PC/Emulacja

Konfiguracja DeSmuME (emulator Nintendo DS)

Konsolka Nintendo Dual Screen zadebiutowała w 2004 roku i pomimo słabszej specyfikacji od jej głównego konkurenta – Sony PSP odniosła większy sukces. Konsolka została wyposażona w dwa ekrany w tym jeden pełniący również rolę touchpada. W chwili obecnej emulacja tego systemu stoi na bardzo wysokim poziomie, a jednym z najlepszych emulatorów NDS jest DeSmmME którym właśnie się zajmiemy.

Pobieramy emulator ze strony głównej projektu. Emulator występuje również w wersji 64 bitowej, zatem jeżeli nasz OS śmiga w 64 bitach zdecydujmy się właśnie na tę wersję.

GUI interfejsu jest bardzo proste. Przy pierwszym uruchomieniu emulatorka w pierwszej kolejności powinniśmy przestawić tryb renderowania na OpenGL aby DeSmuME był w stanie używać antyaliasingu. Wybieramy zatem z górnej belki Config > 3D settings i w nowym oknie ustawcie wszystko tak jak na screenie:

nds 3d settings Konfiguracja DeSmuME (emulator Nintendo DS)Następnie warto zmienić początkowe ustawienia klawiszy, dokonamy tego w Config > Control Config. Jako, że NDS do sterowania wykorzystuje również myszkę (kursorem obsługujemy touchpad NDS’a) przestawienie sterowania do obsługi pada mija się z celem…

nds control config Konfiguracja DeSmuME (emulator Nintendo DS)

W następnej kolejności edytujemy swoje dane takie jak nick, datę urodzenia itd. Niektóre gry takie jak np. Plants vs. Zombies pobierają stąd informację o właścicielu kieszonokonsolki (a w naszym przypadku emulatora 😉 ) Dokonujemy tego w Config > Firmware Settings.

scr 171197718 Konfiguracja DeSmuME (emulator Nintendo DS)Na „sucho” (czyli bez uruchomionej gry) warto zdecydować się, w jaki sposób rom z grą będzie wczytywany w emulatorze. Ustawia się to w Config > Rom Loading. Do wyboru oddano nam dwie opcje:

 • Load entirely to ram
 • Stream from Disk

O ile w przypadku możliwość wczytania całego ROMu do pamięci RAM sprawdziło się w przypadku emu ppsspp, tak tutaj jest to zbyteczny bajer – prędkość streamowania danych z dysku HDD jest wystarczająca do bezproblemowego grania na tym emulatorze.

Aby dokończyć konfigurację uruchamiamy na nim dowolny rom z grą. DeSmuME obsługuje archiwa *.7z więc w takim formacie zalecam trzymać naszą kolekcję – zaoszczędzimy przez to naprawdę wiele miejsca na twardym dysku.

nds emu 1 Konfiguracja DeSmuME (emulator Nintendo DS)Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy już zaczęli grać w gry z NDS’a. Jeżeli chcecie możecie powiększyć emulowany obraz na dwa sposoby:

 • View > Window Size – powiększa emulowane okno od 1,5 do 5 razy
 • View > Magnification Filter – powiększa oraz stosuje filtry rozmywając bądź wyostrzając grafikę w grze.

Z moich testów nie wynika jednoznacznie, która wersja powiększenia jest lepsza – czasem gra z nałożonymi filtrami wygląda lepiej zaś czasem wystarcza zwykłe 1,5 krotne powiększenie.

Aby oddzielić dwa ekrany w emulatorze belką (tak jak na screenie powyżej klikamy na View > Screen Gap wybierając odległość oraz kolor belki) W moim przypadku wybrałem Narrow border w czarnym kolorze:

NDS screen gap Konfiguracja DeSmuME (emulator Nintendo DS)

Emulator posiada możliwość szybkiego zapisu stanu gry (Shift+F1…F10 / wczytanie stanu F1…F10) ,nagrywanie gameplay’ów w formacie *.avi czy też tworzenie zwykłych screenshotów. Dla totalnych świrusów DeSmuME oferuje naprawdę wiele ciekawych edytorów, począwszy od przeróżnych przeglądarek sprite’ów a na zaawansowanym edytorze pamięci kończąc. Wszystkie te ciekawostki odnajdziecie w zakładce Tools.

W co grać ?

To raczej głupie pytanie. Według Wiki na konsolkę NDS (oraz jej wariacje Nintendo DS Lite i Nintendo DSi) zostało wydanych ponad 2 tysiące tytułów, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Moje top 10 (kolejność jak zwykle przypadkowa) :

 • Advance Wars: Dual Strike
 • Radiant Historia
 • Kirby: Canvas Curse
 • Final Fantasy IV
 • Fire Emblem: Shadow Dragon
 • Mario & Luigi: Partners in Time
 • Pokemon Diamond/Pearl + Platinum
 • Chrono Trigger
 • The Legend of Zelda: Phantom Hourglass
 • Castlevania: Order of Ecclesia

Oczywiście wymienione przeze mnie tytuły to tylko wierzchołek góry lodowej gdyż przymykając oko na dość uproszczoną grafikę ten system oferuje tysiące godzin naprawdę dobrej zabawy.

To by było na tyle, życzę miłego grania.

 

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Portal Mario 64

Kabson

Uruchamiamy Windows 1.01 w przeglądarce

Kabson

3DNes – inne spojrzenie na emulację Nintendo NES

Kabson

Gramy w gry z Segi Genesis na Androidzie/iOS bez emulatorów !

Kabson

Gramy w Super Mario 64 Odyssey na emulatorze N64 !

Kabson

Gramy w Super Mario 64 w widoku FPP

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej