PC/WindowsPoradniki

Uaktywniamy ukryte opcje narzędzia do oczyszczania dysku

Narzędzie Oczyszczanie dysku istnieje w naszych systemach od lat. Dzięki niemu bardzo szybko jesteśmy w stanie pozbyć się zbędnych plików z kosza oraz niektórych plików tymczasowych. Niemal jak wszystko co pochodzi od M$ nie jest to narzędzie idealne i nieraz przychodzi się nam posiłkować zewnętrznymi aplikacjami takimi jak CCleaner bądź nasz rodzimy Odkurzacz.
Mało kto wie, że ta pozornie niewielka aplikacja posiada szereg ukrytych opcji, w tym poradniku przedstawię wam w jaki sposób się do nich dobrać.

Tradycyjnie dla naszych poradników – to co musimy zrobić jest niezwykle banalne, jednak jak to mówimy – trzeba wiedzieć JAK i CO 😉 Trick działa chyba na każdych okienkach – testowałem to od 8 wzwyż, ale prawdopodobnie  działa również na XP oraz Viście.

Przechodzimy do konkretów. Tak prezentuje się oczyszczanie dysków uruchomionym na jednym z moich dysków:

2016-06-08_19h03_13

Jak widzicie, dostępne mamy tylko dwie opcje więc systemowa aplikacja służąca do oczyszczania dysku chowa się w cieniu programów które zajmują się tym profesjonalnie. Czas to zmienić.

Uruchamiamy wiersz poleceń z uprawnieniami administratora, następnie wydajemy w nim polecenie:

cleanmgr /sageset:65535 /sagerun:65535

a następnie zatwierdzamy Enterem by po kilku sekundach naszym oczom pojawiło się znane nam okno jednak zawierające o wiele więcej funkcji:

cleanmgr_adv

Wybieramy zatem, co chcemy usunąć i po zaakceptowaniu Oczyszczanie Dysku usunie zbędne śmieci z dysku. Według moich wieloletnich doświadczeń z okienkami potrafi zaoszczędzić od 0,5 do kilku gigabajtów przestrzeni. Warto zaznaczyć, że apka uruchomiona w ten sposób oczyszcza wszystkie dostępne dyski na raz.

Oczywiście, jeżeli zamierzacie częściej korzystać z takiego oczyszczania systemu ciągłe uruchamianie wiersza poleceń jest bardzo uciążliwe – ale i na to znaleźliśmy sposób, wystarczy stworzyć nowy skrót a w miejsce docelowe wpisać:

%systemroot%\system32\cmd.exe /c Cleanmgr /sagerun:65535

clean_short
Aby szybciej uruchamiać te narzędzie w tym trybie. Trzecią opcją jest stworzenie pliku wsadowego (*.bat) z w/w poleceniem – wybór pozostawiam Wam, drodzy czytelnicy.

 

 

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 0 / 5. Głosów: 0

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Jak zapisać zdjęcia z pliku *.pdf

Kabson

Tworzymy kopię zapasową partycji za pomocą Rescuezilla

Kabson

Wyłączamy funkcjonalność “przeciągnij i upuść” w systemie Windows

Kabson

Analizujemy folder WinSXS i usuwamy z niego zbędne elementy

Kabson

Usuwamy moduły szpiegujące z systemu Windows 10

Kabson

Tworzymy skróty do ustawień systemu Windows 10

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.