Dzisiaj będzie krótko i banalnie – czyli 4 sposoby na wykonanie screnshot’a w systemie Windows.
1) Klasyczne wduszenie klawisza Print Screen
Zaczynamy od czegoś naprawdę banalnego – czyli wciskamy klawisz Print Screen. Powoduje to zapisanie aktualnego pulpitu do schowka.
W przypadku niektórych klawiatur (np. mój Logitech i większość niepełnych klawiatur) musimy wdusić klawisz FN (albo Func)+Print Screen.
Następnie otwieramy paint (albo inny program graficzny np. GIMP) i wklejamy zawartość schowka:
Po czym zapisujemy obraz. Aby wykonać zrzut wybranego (aktywnego) okna podczas wykonywania zrzutu ekranu naciskamy Alt.
2) Kombinacja klawiszy funkcyjnych.
Począwszy od Windows 8 Microsoft oddał nam do dyspozycji prosty skrót który automatycznie zapisuje to, co dzieje się na monitorze. Wystarczy nacisnąć +Print Screen. Windows zakomunikuje ten stan rzeczy przygaśnięciem ekranu:
Windows zapisuje screenshoty w formacie *.png w lokalizacji Dokumenty\Obrazy\Screenshots\ automatycznie nadając im nazwę.
3) Wykorzystanie narzędzia Wycinanie (Snipping Tool)
Narzędzie Wycinanie to bardzo prosta aplikacja dostępna już od stareńkiej Visty. Dzięki niej w prosty sposób przechwycicie dowolny obszar ekranu oraz możecie w bardzo ograniczonym stopniu edytować swoje “dzieła” zaznaczając istotne elementy.
4) Wykorzystujemy zewnętrzne programy.
W bardziej profesjonalnych zastosowaniach np. tworzenie poradników czy też prezentacji powyższe metody okażą się mało praktyczne – jednak spokojnie, w sieci można znaleźć wiele darmowych programów do wykonywania zrzutów ekranu (m.in. FastStone Capture, Greenshot, Gadwin PrintScreen) którymi nie tylko wykonamy i dokonamy edycji shot’a a nawet mamy możliwość szybkiego ich udostępniania na portalach społecznościowych.
Moim faworytem jest dostępny w naszym języku Screenpresso którego z powodzeniem sam używam od kilku ładnych lat.
Aplikacja nie wymaga instalacji, potrafi tworzyć zrzuty ekranowe oraz posiada tryb ich edycji. W edytorze zawarto wiele ciekawych funkcji np. efekt rozmycia, lupy, nanoszenie strzałek, zaznaczeń i “dymków” więc idealnie nadaje się w trakcie pracy z [email protected]. Pliki stworzone w tym programie możemy zapisać do wielu popularnych formatów *.bmp, *.png, *.jpg.
Dzisiaj to już wszystko, dziękuję za uwagę 🙂