PC/Windows Poradniki

Sprawdzamy czy nasza karta pamięci jest oryginalna.

W tym poradniku przedstawię Wam dwie proste metody na sprawdzenie, czy zakupiona przez nas karta microSD/SDXC czy też dowolna inna jest podróbką i nie czekają na nas przygody z nią związane (utrata danych itd.)

Handel podróbkami kwitnie i podróbki coraz bardziej imitują oryginalne produkty – w chwili obecnej naprawdę ciężko jest odróżnić oryginał od szmelcu jednak w tym procederze metoda sztucznego zwiększania pojemności jest taka sama. Każda karta pamięci składa się z dwóch modułów – pamięci, w której zapisujemy dane oraz kontrolera który zarządza dostępnymi blokami.  Haczyk polega na tym, że to kontroler informuje system operacyjny o ilości dostępnej pamięci więc tutaj podróbki rozwijają skrzydła. Karta może mieć faktyczną (fizyczną) pojemność 8 GB, kontroler zgłasza większą pojemność i nieświadomie cieszymy się naszym nowym zakupem który zazwyczaj nabyliśmy po kosztach.

Jak to w życiu bywa, do czasu. Gdy spróbujemy zapisać dane powyżej fizycznej objętości karty kontroler nadpisuje dostępne już miejsce, albo wysyła nasze dane w „kosmos” tworząc tylko wpisy w tabeli plików. Nasze dane zostają stracone bezpowrotnie a karta zaczyna totalnie wariować.

W moim przypadku zakupiona na Allegro karta MicroSD marki Kingston zaczęła sprawiać problemy niecały tydzień od daty zakupu ! Początkowo nastąpiły problemy z odtwarzaniem mp-trójek których odsłuch urywał się w połowie utworu, bądź android z automatu pomijał piosenki informując o problemach z obsługą pliku. Totalne jaja zaczęły się po formacie – karta totalnie padła, działała jedynie zupełnie pusta – nawet po wrzuceniu kilku megabajtów danych zaczynała swoje harce na nowo – o formacie karty po każdej utracie zasilania nawet nie wspomnę.

Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – przedstawiam wam dwa proste testy które upewnią Was na 99.9%, że macie do czynienia z podróbką.

Metoda #1 – h2testw

H2Test Sprawdzamy czy nasza karta pamięci jest oryginalna.

Pobieramy tę niewielką aplikację i ją uruchamiamy. W pierwszej kolejności ustawiamy język na angielski, następnie naciskamy przycisk Select target i wybieramy nośnik który chcemy przetestować.  Test wymaże wszystkie dane znajdujące się na karcie, więc jeżeli znajdują się na niej pliki które jeszcze jesteśmy w stanie skopiować w bezpieczne miejsce to należy to zrobić przed naciśnięciem Write + Verify. Zasada programu jest banalnie prosta – w pierwszej kolejności na naszej karcie tworzone są pliki *.h2w które „zapychają” całe dostępne miejsce na karcie a następnie program sprawdza spójność zapisanych danych. Jeżeli podczas sprawdzania wystąpią jakieś różnice aplikacja poinformuje nas o tym podobnym komunikatem:

Czytaj także:  Przywracamy klasyczne przełączanie się pomiędzy oknami w systemie Windows 10

scr 73960640 Sprawdzamy czy nasza karta pamięci jest oryginalna.

Sam test trwa dość długo, więc stopniowanie napięcia związanego z pełnym skanem przypomina filmy Hitchcocka – test może zgłosić błąd w dowolnym momencie 😉

Metoda#2 FAKEFLASHTEST

scr 78350500 Sprawdzamy czy nasza karta pamięci jest oryginalna.

Aby potwierdzić nasze przypuszczenia pobieramy FAKEFLASHTEST wybieramy dysk który chcemy przeskanować, a następnie naciskamy na przycisk Quick Size Test. Tak samo jak w przypadku aplikacji prezentowanej wcześniej wykonując test stracimy wszystkie dostępne dane na nośniku. Jeżeli  program napotka jakieś problemy, to z pewnością nas o tym poinformuje:

scr 74254593 Sprawdzamy czy nasza karta pamięci jest oryginalna.

Drugi dostępny test (Test Empty Space) możemy pominąć – działa na podobnej zasadzie co h2testw z tą różnicą, że testuje tylko wolną przestrzeń nośnika.

Jeżeli nasza nowo zakupiona karta nie przeszła tych dwóch testów mam dla Was złą wiadomość – macie do czynienia z podróbką albo pechowo trafiliście na wadliwy egzemplarz oryginalnej karty – co też się niestety, zdarza. W obu tych przypadkach polecam jak najszybciej składać reklamację gdyż czas to pieniądz, a pieniądz to piwo 😉

Dodatkowo, możemy skorzystać jeszcze z dwóch dobrych aplikacji – Flash Drive Tester który również sprawdza rzeczywistą pojemność karty oraz ChipGenius który wyświetli nam zaprogramowaną oraz dostępną ilość dostępnej pamięci na karcie (poszukajcie tego pod Flash ID Code)

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Instalacja modyfikacji za pomocą programu OpenIV

Kabson

Usuwamy pozycję „Przypnij do paska zadań” oraz „Przypnij do ekranu startowego” z menu kontekstowego Windows

Kabson

Bezpiecznie wymazujemy dane z dysku.

Kabson

Poradnik Autoit – podstawy.

Kabson

Przywracamy klasyczny monit kontroli konta użytkownika (UAC) w Windows 10

Kabson

Tworzymy raport diagnostyki wydajności zasilania w systemie Windows

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej