PC/WindowsPoradniki

4 proste metody na wykonanie zrzutu ekranu w Windows

Dzisiaj będzie krótko i banalnie – czyli 4 sposoby na wykonanie screnshot’a w systemie Windows.

1) Klasyczne wduszenie klawisza Print Screen

Zaczynamy od czegoś naprawdę banalnego – czyli wciskamy klawisz Print Screen. Powoduje to zapisanie aktualnego pulpitu do schowka.

key prntscrpng 4 proste metody na wykonanie zrzutu ekranu w WindowsW przypadku niektórych klawiatur (np. mój Logitech i większość niepełnych klawiatur) musimy wdusić klawisz FN (albo Func)+Print Screen.

Następnie otwieramy paint (albo inny program graficzny np. GIMP) i wklejamy zawartość schowka:

printscreen wklej 4 proste metody na wykonanie zrzutu ekranu w WindowsPo czym zapisujemy obraz. Aby wykonać zrzut wybranego (aktywnego) okna podczas wykonywania zrzutu ekranu naciskamy Alt.

2) Kombinacja klawiszy funkcyjnych.

Począwszy od Windows 8 Microsoft oddał nam do dyspozycji prosty skrót który automatycznie zapisuje to, co dzieje się na monitorze. Wystarczy nacisnąć logo win 4 proste metody na wykonanie zrzutu ekranu w Windows+Print Screen. Windows zakomunikuje ten stan rzeczy przygaśnięciem ekranu:

Windows zapisuje screenshoty w formacie *.png w lokalizacji Dokumenty\Obrazy\Screenshots\ automatycznie nadając im nazwę.

3) Wykorzystanie narzędzia Wycinanie (Snipping Tool)

Narzędzie Wycinanie to bardzo prosta aplikacja dostępna już od stareńkiej Visty. Dzięki niej w prosty sposób przechwycicie dowolny obszar ekranu oraz możecie w bardzo ograniczonym stopniu edytować swoje „dzieła” zaznaczając istotne elementy.

wycinanie 4 proste metody na wykonanie zrzutu ekranu w Windows

4) Wykorzystujemy zewnętrzne programy.

W bardziej profesjonalnych zastosowaniach np. tworzenie poradników czy też prezentacji powyższe metody okażą się mało praktyczne – jednak spokojnie, w sieci można znaleźć wiele darmowych programów do wykonywania zrzutów ekranu (m.in.  FastStone Capture, Greenshot, Gadwin PrintScreen) którymi nie tylko wykonamy i dokonamy edycji shot’a a nawet mamy możliwość szybkiego ich udostępniania na portalach społecznościowych.

Moim faworytem jest dostępny w naszym języku Screenpresso którego z powodzeniem sam używam od kilku ładnych lat.

screnpresso 300x178 4 proste metody na wykonanie zrzutu ekranu w Windows

Aplikacja nie wymaga instalacji, potrafi tworzyć zrzuty ekranowe oraz posiada tryb ich edycji. W edytorze zawarto wiele ciekawych funkcji np. efekt rozmycia, lupy, nanoszenie strzałek, zaznaczeń i „dymków” więc idealnie nadaje się w trakcie pracy z [email protected] Pliki stworzone w tym programie możemy zapisać do wielu popularnych formatów *.bmp, *.png, *.jpg.

Dzisiaj to już wszystko, dziękuję za uwagę 🙂

 

Jak oceniasz ten wpis ?

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy:

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Kabson

Automatycznie optymalizujemy system w określonych odstępach czasu.

Kabson

Instalujemy Windows 3.1 na DosBOX

Kabson

Usuwamy 'Foldery’ z widoku Ten Komputer w Windows 10

Kabson

Konfiguracja Project64 (emulator Nintendo 64)

Kabson

Naprawiamy kosz w systemie Windows

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej