GSMPoradniki

Emulujemy Segę Dreamcast na Androidzie

Na system Android dostępnych jest naprawdę wiele emulatorów przeróżnych konsol dzięki którym mamy możliwość pogrania w stare (nawet bardzo stare…) tytuły. Wraz z rozwojem systemu Android specyfikacja techniczna naszych telefonów wciąż wzrasta, więc mamy możliwość emulowania coraz to bardziej zaawansowanych maszyn. Dziś przyjrzymy się emulatorowi Reicast który jest w stanie dość przyzwoicie emulować gry z Segi Dreamcast. Oczywiście, o ile posiadamy telefon z wyższej półki.

Pobieramy zatem emulator Reicast i instalujemy go na naszym telefonie. Aplikacja jest w fazie rozwojowej – praktycznie nie mamy w niej nic do konfigurowania od strony technicznej. Emulator do poprawnego działania potrzebuje dumpu biosu konsoli który możecie pobrać stąd.

Poprawne skonfigurowanie ścieżek w tym emu początkowo przyprawiło mnie o rozstrój nerwowy – emulator nijak nie chciał wykryć plików biosu konsoli. Abyście się za szybko nie poddali podaję Wam gotowe rozwiązanie.

W pamięci telefonu utworzyłem folder /Dreamcast/ zaś w nim stworzyłem folder /data/. Rozpakowałem archiwum dc_bios.zip i skopiowałem pliki dc_boot.bin oraz dc_flash.bin do folderu /data/.

Zawartość katalogów wygląda następująco

/storage/dreamcast/..[Tutaj wrzucamy obrazy płyt]
/storage/dreamcast/data/dc_boot.bin
/storage/dreamcast/data/dc_flash.bin

Teraz odpalamy emulator i przechodzimy do konfiguracji ścieżek w obydwu przypadkach wskazujemy na główny folder (w moim przypadku /Dreamcast/). Emulator dostaje „bzika” jeżeli wskażemy mu dokładną lokalizację biosów !

reicast sciezki Emulujemy Segę Dreamcast na Androidzie

Duże piwo dla autorów za możliwość dowolnego rozstawienia wirtualnych przycisków na naszym ekranie – za pomocą wygodnego edytora zajmie to nam zaledwie kilka minut. Edytor dostępny jest w zakładce kontrolery:

reicast controlre Emulujemy Segę Dreamcast na Androidzie

Jeżeli ustawiliśmy już ścieżki Reicast powinien sam przeskanować zawartość folderu /Dreamcast/ odnajdując w nim wszystkie gry jakie się w nim znajdują:

reicast gamelist Emulujemy Segę Dreamcast na Androidzie

Z poziomu eksploratora możemy również uruchomić BIOS Dreamcasta. Każdorazowo po uruchomieniu gry zmuszeni jesteśmy do ustawienia obecnej daty systemu – polecam jednak od razu podświetlić select i zostawić to tak jak jest:

Screenshot 2016 07 17 18 37 23 Emulujemy Segę Dreamcast na Androidzie

Jest to niezwykle irytujące – miejmy nadzieję, że twórcy aplikacji kiedyś zaimplementują podtrzymanie „baterii” DeCe. W trakcie grania po naciśnięciu „wstecz” naszym oczom ukażą się dodatkowe opcje konfiguracji. m.in. uruchomienie VMU (Visual Memory Unit),zmiana karty pamięci,  wyłączenie frameskip i jeszcze kilka mniej przydatnych funkcji.

Teraz kilka słów o płynności emulacji. Na Reicast naprawdę da się pograć. Testowałem kilkanaście gier i każda z nich działała płynnie – chociaż zdarzały się niewielkie przycięcia bądź problemy z głosem.

Problemem natomiast jest sterowanie za pomocą wirtualnych przycisków – gry nagminnie obsługujące kombinacje klawiszy są niemal niegrywalne – ten emulator aż prosi się o zakup dodatkowego akcesorium w postaci fizycznego gamepada.

Dzisiaj to tyle ode mnie, jeżeli będziecie mieli jakieś problemy z konfiguracją tego emulatora – piszcie w komentarzach.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)

Kabson

Najprostszy sposób na udostępnienie pulpitu Windowsa na telefonie z Androidem

Kabson

Konfiguracja Project64 (emulator Nintendo 64)

Kabson

Jak używać zmodyfikowanych tekstur w emulatorze Dolphin.

Kabson

Jak odczytać zapisane hasła do WiFi na Androidzie (bez root’a)

Kabson

Instalujemy system Android Marshmallow na Virtualbox

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej