PC/WindowsPoradniki

Tworzymy i nagrywamy zaszyfrowaną płytę DVD

Zapewne każdy z nas przechowuje olbrzymie ilości prywatnych danych (takich jak zdjęcia i filmy) na swoich dyskach twardych.  Ze względów bezpieczeństwa powinniśmy szyfrować te dane aby uniemożliwić dostęp do nich niepowołanym osobom. Problemy zaczynają się zazwyczaj wtedy, gdy na naszych HDD’kach brakuje już miejsca i decydujemy się na archiwizację materiałów na płytach DVD (i tym podobnych)

W tym poradniku przedstawiam Wam metodę na zaszyfrowanie danych znajdujących się na tych nośnikach.

Tworzymy obraz ISO.

W pierwszej kolejności musimy stworzyć niezaszyfrowany obraz płyty. Możemy tego dokonać w większości aplikacji do nagrywania płyt CD. W przypadku tego poradnika użyłem darmowego CD Burner XP.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji klikamy na

scr 431687 Tworzymy i nagrywamy zaszyfrowaną płytę DVDAby przywołać kreatora płyt. Obsługa programu jest banalnie prosta, wystarczy metodą „przeciągnij i upuść” przenieść wybrane przez nas elementy w dolny obszar aplikacji:

2016 05 15 14h06 37 Tworzymy i nagrywamy zaszyfrowaną płytę DVDPamiętajcie tylko, aby rozmiar iso nie przekroczył maksymalnej pojemności waszej płyty:

  • Dla CD jest to 650 (rzadziej 700 MB)
  • Dla DVD jest to 4489 MB
  • Dla DVD DL 8147 MB

Po wybraniu elementów które mają znaleźć się na naszej płycie z górnej belki wybieramy Plik > Zapisz kompilację jako plik ISO:

save iso Tworzymy i nagrywamy zaszyfrowaną płytę DVDA następnie wskazujemy lokalizację i nazwę naszego obrazu płyty.

Szyfrujemy obraz ISO.

Mamy już gotowy obraz iso, czas na jego zaszyfrowanie. Pobieramy i instalujemy aplikację DiskCryptor. Po instalacji tego programu niezwłocznie restartujemy system !

Po uruchomieniu aplikacji klikamy na Tools > Encrypt CD aby uruchomić narzędzie do szyfrowania ISO:

diskcryptot iso Tworzymy i nagrywamy zaszyfrowaną płytę DVD

Uruchomi to nam menadżera. W pierwszej kolejności wskazujemy nasz obraz płyty, który chcemy zaszyfrować (1), lokalizację oraz nazwę zaszyfrowanego obrazu (2)

crypt 1 Tworzymy i nagrywamy zaszyfrowaną płytę DVDKlikamy na Next aby przejść do wyboru algorytmu szyfrującego. W tym kroku możemy wybrać kilka metod zaszyfrowania naszych danych, moim zdaniem już symetryczny AES gwarantuje nam 100% ochronę naszych danych (chyba, że nasze płyty wpadną w ręce naprawdę zuchwałego hakera, ale to raczej się nie zdarzy). Ponownie klikając na Next ustawiamy hasło do zaszyfrowanych danych (1), pionowy słupek (2) sygnalizuje siłę naszego hasła – warto wymieszać wielkie i małe litery raz znaki interpunkcyjne.

2016 05 15 14h35 49 Tworzymy i nagrywamy zaszyfrowaną płytę DVDPo kliknięciu na Next rozpocznie się szyfrowanie obrazu płyty:

2016 05 15 14h40 32 Tworzymy i nagrywamy zaszyfrowaną płytę DVDNagrywamy obraz ISO na płytę.

Teraz wystarczy wypalić tak spreparowane iso na nośnik. W CD Burner XP służy do tego opcja

nagraj iso Tworzymy i nagrywamy zaszyfrowaną płytę DVDDeszyfrujemy dane.

Gdy włożymy zaszyfrowaną płytkę do napędu po dwukrotnym kliknięciu na ikonkę napędu wyskoczy nam taki komunikat:

nie moge Tworzymy i nagrywamy zaszyfrowaną płytę DVDDzieje się tak dlatego, że system nie jest w stanie odczytać zaszyfrowanych danych. Uruchamiamy DiskCryptor i na ikonie napędu klikamy PPM wybierając jedną, jedyną opcję Mount:

munt  Tworzymy i nagrywamy zaszyfrowaną płytę DVDPo czym wpisujemy wcześniej ustalone hasło:

password mount Tworzymy i nagrywamy zaszyfrowaną płytę DVDPo wprowadzeniu hasła i kliknięciu na OK zawartość naszej płyty zostanie odszyfrowana co pozwoli nam na przejrzenie jej zawartości.

To by było na tyle, lecę na piwko 😉

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Przywracamy automatyczne tworzenie kopii rejestru przez Windows 10

Kabson

Odzyskujemy hasła z popularnych przeglądarek intenetowych

Kabson

Tworzymy bezpieczny folder w systemie Windows

Kabson

Przyśpieszamy przeglądarkę Google Chrome

Kabson

Usuwamy podpisy pod ikonami na pulpicie.

Kabson

Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej