Wcześniej czy później w życiu każdego użytkownika systemu z rodziny Windows przychodzi czas na jego reinstalacje, a następnie na dobranie do systemu niezbędnych narzędzi do komfortowej pracy. Tym razem prezentujemy 19 darmowych programów które warto zainstalować.
Programy do odtwarzania multimediów oraz kodeki
Aimp jest bezpłatnym konkurentem dla winampa – do niedawna lidera na rynku odtwarzaczy muzyki. Pomimo iż jest zupełnie darmowy mnogość funkcji jakie oferuje powinien zadowolić niejednego audiofila. Aimp umożliwia ripowanie płyt, edycję tagów w MP3 oraz konwersję pomiędzy różnymi formatami zatem posiada wszystko, co taki program powinien posiadać.
Light Alloy – wydajny odtwarzacz filmów.
Jeszcze do niedawna poleciłbym KMPlayer jako podstawowy odtwarzacz video niestety polityka twórców, a właściwie uczynienie z tego programu czegoś na modłę wirtualnego sklepu odstraszyła wielu potencjalnych użytkowników, wiec zamiast niego polecamy Light Alloy który cechuje się prostotą i nie jest przeładowany zbytecznymi bajerami jak wspomniany wcześniej KMPlayer. Ponadto Light Alloy dostarczany jest razem z najpopularniejszymi kodekami dzięki czemu nie powinien mieć problemów z odtwarzaniem filmów wideo.
K-Lite Codec Pack – zestaw kodeków.
Zestaw kilkudziesięciu kodeków zawartych w jednej paczce zaraz z inteligentnym instalatorem który jest nawet w stanie wykryć i naprawić ewentualne problemy z odtwarzaniem filmów video.
Zabezpieczające
Comodo Firewall – zaawansowany firewall zupełnie za darmo !
Chyba najlepszy darmowy firewall dostępny na rynku. Oprócz podstawowej funkcjonalności (tworzenie reguł filtrowania ruchu przychodzącego/wychodzącego) posiada również mechanizm piaskownicy który umożliwia uruchamianie nieznanych aplikacji w bezpiecznej przestrzeni, zupełnie odizolowanej od naszego systemu.
Antywirus
Tutaj glosy są podzielone – ja używam Avast free od kilku lat i nie miałem problemów z niechcianymi rezydentami generalnie ten punkt mógłby nie istnieć ponieważ tutaj raczej każdy ma swojego ulubieńca a prawda jest taka, że każdy darmowy antywirus jest dobry, o ile korzysta się z niego z głową 😉
Malwarebytes Anti-Malware – Dodatkowa ochrona przed malware.
Zazwyczaj sam antywirus to za mało. Malwarebytes anti-malware wyszukuje aplikację typu malware w naszym systemie i bezpiecznie je usuwa. Warto skanować nim system raz na jakiś czas a jeszcze lepiej jest dokładne studiowanie wiadomości instalacyjnych gdyż właśnie ta droga do naszego systemu przedostają się różnego rodzaju toolbary etc.
Internet
Przeglądarka internetowa
W chwili obecnej liczą się tylko dwie przeglądarki Mozilla Firefox oraz Google Chrome. Niezależnie której używamy, warto zastanowić się nad doinstalowaniem do niej kilku przydatnych wtyczek które ułatwią nam codzienne surfowanie w sieci.
Posiadając wiele adresów e-mail niezbędnym programem jest klient pocztowy. Thunderbird oprócz dostępu do naszej poczty, kanałów RSS oraz grup oferuje również zaawansowany filtr antyspamowy, filtrowanie nadchodzących e-mail’ów oraz rozbudowany zestaw rozszerzeń pozwalający dopasować tę aplikację do naszych potrzeb.
Klient sieci torrent
W systemie Windows mamy wiele klientów sieci Torrent do wyboru – osobiście polecam qBittorent (brak reklam), ewentualnie μTorrent/ Bittorent – jednak w tym wypadku polecam zastosowanie się do tego poradnika, aby pozbyć się natarczywych reklam. Alternatywą dla w/w może być mało znany Deluge – napisany w pythonie, niesamowicie rozbudowany jednak nieco toporny w użytkowaniu klient, który po odpowiednim skonfigurowaniu gwarantuje całkiem stabilne korzystanie z protokołu torrent.
Rozbudowany klient darmowy FTP/SFTP – przydatny dla osób często korzystających z tych protokołów.
Zamiast wysłużonego oraz przeciążonego reklamami Gadu-Gadu polecam WTW – multikomunikator, który doskonale radzi sobie z obsługą sieci GG, Tlen, Facebook a nawet XMPP. Pierwsze minuty z tym programem są zazwyczaj katorgą, ale po doinstalowaniu kilku wtyczek (napiszemy stosowny poradnik o tym…) ten program staje się naszą ‘prawą ręką’ w kontaktach ze znajomymi.
Optymalizacja systemu
Wielozadaniowe narzędzie służące do optymalizacji systemu. Za jego pomocą oczyścimy rejestr Windows, usuniemy zbędne pliki oraz możemy dokonać prostych tweaków systemu. Dobrym pomysłem jest włączenie opcji czyszczenia systemu podczas uruchamiania Windows – co racja wydłuży to nieznacznie jego start jednak moim zdaniem warto zaznaczyć tą opcję.
Co prawda CCleaner odszukuje zbędne pliki jednak to odkurzacz jest królem tego typu aplikacji. Za jej pomocą kilkoma kliknięciami pozbywamy się z dysku zbędnych plików pomocy, tłumaczeń i tym podobnych śmieci jakimi radzą nas instalatory.
Wbudowany deinstalator Windows to dość zawodne narzędzie często zdarza się, mu ‘zapomnieć’ usunąć jakiś wpis w rejestrze, plik czy tez cały folder – wtedy z pomocą przychodzi właśnie ten programik który analizuje deinstalowana aplikację i usuwa to, o czym deinstalator zapomniał.
Bardzo przydatny programik pomagający dostosować system Windows do swoich potrzeb. Dzięki niemu możemy np. wyłączyć usługę Windows Update, Prefetch, Superfetch zaledwie kilkoma kliknięciami. Program również umożliwia pozbycie się prefixu ‘Skrót do…’ w nowo tworzonych skrótach, oraz posiada wiele opcji wpływających na szybkość systemu m.in. wyłączenie indeksowania plików, zwiększenie priorytetu dla IRQ8 i wiele innych..
Biuro
Darmowy odpowiednik pakietu office który mnogością funkcji nie ustępuje konkurentowi z Redmond. Co prawda GUI programu nie jest tak dopieszczone jak w najnowszych wydaniach office i najbliżej mu do wyglądu Office 2003 jednak powiedzmy sobie szczerze – kto potrzebuje wodotrysków w pakiecie biurowym ?
Zaawansowany edytor graficzny dzięki niemu możliwa jest zaawansowana edycja zdjęć. Praca z nim prócz talentu wymagać będzie również kilku tygodni obycia się z tym programem gdyż jego obsługa do najprostszych nie należy.
Pomimo ze Adobe Acrobat Reader również jest darmowy, polecamy go zastąpić prostszym i lżejszym odpowiednikiem. Sumatra PDF umożliwia również przeglądanie popularnych formatów komiksów (*.cbz, *cbr) oraz podgląd plików *.djvu.
Ta rozbudowana aplikacja umożliwia katalogowanie zdjęć, prosty retusz m.in nakładanie filtrów oraz usuwanie efektu czerwonych oczu jak również tworzenie kolaży czy tez filmów. ponadto jak na produkt Google przystało integruje się z albumami sieciowymi pozwalając zarządzać Zdjęciami Google z poziomu programu.
Narzędzia
VirtualBox to przydatne narzędzie do wirtualizacji przeróżnych systemów operacyjnych. Dzięki niemu możemy np. uruchomić i przetestować aplikację napisaną wyłącznie pod starsze systemy Windows bez potrzeby instalacji (która zresztą, często jest już niemożliwa…) starszego systemu. Co prawda nie radzi sobie z emulacją Direct X’ów więc nie pogramy w stare gry ale przecież nie po to ten program został napisany…
7zip to zaraz obok WinRAR’a najbardziej popularny format kompresji plików. Zatem nie powinno zabraknąć go w naszym.zestawieniu
Ta niewielka aplikacja ułatwia nam przeglądanie plików dodając zakładki do windowsowego eksploatatora plików.
Na chwilę obecną to wszystkie aplikacje z którymi chciałem Was zaznajomić, macie swoje typy ? piszcie w komentarzach – być może kiedyś zaktualizujemy tę listę 😉
2 komentarze
Zgadzam się co do Ulnockera, ale trzeba uważać przy instalacji, bo dociąga sobie jakieś podejrzane AdWare. Polecam wersję portable (ostatnia to 1.9.0).
Jako odtwarzacz filmów polecam też PotPlayer (autor KMPlayera, gdy był jeszcze fajny i lekki. Później go sprzedał i stworzył PotPlayer).
Zamiast OpenOffice polecam LibreOffice. Program powstał, jako odłam OpenOffice, ale rozwija się o niebo szybciej, bo większość twórców poszła za nim.
Do pobierania polecam dodać klienta torrent Tixati. Pobieram nim kolejne wersje LibreOffice…
Do obsługi zdjęć polecam FastStone Image Viewer, bo dni Picasa są już policzone. Jest darmowy do użytku domowego, zbliżony interfejsem do ACDSee i posiada sporo funkcjin do podstawowej edycji zdjęć.
Bardzo dobry zestaw programów, bliźniaczo podobny do tego który ja mam 😉 z małymi wyjątkami. Dołożyłbym tu jeszcze od siebie program Unlocker który przydaje się jeśli chcemy usunąć jakiś plik lub folder niemożliwy do usunięcia, a czasem tak się zdarza, że nie możemy czegoś usunąć klasycznym sposobem (procesy blokują dostęp do pliku lub folderu).
Pozdrawiam 🙂