PC/WindowsPoradniki

Przenosimy cache Chrome do ramdysku

W tym poradniku zajmiemy się przeniesieniem pamięci cache do ramdysku. Ten zabieg spowoduje, że przeglądarka będzie zapisywała dane z pamięci podręcznej w pamięci RAM co zaowocuje znacznym przyśpieszeniem wczytywania danych z cache a tym samym całych stron. Dodatkową zaletą takiej modyfikacji jest zmniejszenie fragmentacji dysku na którym znajduje się cache.

Pobieramy aplikację SoftPerfect RAM Disk i ją instalujemy, po pierwszym uruchomieniu musimy dodać nasz nowy dysk RAM.
softperfect
Naciskamy zatem zielony plus (1) co zaowocuje pojawieniem się kreatora. Wybieramy w nim rozmiar dysku (2) który  chcemy utworzyć. Dla RAM<6 GB zalecam ustawić na 512 MB, dla 6 GB i więcej możemy wybrać 768 MB. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy ustawili nawet i gigabajtowy ram dysk jednak moim zdaniem Chrome i tak nie zapcha 768 MB podczas standardowego przeglądania stron. Podczas tworzenia wybieramy literę dysku (3) do której zostanie on przypisany (polecam Z:) oraz system plików jaki zostanie na nim utworzony (4) – tutaj bez dziwactw wybieramy NTFS. Klikając na Zaawansowane możemy również dodać etykietę dysku – w moim przypadku nazwałem ramdysk Chrome Cache.

Potwierdzamy nasz wybór naciskając na OK. Aplikacja po kilku sekundach stworzy nam nowy dysk który pojawi się w eksploatatorze plików:

2016 05 01 14h34 22

Jeżeli tak jak ja chcecie zmienić ikonkę naszego dysku pobierzcie ten plik (mirror#2, mirror#3). W archiwum umieściłem aż 16 różnych ikon Chrome + aplikację do ich podmiany.

Teraz musimy jeszcze wymusić na Chrome zapisywanie cache na dysku Z:\ a możemy to zrobić na dwa sposoby:

Modyfikujemy skrót do przeglądarki.

Jest to najprostsze rozwiązanie, klikamy PPM na skrócie naszej przeglądarki i wyświetlamy jej właściwości. W polu element docelowy po spacji dopisujemy:

--disk-cache-dir="Z:/"
dokładnie tak jak na screenie poniżej:
chrome_1

Jest to metoda dość kłopotliwa, gdyż uruchomienie “chromolca” z innego (niemodyfikowanego) skrótu spowoduje, że przeglądarka zignoruje umieszczanie cache w ram. Lepszym sposobem jest wykorzystanie drugiego sposobu:

Przenosimy folder cache za pomocą linków symbolicznych.
Folder cache znajduje się w:

C:\Users\[twoja_nazwa_uzytkownika]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\
Przechodzimy do tej lokalizacji, upewniamy się, że aplikacja Chrome jest wyłączona i usuwamy folder /Cache/. Teraz uruchamiamy wiersz polecenia z uprawnieniami administratora i wpisujemy w nim polecenie:
mklink /d "c:\users\Variatkowo\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\cache" z:\

2016-05-01_14h01_43

Oczywiście, podmieniając Variatkowo na waszą nazwę użytkownika. Spowoduje to stworzenie linku symbolicznego odnoszącego się do naszego Ramdysku który w systemie jest wyświetlany jako zwykły skrót:

cache_symlinkWięcej o linkach symbolicznych pisałem tutaj. Wykorzystanie tej metody sprawia, że Chrome korzysta z ramdysku nie ważne w jaki sposób został on uruchomiony.

To by było na tyle, życzę długiego majowego weekendu 😉

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

TENxPrivacy – prosta metoda na wyłączenie szpiegowania w Windows 10

Kabson

Przywracamy klasyczne gry z Windows 7 na Windows 10

Kabson

Jak sprawdzić, czy nasza przeglądarka jest śledzona w sieci ?

Kabson

Skuteczne ominięcie KMS w Windows 8.1

Kabson

4 metody na uruchomienie Panelu Sterowania w Windows 11

Kabson

Zmieniamy nazwę folderu użytkownika w systemie Windows

Kabson

7 komentarzy

Avatar
Wiesław 25 grudnia 2021 at 11:56

mam to zainstalowane na RAMDISKu i co powie czasie znika zawartość cache z ramdisku i trzeba od nowa instalować – dlaczego i jaka jest przyczyna

Odpowiedz
Kabson
Kabson 25 grudnia 2021 at 12:43

Cache będzie znikać przy każdym uruchomieniu komputera. Z tego co zauważyłem, potrafi sobie czasem folder cache przywrócić na dysku. Najlepiej wrzucić w autostart plik wsadowy, który poczeka z pięć sekund po zalogowaniu się i ponownie utworzy dowiązanie symboliczne.

Odpowiedz
Avatar
Wiesław 25 grudnia 2021 at 13:15

czasem znika bez restartu – nie wiadomo dlaczego

Odpowiedz
Kabson
Kabson 25 grudnia 2021 at 13:17

Ale co dokładnie znika ? Link symboliczny, czy zawartość ramdysku ?

Odpowiedz
Avatar
Wiesław 25 grudnia 2021 at 17:45

link symboliczny

Kabson
Kabson 20 marca 2022 at 11:02

Dlatego przesiadłem się na Brave, w Chromie z tym przenoszeniem cache jakieś jaja zaczęły się dziać.

Avatar
Wiesław 13 stycznia 2022 at 13:19

teraz jest już ok ramdysku mam 2 katalogi Cache data i TMP i nie ma problemu. Przedtem miałem tylko Cache i były problemy

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej