PC/WindowsPoradniki

Instalujemy Windows na nośniku usb

Z powodu sporego zainteresowania tym tematem, postanowiłem napisać kolejny poradnik “o tym samym, a jednak inaczej”.

Ten poradnik przedstawia Wam, jak w prosty sposób zainstalować “Windows to Go” na nośniku zewnętrznym. Prezentowany przykład wykorzystuje obraz Windows 10, jednak prawdopodobnie opisywana tutaj metoda będzie działać od systemu 7 wzwyż.

Zastanawiacie się pewnie – jaka jest różnica pomiędzy wykorzystaniem wcześniej opisywanej metody a tym poradnikiem ?

Otóż metoda wykorzystująca WinToUSB kopiuje pliki systemu operacyjnego do wirtualnego obrazu dysku (*.vhd), natomiast niżej przedstawione rozwiązanie kopiuje pliki bezpośrednio na nośnik zewnętrzny. Oznacza to, że wykorzystując WAIK będziemy mogli bezproblemowo dostać się do plików systemu w wersji portable.

Co będzie nam potrzebne:

1) Pendrive USB z co najmniej 16 GB pamięci, zalecam zastosowanie pendrive z USB 3.0, gdyż system postawiony na znacznie wolniejszych USB poprzedniej generacji po prostu będzie strasznie mulić. W chwili obecnej zakup 64 GB Pendrive obsługującego USB 3.0 to koszt poniżej 100 zł więc jeżeli chcemy posiadać naprawdę szybki, przenośny system to nie ma co oszczędzać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy skorzystali z dysku zewnętrznego zamiast pendrive – ważne jest to, by obsługiwał standard 3.0 gdyż jest po prostu znacznie szybszy 😉

W moim przypadku prędkość odczytu rzędu 40 mb/s spokojnie wystarczyła do w miarę kulturalnej pracy na przenośnych okienkach.

Do testowania prędkości swojego pendrive użyłem prostej aplikacji USB Flash Benchmark.

scr_6673093

2)  Pobieramy WAIK (Windows Automated Installation Kit)

Po prostu pobieramy ten plik, a następnie instalujemy pakiet Windows AIK:

waik

Obraz iso zawierający WAIK jest dość spory (1,21 GB). Żeby bardziej Was dobić, z całego zestawu WAIK będziemy potrzebować jedynie jednej, niewielkiej aplikacji o wadze około pół megabajta 😉

3) Montujemy obraz *.iso naszego systemu.

W tym kroku z pewnością Was zaskoczę. Windows 10 umożliwia montowanie obrazów *.iso bez pomocy zewnętrznych aplikacji typu Daemon Tools.  Po prostu kliknijcie na obraz płyty, a następnie wybierzcie zarządzanie > instalacja.

win_10_isoMożecie oczywiście również skorzystać ze swojego ulubionego wirtualnego napędu, ważne by zapamiętać literę urządzenia.

4) Instalujemy Windows na Pendrive.

Ten krok jest banalny, aby zainstalować system Windows na urządzeniu USB uruchamiamy wiersz poleceń jako administrator a następnie wydajemy polecenie:

"ścieżka do imagex.exe" /apply G:\sources\install.wim 1 H:\

Ważne !

Ścieżka do imagex.exe różni się zależnie od wersji instalowanego systemu operacyjnego – w składni należy podać

dla systemów 32 bit (x86)

C:\Program Files\Windows AIK\Tools\x86\imagex.exe

a dla 64 bit (x64)

C:\Program Files\Windows AIK\Tools\amd64\imagex.exe

Dalsza część składni jest już prostsza – podajemy literę napędu, w którym znajduje się nasz system Windows (w moim przypadku to G:) oraz napęd docelowy, na który będą kopiowane pliki (u mnie H:)

Po zatwierdzeniu enterem pojawi się nam informacja o rozpoczęciu operacji oraz przewidywany czas jej zakończenia:

scr_9114875W moim przypadku cały proces kopiowania plików trwał prawie półtorej godziny (!) zatem zalecam teraz pójście po piwo, albo wyjście na spacer z psem… po prostu róbcie cokolwiek innego od patrzenia się w te procenty gdyż jest to naprawdę czasochłonna operacja.

Po zakończeniu musimy jeszcze dodać pliki bootujące nasz system, aby to zrobić w wierszu polecenia wydajemy komendę

bcdboot H:\windows /s H:

Gdzie ponownie H: to litera dysku, na którym przed chwilą zainstalowaliśmy przenośny system. Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli wyświetli się nam komunikat:

scr_252750

Po tym wszystkim możemy przetestować nasz świeży “przenośny” Windows. Pamiętajcie, że wstępna konfiguracja trochę potrwa 😉

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Uaktywniamy “Przesuń aby wyłączyć komputer”

Kabson

Przywracamy klasyczny monit kontroli konta użytkownika (UAC) w Windows 10

Kabson

Wybieramy optymalny rozmiar alokacji dla naszych dysków.

Kabson

Granie za pomocą pada w każdą grę na PC !

Kabson

O jasny Gwint ! – czyli kilka porad dla grających w Gwinta

Kabson

Zdobywamy trofeum “Best Bromance” w Final Fantasy 7

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej