GSMPoradniki

Emulujemy Segę Dreamcast na Androidzie

Na system Android dostępnych jest naprawdę wiele emulatorów przeróżnych konsol dzięki którym mamy możliwość pogrania w stare (nawet bardzo stare…) tytuły. Wraz z rozwojem systemu Android specyfikacja techniczna naszych telefonów wciąż wzrasta, więc mamy możliwość emulowania coraz to bardziej zaawansowanych maszyn. Dziś przyjrzymy się emulatorowi Reicast który jest w stanie dość przyzwoicie emulować gry z Segi Dreamcast. Oczywiście, o ile posiadamy telefon z wyższej półki.

Pobieramy zatem emulator Reicast i instalujemy go na naszym telefonie. Aplikacja jest w fazie rozwojowej – praktycznie nie mamy w niej nic do konfigurowania od strony technicznej. Emulator do poprawnego działania potrzebuje dumpu biosu konsoli który możecie pobrać stąd.

Poprawne skonfigurowanie ścieżek w tym emu początkowo przyprawiło mnie o rozstrój nerwowy – emulator nijak nie chciał wykryć plików biosu konsoli. Abyście się za szybko nie poddali podaję Wam gotowe rozwiązanie.

W pamięci telefonu utworzyłem folder /Dreamcast/ zaś w nim stworzyłem folder /data/. Rozpakowałem archiwum dc_bios.zip i skopiowałem pliki dc_boot.bin oraz dc_flash.bin do folderu /data/.

Zawartość katalogów wygląda następująco

/storage/dreamcast/..[Tutaj wrzucamy obrazy płyt]
/storage/dreamcast/data/dc_boot.bin
/storage/dreamcast/data/dc_flash.bin

Teraz odpalamy emulator i przechodzimy do konfiguracji ścieżek w obydwu przypadkach wskazujemy na główny folder (w moim przypadku /Dreamcast/). Emulator dostaje “bzika” jeżeli wskażemy mu dokładną lokalizację biosów !

reicast_sciezki

Duże piwo dla autorów za możliwość dowolnego rozstawienia wirtualnych przycisków na naszym ekranie – za pomocą wygodnego edytora zajmie to nam zaledwie kilka minut. Edytor dostępny jest w zakładce kontrolery:

reicast_controlre

Jeżeli ustawiliśmy już ścieżki Reicast powinien sam przeskanować zawartość folderu /Dreamcast/ odnajdując w nim wszystkie gry jakie się w nim znajdują:

reicast_gamelist

Z poziomu eksploratora możemy również uruchomić BIOS Dreamcasta. Każdorazowo po uruchomieniu gry zmuszeni jesteśmy do ustawienia obecnej daty systemu – polecam jednak od razu podświetlić select i zostawić to tak jak jest:

Screenshot_2016-07-17-18-37-23

Jest to niezwykle irytujące – miejmy nadzieję, że twórcy aplikacji kiedyś zaimplementują podtrzymanie “baterii” DeCe. W trakcie grania po naciśnięciu “wstecz” naszym oczom ukażą się dodatkowe opcje konfiguracji. m.in. uruchomienie VMU (Visual Memory Unit),zmiana karty pamięci,  wyłączenie frameskip i jeszcze kilka mniej przydatnych funkcji.

Teraz kilka słów o płynności emulacji. Na Reicast naprawdę da się pograć. Testowałem kilkanaście gier i każda z nich działała płynnie – chociaż zdarzały się niewielkie przycięcia bądź problemy z głosem.

Problemem natomiast jest sterowanie za pomocą wirtualnych przycisków – gry nagminnie obsługujące kombinacje klawiszy są niemal niegrywalne – ten emulator aż prosi się o zakup dodatkowego akcesorium w postaci fizycznego gamepada.

Dzisiaj to tyle ode mnie, jeżeli będziecie mieli jakieś problemy z konfiguracją tego emulatora – piszcie w komentarzach.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Zgubiłeś telefon ? oto 3 rzeczy które warto zrobić !

Kabson

Konfiguracja Virtual Jaguar (emulator Atari Jaguar & Jaguar CD)

Kabson

Kompresujemy nasze kolekcje romów do różnych emulatorów

Kabson

Emulujemy Nintendo 64 na PC (simple64)

Kabson

Jak stworzyć zaszyfrowany folder na Androidzie

Kabson

Emulujemy Nintendo 64 na PC (M64Py)

Kabson

2 komentarze

Avatar
Dawid 2 listopada 2019 at 19:47

Niestety u mnie nie działa. Cały czas prosi o załadowanie biosu do /data/ a w ogóle samo gui emulatora u mnie też wygląda inaczej …

Odpowiedz
Kabson
Kabson 4 listopada 2019 at 08:28

GUI Reicasta trochę się pozmieniało od czasu napisania tego poradnika. Na forum umieściłem nowe pliki dc_boot oraz dc_flash które trzeba wrzucić tak napisałem powyżej.
Testowałem przed chwilką, działa idealnie na Motoroli One Vision:

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.