Uaktywniamy ukryte opcje narzędzia do oczyszczania dysku

Narzędzie Oczyszczanie dysku istnieje w naszych systemach od lat. Dzięki niemu bardzo szybko jesteśmy w stanie pozbyć się zbędnych plików z kosza oraz niektórych plików tymczasowych. Niemal jak wszystko co pochodzi od M$ nie jest to narzędzie idealne i nieraz przychodzi się nam posiłkować zewnętrznymi aplikacjami takimi jak CCleaner bądź nasz rodzimy Odkurzacz.
Mało kto wie, że ta pozornie niewielka aplikacja posiada szereg ukrytych opcji, w tym poradniku przedstawię wam w jaki sposób się do nich dobrać.

Tradycyjnie dla naszych poradników – to co musimy zrobić jest niezwykle banalne, jednak jak to mówimy – trzeba wiedzieć JAK i CO 😉 Trick działa chyba na każdych okienkach – testowałem to od 8 wzwyż, ale prawdopodobnie  działa również na XP oraz Viście.

Przechodzimy do konkretów. Tak prezentuje się oczyszczanie dysków uruchomionym na jednym z moich dysków:

2016 06 08 19h03 13 Uaktywniamy ukryte opcje narzędzia do oczyszczania dysku

Jak widzicie, dostępne mamy tylko dwie opcje więc systemowa aplikacja służąca do oczyszczania dysku chowa się w cieniu programów które zajmują się tym profesjonalnie. Czas to zmienić.

Uruchamiamy wiersz poleceń z uprawnieniami administratora, następnie wydajemy w nim polecenie:

cleanmgr /sageset:65535 /sagerun:65535

a następnie zatwierdzamy Enterem by po kilku sekundach naszym oczom pojawiło się znane nam okno jednak zawierające o wiele więcej funkcji:

cleanmgr adv Uaktywniamy ukryte opcje narzędzia do oczyszczania dysku

Wybieramy zatem, co chcemy usunąć i po zaakceptowaniu Oczyszczanie Dysku usunie zbędne śmieci z dysku. Według moich wieloletnich doświadczeń z okienkami potrafi zaoszczędzić od 0,5 do kilku gigabajtów przestrzeni. Warto zaznaczyć, że apka uruchomiona w ten sposób oczyszcza wszystkie dostępne dyski na raz.

Oczywiście, jeżeli zamierzacie częściej korzystać z takiego oczyszczania systemu ciągłe uruchamianie wiersza poleceń jest bardzo uciążliwe – ale i na to znaleźliśmy sposób, wystarczy stworzyć nowy skrót a w miejsce docelowe wpisać:

%systemroot%\system32\cmd.exe /c Cleanmgr /sagerun:65535

clean short Uaktywniamy ukryte opcje narzędzia do oczyszczania dysku
Aby szybciej uruchamiać te narzędzie w tym trybie. Trzecią opcją jest stworzenie pliku wsadowego (*.bat) z w/w poleceniem – wybór pozostawiam Wam, drodzy czytelnicy.

 

 

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
Powiadom o