PC/Windows Poradniki

Uniemożliwiamy uruchomienie wiersza poleceń oraz polecenia uruchom.

Wiersz poleceń (cmd.exe)  to bardzo potężne narzędzie, które w niepowołanych rękach potrafi wyrządzić wiele szkód  – i nie mam tutaj na myśli klasycznego żartu  typu format C: W tym poradniku przedstawiam Wam bardzo prosty trick dzięki któremu zablokujemy cmd.exe oraz bliźniacze polecenie uruchom wybranym przez nas użytkownikom.

Tradycyjnie w poradniku posłużymy się Edytorem rejestru, zatem logujemy się na konto któremu chcemy ograniczyć dostęp, a następnie uruchamiamy regedit.

Alternatywą jest pobranie załącznika w którym umieściłem gotowe pliki *.reg do scalenia z rejestrem.

Nawigujemy pod klucz:

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\System

disable Cmd Uniemożliwiamy uruchomienie wiersza poleceń oraz polecenia uruchom.Jeżeli nie jesteście odnaleźć klucza System to po prostu go stwórzcie. W kluczu System tworzymy nową wartość DWORD (32 bitowa). Nadajemy jej nazwę DisableCMD oraz wartość 1. Po ponownym uruchomieniu naszego PC każda próba odpalenia wiersza poleceń z konta na którym go ograniczyliśmy wyświetli nam taki oto komunikat:

disable cmd dow Uniemożliwiamy uruchomienie wiersza poleceń oraz polecenia uruchom.

po czym okienko cmd.exe po prostu się zamknie.

Pozostało nam się zająć poleceniem uruchom z którym postępujemy analogicznie – nawigujemy pod klucz:

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

W którym ponownie tworzymy wartość DWORD, nadając jej tym razem nazwę NoRun oraz wartość 1. Jeżeli wszystko zrobiliśmy OK to po restarcie systemu każda próba odpalenia polecenia uruchom wyrzuci nam informację:

norun Uniemożliwiamy uruchomienie wiersza poleceń oraz polecenia uruchom.Aby wyłączyć obie te modyfikacje wystarczy usunąć stworzone wpisy, bądź nadać im wartości zerowe.

Dla dociekliwych – w systemach Professional jesteśmy w stanie narzucić te ograniczenia za pomocą narzędzia Zasady Grup Lokalnych. Z powodu braku takiej możliwości w pakietach Home, zdecydowałem się Wam pokazać nieco inną drogę do Rzymu 😉

Jak z pewnością zauważyliście – w moim systemie W10 fonty, niekiedy nazywane czcionkami  zostały zmienione na Comic Sans MS – to jeszcze jeden prosty trick który opisałem tutaj.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Załączniki

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Zmieniamy systemowe fonty w Windows 10

Kabson

Podłączamy pamięci USB w trybie tylko do odczytu

Kabson

Instalujemy Windows 3.1 na DosBOX

Kabson

Sprawdzamy kto dobierał się do naszego telefonu

Kabson

Uaktywniamy folder z zaawansowanymi ustawieniami w systemach Windows.

Kabson

Gramy w szachy za pomocą Facebook Messenger

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej