RETRO

Primal Rage (1994)

Primal Rage zostało wydane w salonach gier latem 1994 roku szybko zdobywając ogromną popularność stając się nieodzownym “elementem” salonów arcade.

Między 1994 a 1996 rokiem gra została przeniesiona na praktycznie każdą konsolę i platformę dostępną na rynku. Primal Rage ukazał się na Genesis, SNES, Game Boy, Game Gear, PlayStation, Saturn, 32X, 3DO i PC (DOS). Wersje gry zostały nawet przeniesione na Amigę i Jaguar CD. Gra ta cieszyła się dużą popularnością w tamtym okresie. Później trafiła także na PlayStation 2, GameCube i Xbox w ramach kompilacji Midway Arcade Treasures 2.

Fabuła w grze prezentuje się następująco. Potężne uderzenie meteorytu, jakie nawiedziło Ziemię, spowodowało ogromne zniszczenia. Ludzka cywilizacja doszczętnie upada w wyniku kataklizmów, a społeczeństwo cofa się do prymitywnych plemion. Wskutek tego ogromne obszary ziemi pokrywa pierwotny las deszczowy, tworząc nowy, dziki krajobraz. Kontynentalna powierzchnia ulega przeobrażeniu, przybierając kształt czaszki dinozaura (kto to wymyślił ?). Planeta ta nazywana jest przez ocalałych teraz “Urth”.

Siedem straszliwych istot budzi się ze snu głęboko w skorupie Urth i szybko zostają uznani za bogów przez ludzi, którzy formują oddzielne kulty, aby oddać im cześć. Same bestie dzielą się między tymi, które pragną utrzymać pokój na Urth, a tymi, które próbują pogrążyć świat w dalszym chaosie dla własnej korzyści.

Te nadprzyrodzone istoty to:

  • Blizzard – majestatyczny bóg dobroci zbliżony wyglądem do małpy.
  • Armadon – bóg życia przypominający ceratopsa/thyreoforana,
  • Talon – bóg przetrwania zbliżony wyglądem do raptora,
  • Sauron – bóg głodu przypominający tyranozaura,
  • Chaos – majestatyczny bóg rozkładu, podobny do małpy.
  • Vertigo – bogini obłąkania przypominająca kobrę.
  • Diablo – bóg zła, prawdopodobnie krewniak T-Rex’a.

Oprócz oryginalnego składu postaci, Primal Rage stało się słynne  ze względu na swoje brutalność wylewającą się z ekranu. Możemy nawet wprowadzić kombinację przycisków, aby zjeść rozrzuconych po arenach walki wyznawców i odzyskać zdrowie. Ataki i kombosy skutkują ogromnymi ilościami posoki zalewającym ekran. Paski zdrowia są przedstawione jako tętnica łącząca się z sercem gracza, a gdy postać zostanie pokonana, jej serce eksploduje w rogu ekranu. Po pokonaniu postaci gracze mogą wprowadzić kombinacje przycisków, aby brutalnie dobić przeciwnika. Niektóre z tych zakończeń były zabawne, ale większość była krwawa i brutalna. Szczególnie kontrowersyjne było zakończenie “Golden Shower” Chaos’a, w którym opróżnia się na swojego przeciwnika, a jego kwasowy mocz redukuje biedaka do stosu kości.

Galeria:

Primal Rage wprowadziło również system “no cheese”, który uniemożliwiał graczom nadużywanie tanich zagrywek (typu spamowanie pociskami) cały czas. Po prostu nawalając jak głupi po klawiszach szybko mogliśmy doprowadzić do tego, że gra po prostu przerwie nasze tanie kombo i narażaliśmy się na dość bolesną kontrę przeciwnika.

Podobnie jak w grach Mortal Kombat, Primal Rage korzysta z techniki digitalizacji postaci, jednak w przeciwieństwie do MK “aktorami” były ręcznie wykonane lalki, co stworzyło niesamowity efekt wizualny. 

Areny na których będziemy walczyć są również bardzo dobrze wykonane, przyczepić się można jedynie do dźwięku, gdyż nawet teoretycznie wersja z PSX bliska oryginałowi z automatów ma problem z błędami przez co czasami telewizor wydaje (a właściwie wydala) jakieś dziwne dźwięki co bardzo irytuje i przeszkadza w rozgrywce. Co ciekawe, wersja na konsolę Saturn posiada więcej animacji niż wersja na PlayStation i brak w niej wszelkich problemów z dźwiękiem. Zatem tym razem brawo dla Segi za pełnoprawny port.

Primal Rage dzisiaj.

Ta gra nadal jest ciekawą alternatywą dla Mortal Kombat i nawet pomimo upływu lat od czasu do czasu można po nią sięgnąć. Pomimo nieco już przestarzałej grafiki gra nadal jest bardzo dynamiczna i co najważniejsze, w tym tytule możemy naparzać się dinozaurami !

Grę bez problemu uruchomicie na emulatorze DuckStation (wersja na PlayStation), bądź z niewielkimi problemami na M.A.M.E.

Na zakończenie zostawiłem dla was małą ciekawostkę. Niewielu graczy wie, że istniały plany stworzenia kolejnej części tej gry. Prace nad Primal Rage II rozpoczęły się w 1996 roku, jednak z powodu spadającej popularności salonów arcade, ten projekt po prostu zaginął.  Niemniej jednak ktoś zrzucił rom tej gry z jedynego dostępnego automatu z tym tytułem i tutaj przedstawiłem metodę, w jaki sposób możemy sprawdzić co Primal Age II miał do zaoferowania.

Dziękuję za uwagę i życzę miłego grania !

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 2

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Uruchamiamy Redneck Rampage na BulidGDX

Kabson

Polacy nie gęsi: Eksperyment Delfin (1995)

Kabson

Alien Resurrection (2000)

Kabson

Eco Fighters (1993)

Kabson

Chiller (1986)

Kabson

Bad Mojo (1996)

Kabson

1 komentarz

Avatar
Retro4Fun 2024-04-16 at 09:12

Pamiętam ten tytuł. Po MK1 robił furorę w salonach gier „automatowych”. Ile kredytów na to wydałem 😀

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.