PC/WindowsPoradniki

Anonimowa Cebulka – czyli kilka informacji o deep web

Tor to wirtualna sieć komputerowa implementująca trasowanie cebulowe (onion routing). Dla zwykłego szaraka oznacza to, że korzystając z tej technologi jesteśmy prawie anonimowi w internecie. Sieć Tor wykorzystuje sieć przekaźników uruchomionych przez innych użytkowników na całym świecie. Tor może być wykorzystywany w celu ominięcie filtrowania treści, cenzury oraz posiada możliwość łączenia się z ukrytymi usługami (hidden services) – stronami o charakterystycznych domenach .onion.

Jak wspomniałem, sieć tor nie gwarantuje nam stuprocentowej niewidzialności. Pomimo, że wszystkie przesyłane dane są szyfrowane, to ostatni serwer proxy jest ‘piętą ahillesową’ tejże technologii. Tor Exit Node rozszyfrowuje dane aby docelowy serwer zrozumiał zapytanie o stronę. Takie serwery (zwane tutaj węzłami) może uruchomić każdy, kto chce wspomóc rozwój Tora więc teoretycznie służby specjalne również mogą to robić. Co prawda sieć co 10 minut wybiera nową, kompletnie przypadkową drogę przez sieć serwerów proxy jednak nikt nie da nam 100% pewności, że jesteśmy zupełnie anonimowi w internecie zatem – deep web możemy sobie przeglądać, ale z głową.

Z powodu wykorzystywania kilku, a nawet kilkunastu serwerów pośredniczących przeglądanie stron WWW w sieci tor jest znacznie wolniejsze, niż przy użyciu standardowej przeglądarki.

Kilka prostych zasad którymi należy się kierować:

  • Nie należy nigdy podawać swoich prawdziwych danych osobowych, adresu zamieszkania itp.
  • Nigdy nie loguj się na swoją pocztę WWW oraz portale społecznościowe korzystając z technologi Tor.
  • Przeglądarka Tor to zmodyfikowany Firefox, nigdy nie instaluj do niego żadnych dodatków.
  • Niektóre wtyczki umożliwiające oglądanie filmów na stronach WWW potrafią wysyłać dane ‘obok’ sieci Tor, więc należy ograniczyć oglądanie takich treści poprzez tę przeglądarkę.
  • Program nie uchroni nas również przed działaniem programów szpiegujących na naszym komputerze, więc pomimo możliwości pobierania plików z tej sieci nadal dobry antywirus to podstawa naszego bezpieczeństwa.

Co można znaleźć na serwisach .onion ? właściwie wszystko i tutaj leży problem tej technologi – w tej sieci znajdziemy wiele serwisów oferujących nielegalne materiały, for internetowych na których rozmawia się dosłownie o wszystkim. Istnieją również sklepy i serwisy aukcyjne oferujące wysyłkę nielegalnych towarów. Anonimowość internetu można wykorzystać w dobry jak i zły sposób – przeglądając tę sieć zapoznałem się z dużą ilością materiałów o np. nadużyciach władzy, policji i aferach o których nasze “wolne” media wolą milczeć…

Przeglądarkę Tor można pobrać ze strony głównej projektu. Aplikacja jest często aktualizowana – pamiętajcie, aby zawsze korzystać z najnowszej wersji.

Moja niewielka lista serwisów:

http://3g2upl4pq6kufc4m.onion/ - DuckDuckGo - wyszukiwarka, która nie śledzi swoich użytkowników.
 http://xmh57jrzrnw6insl.onion/ - TORCH Search Engine
 http://zqktlwi4fecvo6ri.onion/wiki/index.php/Main_Page - Hidden Wiki, chyba największe repozytorium linków do ukrytych serwisów w tej sieci.
 http://32rfckwuorlf4dlv.onion/ – Onion URL Repository
 http://torlinkbgs6aabns.onion/ - Tor Links
 http://hss3uro2hsxfogfq.onion/ - Not Evil - następna wyszukiwarka ukrytych serwisów.

Oczywiście, to tylko wierzchołek gry lodowej – istnieje wiele serwisów, które nie są katalogowane bądź wymagają otrzymania zaproszenia do rejestracji. Ale odnalezienie ich w sieci pozostawiam Wam.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Fallout 4 – 10 porad na początek

Kabson

Przyśpieszamy przeglądarkę Google Chrome

Kabson

Konfiguracja yabause (Emulator Segi Saturn)

Kabson

Tworzymy obraz ISO systemu Windows 10

Kabson

Blokujemy update Windows 7/8.1 do Win 10

Kabson

Tworzymy kopię zapasową naszego profilu Google

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.