Konfiguracja ppsspp (emulator Playstation Portable)

W tym poradniku zaprezentuję wam emulator o dość dziwacznej nazwie ppsspp. Jest to emulator PSP, czyli pierwszej dość udanej „kieszeniokonsolki” od firmy Sony.

Aplikację najlepiej pobrać ze strony głównej projektu. Z dość sporej ilości wspieranych platform (jest nawet wersja na Androida!) wybieramy najnowszą wersję pod nasze okienka.

Po uruchomieniu aplikacji spodka nas miła niespodzianka – GUI przywita nas w naszym ojczystym języku:

scr 15335343 300x185 Konfiguracja ppsspp (emulator Playstation Portable)Emulator w 90% przypadków jest już stanie uruchomić niemal każdą grę jednak zanim to zrobimy warto skonfigurować swojego pada bądź klawiaturę. Standardowe rozłożenie klawiszy na klawiaturze wygląda następująco

Strzałki – D-Pad
Analog w górę – I
Analog w dół – K
Analog w lewo – J
Analog w prawo – L
Kółko – X
Krzyżyk – Z
Kwadrat – A
Trójkąt – S
L – Q
R– W
Start – Spacja
Select – V

Musicie przyznać, że nie jest za wygodnie – jednak rozłożenie jest w pełni konfigurowalne wystarczy przejść pod Ustawienia > Sterowanie > Mapowanie przycisków i ustawić je wg. swojego uznania:

scr 16156218 300x186 Konfiguracja ppsspp (emulator Playstation Portable)

Osobiście do grania wykorzystuję Xeox Pro Analog Gamepad którego polecam nie tylko do emulców 😉

W ustawieniach Grafika możemy włączyć efekty wizualne shaderów poprawia to grafikę w wyświetlanych grach (zwłaszcza w trybie Fulllscreen) jednak nie zawsze działa tak jak powinno i dość często powoduje różne problemy m.in. spowalnia emulację bądź pojawiają się graficzne glitche.

Standardowo ppsspp do renderowania wykorzystuje OpenGL i nie radzę go zmieniać na DirectX’a – ten backend jest lepiej wspierany.

Jeżeli na pokładzie swojego systemu posiadacie co najmniej 8 GB wolnego ramu warto w ustawieniach System zaznaczyć Wczytuj całe ISO do RAM’u. Wybranie tej opcji znacznie spowolni uruchamianie gier jednak w trakcie grania gry doczytują dane znacznie szybciej. Zaznaczenie opcji Wielowątkowość w tym samym menu spowoduje, że emulator będzie wykorzystywał kilka rdzeni podczas swojej pracy – zazwyczaj zapewnia to bardziej płynną emulację.

Jak widzicie konfiguracja emulatora jest banalnie prosta, jeżeli jednak coś pokręciliście to wystarczy wykasować zawartość folderu

\memstick\PSP\SYSTEM

Po ponownym uruchomieniu aplikacja ponownie utworzy standardowy plik ustawień.

Zatem – w co grać ? podaję wam moje typy- czyli gry, które sam przeszedłem i polecam :

  • Dissidia 012: Duodecim Final Fantasy
  • Patapon 3
  • Lord of Arcana
  • Daxter
  • Final Fantasy Tactis
  • MGS: Peace Walker
  • Persona 3 Portable
  • Dirt 2
  • Little Big Planet
  • Crisis Core: Final Fantasy VII

Oczywiście na ten system wyszło znacznie więcej wspaniałych gier (jak i również wiele crapów np. Infected, WTF – Work Time Fun, czy też The Sims 2 Pets) jednak odkrycie tych perełek pozostawiam Wam, drodzy czytelnicy.

 

 

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
Powiadom o