PC/WindowsPoradniki

Trzy proste metody na zablokowanie instalowania programów w systemie Windows

Jako, że ostatnio musiałem zaznajomić się z tym zagadnieniem przedstawiam Wam gotowe rozwiązanie w jaki sposób zablokować możliwość instalacji innych programów w systemie Windows.

Metoda #1 Zmiana typu konta na konto standardowe.

Jeżeli na komputerze istnieje wiele kont użytkowników (np. my i nasze dzieci) najprostszą metodą na uniemożliwienie instalacji aplikacji jest zmiana kont na konto standardowe. Aby tego dokonać jako administrator wchodzimy w Panel Sterowania a następnie nawigujemy Konta użytkowników > Zmień typ konta.

scr_1221171

Następnie wybieramy użytkownika którego chcemy ograniczyć klikamy na Zmień typ konta i wybieramy jego typ na standardowy:

scr_1457390Po czym zatwierdzamy zmiany. Od teraz, jeżeli użytkownik standardowy będzie chciał uruchomić instalator będzie musiał podać hasło do konta administratora:

kontrola konta

Metoda #2 Edycja zasad grupy.

Naciskamy logo_win+R i w polecenie uruchom wpisujemy gpedit.msc, uruchomi nam to Edytor lokalnych zasad grupy.

Przechodzimy pod Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Instalator Windows i wybieramy Wyłącz Instalatora Windows, w nowym oknie zaznaczamy wszystko według dołączonego screenshot’a:

gpedit_installer

Przy próbie zainstalowania czegokolwiek nieświadomemu użytkownikowi wyskoczy taka informacja:

gpedit_installer_2Po czym instalacja aplikacji zakończy się niepowodzeniem.

Metoda #3 – użycie zewnętrznego oprogramowania (InstallGuard)

Jeżeli opisane powyżej metody okażą się mało skuteczne, polecam zainstalować niewielki program InstallGuard.

 

scr_2111265Jest to darmowa (do użytku domowego) aplikacja która jest w stanie kompletnie zablokować możliwość instalacji dowolnego oprogramowania. InstallGuard robi to na dwa sposoby:

1) Monitoruje wybrane przez nas foldery w poszukiwaniu plików instalacyjnych automatycznie je blokując bądź nawet usuwając z dysku, zatem ryzyko pobrania jakiejś aplikacji z sieci i jej zainstalowania ograniczona jest do minimum.

2) Monitoruje nazwy instalatorów więc możemy ograniczyć instalację tylko wybranych przez nas programów.

Ponadto aplikacja tworzy dość szczegółowe logi co, kiedy i przez kogo było instalowane więc kilkoma kliknięciami jesteśmy w stanie namierzyć użytkownika który nagminnie “miesza” nam w systemie.

W moim przypadku wystarczyło ograniczyć uprawnienia konta dzieciaka, aby pozbyć się zbędnych toolbarów i innego typu “badziewia” nękającego naprawiany przeze mnie system. Druga metoda okazała się niewygodna, gdyż całkowicie uniemożliwia instalację programów nawet administratorom zaś skorzystanie z zewnętrznych aplikacji okazało się mało intuicyjne dla klienta – no ale czego się spodziewać, jeżeli znajomość języka angielskiego (a tylko w takim języku komunikuje się z nami InstallBlocker) stała niżej niż reprezentacja naszej piłki w MŚ 😉

 

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Usuwamy pozycję „Włącz funckje BitLocker” z menu kontekstowego Windows

Kabson

Zmniejszamy rozmiar pliku hiberfil.sys

Kabson

Wprowadzamy wiele komend w wierszu poleceń jednocześnie

Kabson

Tworzymy kopię zapasową systemu Windows

Kabson

Jak zagrać w Lunar Lander na pasku kopiowania plików ?

Kabson

Dezaktywujemy przeglądarkę Edge w systemie Windows 10

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej