Tworzymy kopię zapasową systemu Windows

Dziś zajmiemy się dość przydatną funkcją systemu Windows a mianowicie tworzeniem kopi zapasowych systemu.Na rynku istnieje wiele płatnych aplikacji się tym zajmujących m.in. Acronis Backup, Norton Ghost jednak niewiele osób wie, że Microsoft począwszy od Windows 7 sam umieścił odpowiednie narzędzie w naszym systemie. Co prawda nie jest tak zaawansowane jak jego płatne odpowiedniki i brakuje mu wielu przydatnych funkcji (aktualizacje przyrostowe, kompresja  i weryfikacja kopi zapasowej) jednak moim zdaniem w sam raz nadaje się do użytku domowego.

Co będzie nam potrzebne ?

Właściwie to zalecam posiadanie zewnętrznego nośnika danych (dysk USB). Co prawda możemy stworzyć obraz dysku na innej partycji jednak podczas awarii dysku prawdopodobnie na niewiele się nam przyda. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zewnętrzny nośnik to zalecam stosowanie interfejsu USB 3.0 (o ile nasz komputer został w niego wyposażony) – skrócimy w ten sposób czas na wykonie zadanie.

Tworzenie kopii zapasowej systemu:

Aby dostać się do potrzebnego nam narzędzia klikamy na Panel Sterowania > System i zabezpieczenia > Kopia zapasowa i przywracanie, gdy tam dotrzemy klikamy na Tworzenie obrazu systemu. Uruchomi to nam prosty kreator, w którym w pierwszej kolejności wskazujemy miejsce wykonania kopii:

scr 10539437 300x279 Tworzymy kopię zapasową systemu Windows

Gdy już wybierzemy lokalizację, klikamy na Dalej i wybieramy partycje, które chcemy umieścić w naszym backupie:

backup 2 300x279 Tworzymy kopię zapasową systemu WindowsNastępny ekran to tylko podsumowanie operacji, którą chcemy wykonać więc sprawdźmy wszystko raz jeszcze i jeżeli wszystko jest OK klikamy na Rozpocznij wykonywanie kopii zapasowej. O przebiegu postępu zadania będzie nas informować takie okienko:

scr 10828906 300x160 Tworzymy kopię zapasową systemu Windows

Kopia zapasowa przetrzymywana jest w lokalizacji \WindowsImageBackup\ w postaci obrazów dysków: *.vhd *.vhdx (zależnie od wersji OS). Gdy System zakończy proces wyskoczy nam jeszcze jedno okienko z zapytaniem, czy utworzyć dysk naprawy. Jako, że każdy z nas posiada wersje instalacyjną na zewnętrznym nośniku, możemy pominąć ten krok.

Przywracanie danych z kopii zapasowej:

Aby to zrobić wkładamy płytę instalacyjną do napędu i uruchamiamy instalator. Na pierwszym dostępnym ekranie klikamy na Dalej, a następnie na Napraw komputer.

scr 11961781 300x221 Tworzymy kopię zapasową systemu Windows

Pojawi się okno z wyborem opcji naprawy. Wybieramy następująco Rozwiąż problemy > Opcje Zaawansowane a następnie klikamy na Odzyskiwanie obrazu systemu.

scr 557609 300x195 Tworzymy kopię zapasową systemu WindowsPo czym wybieramy nas system operacyjny.

Menadżer przywracania sam wyszuka kopię i zaproponuje przywrócenie systemu z najnowszej dostępnej wersji. Jeżeli posiadamy na dysku wcześniejsze kopie systemu z której chcemy skorzystać zaznaczamy Wybierz obraz z systemu i wybieramy inną wersję. Jeżeli nie, zostawiamy wszystko tak jak jest i klikamy na Dalej.

Pojawi się kolejne okno w którym mamy możliwość wybrania formatowania dysków. Generalnie zalecam postawienie „ptaszka” przy tej opcji gdyż spowoduje to usunięcie poprzedniej zawartości partycji. Jeżeli jednak mieliśmy na nich jakieś istotne dane możemy spróbować uruchomić przywracanie bez formatowania, jednak może to później spowodować przeróżne problemy z działaniem niektórych aplikacji. Wybór pozostawiam Wam.

Po czym wszystkim akceptujemy operację i rozpoczynamy przywracanie systemu z obrazu. Gdy ta operacja się zakończy wyskoczy nam monit o restart systemu:

scr 4402312 300x130 Tworzymy kopię zapasową systemu Windowspo czym cieszymy się odświeżonym systemem bez reinstalacji.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

4

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KabsonGrzegorz P. Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Grzegorz P.
Gość
Grzegorz P.

Serdeczne dzięki.
Robicie naprawdę dobrą robotę.

Grzegorz P.
Gość
Grzegorz P.

Kopia zapasowa systemu – tzn. systemu i zainstalowanych aplikacji ?
Czyli czy jest to OBRAZ dysku ?
Poproszę o info