PC/WindowsPoradniki

Szyfrujemy dyski aby unikn膮膰 kontroli policji ;-)

Na pocz膮tku聽niewielkie sprostowanie – ten poradnik dotyczy jedynie bezpiecznego sposobu zaszyfrowania wszystkich naszych danych aby chroni膰 je przed niepowo艂anym dost臋pem. Poni偶ej przedstawiam Wam metod臋 skuteczn膮 niemal w 100% kt贸r膮 sam stosuj臋. Nie oznacza to, 偶e jestem piratem czy co艣 w ten dese艅 – po prostu nie lubi臋, jak kto艣 szpera po moich zbiorach.

W pierwszej kolejno艣ci musimy pobra膰 niewielk膮 aplikacj臋 VeraCrypt kt贸r膮 instalujemy w naszym systemie. Aplikacja jest dost臋pna w naszym rodzimym j臋zyku, aby go wybra膰 przechodzimy pod Settings > Language… i wybieramy Polski.

veracrypt_lang

Teraz b臋dzie nam 艂atwiej.

Zaczniemy zaszyfrowania partycji systemowej. Klikamy na System > Szyfruj partycj臋 b膮d藕 dysk systemowy….

veracrypt_zaszyfruj_system_1

Uruchomi to nam prosty kreator. Jako typ systemu szyfrowania wybieramy Normalny (do ukrytych system贸w przygotuj臋 inny poradnik)

veracrypt_zaszyfruj_system_2

W nast臋pnym kroku wybieramy obszar do zaszyfrowania. Zgaduj臋, 偶e na Waszych dyskach znajduje si臋 wi臋cej ni偶 jedna partycja, wi臋c decydujemy si臋 na zaszyfrowanie ca艂ego dysku.

veracrypt_zaszyfruj_system3

W ten spos贸b ca艂y dysk (tzn. wszystkie partycje) zostan膮 zaszyfrowane wybranym przez nas algorytmem.

Kolejny monit pyta nas czy zaszyfrowa膰 tzw. Host Protected Areas. Je偶eli np. posiadamy laptop z oryginalnym systemem Windows 10 kt贸rego “instalk臋” mamy wgran膮 na ukrytej partycji wybieramy by nie szyfrowa膰 tych danych, w przeciwnym razie nasze recovery menu prawdopodobnie przestanie dzia艂a膰.

veracrypt_zaszyfruj_system4

W przypadku, gdy szyfrujemy domowy komputer i mamy np. 聽p艂ytk臋 instalacyjn膮 b膮d藕 bootowalny USB mo偶emy 艣mia艂o szyfrowa膰 wszystko.

W kolejnym kroku musimy ustali膰, czy na naszym dysku znajduje si臋 jeden聽system operacyjny, czy te偶 wi臋cej. Zazwyczaj ka偶dy ma jeden system wi臋c wyb贸r zdaje si臋 oczywisty.

veracrypt_zaszyfruj_system5

W kolejnym kroku wybieramy algorytm szyfrowania. Najpopularniejszy i najwydajniejszy jest AES, jednak dla podniesienia bezpiecze艅stwa naszych danych mo偶emy wybra膰 r贸wnie偶 algorytmy mieszane. W moim przypadku korzystam z AES, wi臋c pozostawiam wszystko tak jak jest:

veracrypt_zaszyfruj_system6

Teraz ustawiamy has艂o do naszego systemu. Warto wymiesza膰 znaki drukowane i postarajcie si臋, by has艂o nie by艂o kr贸tsze ni偶 8 znak贸w.

veracrypt_zaszyfruj_system7

Kolejnym etapem jest stworzenie danych losowych. W tym momencie po prostu machajcie kursorem jak szaleni i poczekajcie a偶 pasek post臋pu dojdzie do 100%.

veracrypt_zaszyfruj_system8

Po stworzeniu kluczy, klikamy na dalej. W tym momencie kreator b臋dzie chcia艂聽stworzy膰聽p艂yt臋 ratunkow膮 kt贸ra z pewno艣ci膮 przyda si臋 nam, gdy na naszych zaszyfrowanych danych pojawi膮 si臋 jakie艣 problemy.

Nast臋pnie, decydujemy si臋 czy podczas szyfrowania Veracrypt wyma偶e dane z wolnej przestrzeni dysku. Do wyboru mamy kilka tryb贸w wymazywania (od prostego wymazania聽a偶 po 35 przebiegowy algorytm Gutmanna). Jako, 偶e proces wymazywania dysku zajmuje naprawd臋 sporo czasu w domowych warunkach mo偶emy go pomin膮膰, b膮d藕 zdecydowa膰 si臋 na najprostsz膮 metod臋 jednego przebiegu:

2016-10-24_18h52_46

Po wci艣ni臋ciu na Dalej Veracrypt w pierwszej kolejno艣ci聽wykona test poprawno艣ci dzia艂ania Boot loadera:

veracrypt_zaszyfruj_system9

Po wci艣ni臋ciu Test aplikacja聽wy艣wietli jeszcze kilka komunikat贸w kt贸re potwierdzamy OKejkami. 聽Nasz komputer si臋 zrestartuje i wy艣wietli wspomniany聽boot聽loader:

bootloader

W kt贸rym podajemy ustalone przez nas wcze艣niej has艂o, za艣 gdy Veracrypt poprosi o PIM po prostu nic nie wpisujcie, tylko zatwierd藕cie Enterem. Je偶eli test szyfrowania wypadnie pomy艣lnie, tu偶 po uruchomieniu naszego systemu pojawi si臋 komunikat:

zaszyfruj

Je偶eli posiadacie laptopa, warto go teraz wpi膮膰 do 艂adowarki. Klikamy na Zaszyfruj aby rozpocz膮膰 proces szyfrowania naszych danych:

zaszyfruj_2

Ten proces mo偶e zaj膮膰 troch臋 czasu, jednak w jego trakcie 艣mia艂o mo偶emy dalej u偶ywa膰 naszego systemu. Proces szyfrowania mo偶emy r贸wnie偶 zatrzyma膰 od艂o偶y膰 na p贸藕niej jednak moim zdaniem lepiej go przeprowadzi膰 za jednym zamachem.

Po zako艅czeniu szyfrowania nasz dysk jest niemal w 100% zabezpieczony przed niepowo艂anym dost臋pem. Jednak je偶eli w naszym systemie istniej膮 jeszcze dodatkowe fizyczne dyski twarde, to z pewno艣ci膮 warto zastosowa膰 szyfrowanie r贸wnie偶 i na nich. Aby ju偶 nie przeci膮ga膰 tego poradnika robi to si臋 niemal analogicznie jak w przypadku szyfrowania dysku systemowego.聽Po prostu wybieracie Wolumeny > Utw贸rz nowy wolumen…, nast臋pnie wybieracie pozycj臋 Zaszyfruj niesystemow膮 partycj臋 lub dysk.

2016-10-24_19h42_54

Teraz niewielka przestroga, w przypadku dysk贸w bezsystemowych zalecam formatowanie partycji a nie ca艂ych dysk贸w. Wybranie ca艂ych dysk贸w mo偶e spowodowa膰, 偶e Windows uszkodzi nasze dane podczas inicjalizacji dysku kt贸re mo偶e przeprowadzi膰, gdy zaszyfrowany dysk b臋dzie pod艂膮czany do systemu. Zdarzy艂o mi si臋 to kilka razy, wi臋c m膮dry聽Polak po szkodzie. Po prostu pami臋tajcie o tym podczas wyboru urz膮dzenia:

veracryptpartycje

I zaznaczajcie partycje, nie ca艂e dyski 馃槈

Warto jeszcze rozwa偶y膰 zaszyfrowanie wszystkich naszych no艣nik贸w USB, zajmie to nam troch臋 czasu ale jak to si臋 m贸wi – bezpiecze艅stwo przede wszystkim.

Przypominam, 偶e napisa艂em ju偶 poradnik jak zaszyfrowa膰 dane na p艂ytach CD/DVD – taka opcja r贸wnie偶 podnosi nasze bezpiecze艅stwo podczas wizyty niezapowiedzianych go艣ci 馃槈

 

Czy ten wpis okaza艂 si臋 dla Ciebie przydatny ?

Mo偶esz go oceni膰:

艢rednia ocena: 0 / 5. G艂os贸w: 0

Jeszcze nikt nie zag艂osowa艂 ! Chcesz by膰 pierwszy ?

Mo偶e ci臋 zainteresowa膰:

Czy艣cimy list臋 ostatnio u偶ywanych plik贸w podczas uruchamiania systemu.

Kabson

Tworzymy bezpieczny folder w systemie Windows

Kabson

5 porad jak zabezpieczy膰 domow膮 sie膰 WiFi

Kabson

Jak “poprawi膰” wydajno艣膰 tarcz przegl膮darki Brave ?

Kabson

Usuwamy dane z wolnej przestrzeni dyskowej w systemie Windows

Kabson

Sprawdzamy jakie torrenty pobieraj膮 nasi znajomi ;-)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj sw贸j adres email, by by膰 informowanym na bie偶膮co o nowych artyku艂ach pojawiaj膮cych si臋 na naszej witrynie.