PC/WindowsPoradniki

Instalacja systemu Windows na nośniku zewnętrznym.

 
W tym poradniku zaprezentuję Wam, jak w prosty sposób zainstalować system Windows na nośniku zewnętrznym tworząc z niego wersję portable 😉

Zastanawiacie się zapewne – po co to robić ? Ano, zawsze możecie trzymać “zapasowy” system operacyjny np. na pendrive i uruchomić go gdy główny system zainstalowany na komputerze odmówi posłuszeństwa. To tylko przykład gdyż sposób wykorzystania przenośnego systemu ogranicza chyba tylko pojemność nośnika, na którym został zainstalowany.

Co nam będzie potrzebne ?

Obraz systemu operacyjnego w *.iso – z tym Wam nie pomogę, osobiście zgrałem go z mojej płytki (tak wiem, ale jako [email protected] szanuję prawa autorskie nawet takiego niewypału jakim jest goły W 8.1) Mała dygresja – używam tej wersji systemu niemal od 2 lat i nigdy nie zgodzę się, że jest to skopany OS – po doinstalowaniu Classic Shell (kafelki są mało praktyczne, preferuję klasyczny wygląd menu) i skonfigurowaniu całego tego kombajnu da się na nim spokojnie pracować. Poniższa metoda działa również z obrazem Windows 7/10, jednak w przypadku siódemki napotkamy na liczne problemy ze sterownikami oraz aktywacją licencji zaś W10 nie został jeszcze do końca przetestowany jako system portable – więc osobiście zalecam zastosowanie W 8.1. WinToUSB posiada również możliwość bezpośredniego skopiowania plików z napędu DVD, a nawet sklonowania systemu na którym został uruchomiony ale odradzam skorzystanie z  tych możliwości – w pierwszym przypadku niemal na pewno napotkamy na problemy ze sterownikami, natomiast kopiowanie danych z napędu optycznego znacznie wydłuża czas na przeprowadzanie operacji.

Dysk/Pendrive USB – generalnie system powinniśmy instalować na zewnętrznym dysku przenośnym, jednak na potrzeby tego poradnika użyłem taniego Sandisk Cruzer Edge 32 GB. Z powodu prędkości przesyłania oraz zapisu danych zalecam użycie urządzenia współpracującego z USB 3.0. Mój system ratunkowy znajduje się na Patriot Supersonic Xpress 64 GB i powiem szczerze, że niemal nie odczuwam zamulenia zewnętrznego systemu.

WinTOUSB – niewielki program który w dość przyjazny sposób przeprowadzi nas przez proces instalacji OS na nośniku wymiennym. Pobieramy wersję Free.

Po pobraniu aplikacji instalujemy ją na naszym komputerze i uruchamiamy.

1) Przywita nas proste okno:

win2usb_krok_1

W którym wybieramy nasz obraz *.iso (1), następnie decydujemy się na wersję jaką chcemy zainstalować (2) po czym naciskamy na Next (3) który przenosi nas do wyboru pamięci, na którym będzie zainstalowany nas system – w przypadku wyboru pendrive pojawi się nam stosowna informacja, że wybór tej pamięci spowoduje drastyczne obniżenie wydajności systemu.

scr_14420703

Klikamy na OK aby sformatować dysk, pojawi się nam okno wyboru partycji systemowej oraz bootowalnej, zaznaczamy obie (w moim przypadku na pendrive znajdowała się tylko jedna partycja, w przypadku dysków USB z wieloma partycjami musicie je odpowiednio zaznaczyć)

scr_14545890

Warto też zwiększyć rozmiar wirtualnego dysku (Virtual hard disk size)+, jeżeli na naszym dysku/pendrive będziemy trzymać tylko system operacyjny.

Po ponownym naciśnięciu przycisku Next WinToUSB zacznie przygotowywać nasz system do rozruchu z USB – czyli zacznie kopiować sobie pliki i odpowiednio konfigurować system. W tym momencie śmiało możecie pójść po piwo/wyjść z psem na spacer czy przejść się do koleżanki  – tworzenie systemu potrafi zająć ok 35 minut (USB 3.0), w moim przypadku stawianie Windowsa na Cruzer Edge zajęło ponad dwie i pół godziny czasu (sic !).

scr_15937843

Po zakończeniu operacji pojawi się nam okno z informacją, że operacja przebiegła w 100% pomyślnie:

scr_24847125

Jedyne co zostało nam zrobić, to restart PC i wybranie naszego urządzenia jako bootowalnego (w moim przypadku było to naciśnięcie klawisza F12) po kilkudziesięciu sekundach przy pierwszym uruchomieniu systemu przywita nas znany wszystkim konfigurator systemu 🙂

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

CrimeDBot – Info z placu boju cz.6 ;-)

Kabson

Konfiguracja ePSXe (emulator Sony Playstation)

Kabson

Najprostszy sposób na stworzenie USB z multiboot’em

Kabson

Usuwamy moduły szpiegujące z systemu Windows 10

Kabson

Testujemy pamięć RAM w 3 prostych krokach.

Kabson

Jak dodać dzień tygodnia do zegarka na pasku Windows

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej