Testujemy pamięć RAM w 3 prostych krokach.

W tym króciutkim poradniku przedstawiam Wam najprostszą metodę na przetestowanie pamięci RAM w naszym systemie. Jeżeli wasz komputer zaczął wieszać się zupełnie bez powodu, zwalniać czy też robić inne „dziwne rzeczy” warto poświęcić maksymalnie 5 minut naszego życia na poniższy test. Czasem zdarza się, że któryś komponent pamięci jest uszkodzony przez co zaczyna płatać nam przeróżne figle.

1. W poleceniu uruchom wpisujemy mdsched.exe

2016-10-08_16h39_48

2. Wyskoczy nam monit z którego wybieramy czy chcemy przetestować pamięć teraz, czy dopiero przy ponownym uruchomieniu komputera.

monit

3. Niezależnie od naszej decyzji skan pamięci wygląda zawsze tak samo:

2016-10-08_16h45_23

Jeżeli diagnostyka nie znajdzie problemów, komputer uruchomi się ponownie i po zalogowaniu się wyskoczy nam jeszcze monit:

___monit

Jeżeli natomiast system znalazł jakieś problemy to prawdopodobnie nasza pamięć, bądź slot w którym się znajduje uległ uszkodzeniu. Warto wtedy wyłączyć komputer, wyjąć jedną z kości (bądź przepiąć je do innych slotów) i uruchomić diagnostykę ponownie.

Jak widzicie podstawowa diagnostyka RAM jest bardzo prosta do wykonania. Jeżeli chcielibyście przeprowadzić bardziej gruntowny test polecam użyć aplikację MemTest86 którą możecie pobrać odwiedzając ich stronę domową.

Dodaj komentarz