PC/WindowsPoradniki

5 prostych sztuczek usprawniających pracę z wierszem poleceń.

Wiersz poleceń to jedne z częściej używanych narzędzi w systemach Windows. Dziś pokażę Wam kilka prostych sztuczek usprawniających pracę z tą aplikacją.

1) Stare vs. Nowe

W systemie Windows 10 zaprezentowano nową wersję wiersza poleceń którą rozszerzono o wiele naprawdę przydatnych funkcji np. zawijanie wierszy, kopiuj & wklej, czy też możliwość przełączenia się w tryb pełnoekranowy (naciskając Alt+Enter) . Te usprawnienia sprawiają, że korzystanie z wiersza nigdy nie było tak wygodne. Aby przełączyć się pomiędzy dwiema wersjami wystarczy na górnej belce kliknąć prawym klawiszem myszy i Wybrać właściwości. W Zakładce Opcje zaznaczamy Użyj starszej konsoli aby pozbyć się tych unowocześnień. Wszystkie zmiany zostaną zastosowane po ponownym uruchomieniu cmd.exe.

cmd_old_new

2) Dostosowywanie koloru oraz przezroczystości

Wracając do właściwości, w tym samym oknie możemy zmodyfikować wygląd naszego wiersza poleceń ubierając go w nowe kolory. Możemy również wybrać inną czcionkę niż domyślna:

cmd-koloryMarzy nam się interfejs przypominający terminal Matrixa ? Nic trudnego.

cmd_matrixAby dynamicznie zwiększyć przezroczystość wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl + Shift + – i analogicznie, aby zmniejszyć przezroczystość wciskamy Ctrl + Shift + +.

3) Historia wprowadzanych poleceń.

Naciskając strzałkę w górę możemy przeglądać poprzednio wprowadzone komendy, możemy też wcisnąć klawisz F7 aby przywołać niewielkie okienko zawierające wcześniejsze nasze “Wypociny”

cmd_historia

4) Zapisanie danych do pliku/ schowka.

Niektóre polecenia wyświetlają naprawdę wiele informacji. Aby automatycznie je skopiować do schowka wystarczy na końcu polecenia dopisać

|clip

aby zapisać dane do pliku na końcu polecenia dodajemy

 > ścieżka/zrzut.txt

5) Automatycznie uzupełniaj ścieżki do plików.

Klawisz Tab automatycznie dopisuje ścieżki do plików oraz folderów znajdujących się w aktualnym miejscu roboczym. Aby zawężać ilość wyświetlanych plików/folderów wystarczy wpisać kilka początkowych liter i dopiero  nacisnąć ten klawisz.

Aby błyskawicznie wprowadzić pełną lokalizację dowolnego pliku /folderu wystarczy przeciągnąć interesujący nas element nad wiersz poleceń.

Znając te dwie proste sztuczki jesteśmy skrócić czas wpisywania niemal o połowę.

Na dzisiaj to by było na tyle,  znacie jeszcze jakieś fajne sztuczki związane z wierszem poleceń ? jeżeli tak to piszcie w komentarzach 😉

 

 

 

 

 

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Fallout 4 – prosty sposób na kapsle

Kabson

Automatycznie blokujemy system po czasie nieaktywności użytkownika

Kabson

Jak naprawić sklep w systemie Windows

Kabson

Jak ustawić myszkę dla leworęcznych w Windows 11

Kabson

Pozbywamy się ikonki ze skompresowanych plików i folderów w Windows 10

Kabson

Dezaktywujemy przeglądarkę Edge w systemie Windows 10

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej