PC/WindowsPoradniki

4 proste metody na wykonanie zrzutu ekranu w Windows

Dzisiaj będzie krótko i banalnie – czyli 4 sposoby na wykonanie screnshot’a w systemie Windows.

1) Klasyczne wduszenie klawisza Print Screen

Zaczynamy od czegoś naprawdę banalnego – czyli wciskamy klawisz Print Screen. Powoduje to zapisanie aktualnego pulpitu do schowka.

key_prntscrpngW przypadku niektórych klawiatur (np. mój Logitech i większość niepełnych klawiatur) musimy wdusić klawisz FN (albo Func)+Print Screen.

Następnie otwieramy paint (albo inny program graficzny np. GIMP) i wklejamy zawartość schowka:

printscreen_wklejPo czym zapisujemy obraz. Aby wykonać zrzut wybranego (aktywnego) okna podczas wykonywania zrzutu ekranu naciskamy Alt.

2) Kombinacja klawiszy funkcyjnych.

Począwszy od Windows 8 Microsoft oddał nam do dyspozycji prosty skrót który automatycznie zapisuje to, co dzieje się na monitorze. Wystarczy nacisnąć logo_win+Print Screen. Windows zakomunikuje ten stan rzeczy przygaśnięciem ekranu:

Windows zapisuje screenshoty w formacie *.png w lokalizacji Dokumenty\Obrazy\Screenshots\ automatycznie nadając im nazwę.

3) Wykorzystanie narzędzia Wycinanie (Snipping Tool)

Narzędzie Wycinanie to bardzo prosta aplikacja dostępna już od stareńkiej Visty. Dzięki niej w prosty sposób przechwycicie dowolny obszar ekranu oraz możecie w bardzo ograniczonym stopniu edytować swoje “dzieła” zaznaczając istotne elementy.

wycinanie

4) Wykorzystujemy zewnętrzne programy.

W bardziej profesjonalnych zastosowaniach np. tworzenie poradników czy też prezentacji powyższe metody okażą się mało praktyczne – jednak spokojnie, w sieci można znaleźć wiele darmowych programów do wykonywania zrzutów ekranu (m.in.  FastStone Capture, Greenshot, Gadwin PrintScreen) którymi nie tylko wykonamy i dokonamy edycji shot’a a nawet mamy możliwość szybkiego ich udostępniania na portalach społecznościowych.

Moim faworytem jest dostępny w naszym języku Screenpresso którego z powodzeniem sam używam od kilku ładnych lat.

screnpresso

Aplikacja nie wymaga instalacji, potrafi tworzyć zrzuty ekranowe oraz posiada tryb ich edycji. W edytorze zawarto wiele ciekawych funkcji np. efekt rozmycia, lupy, nanoszenie strzałek, zaznaczeń i “dymków” więc idealnie nadaje się w trakcie pracy z [email protected]. Pliki stworzone w tym programie możemy zapisać do wielu popularnych formatów *.bmp, *.png, *.jpg.

Dzisiaj to już wszystko, dziękuję za uwagę 🙂

 

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Jak zresetować hasło użytkownika w systemie Windows

Kabson

Moje 4 sposoby na zarabianie z adf.ly

Kabson

Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)

Kabson

Zmieniamy wygląd strzałki skrótu w systemie Windows

Kabson

Poradnik Autoit – kontrolujemy klawiaturę i myszkę

Kabson

19 przydatnych programów dla systemu Windows

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej