GSM Poradniki

Optymalizujemy filmy pod telefon i tablet

W dzisiejszych czasach nawet sprzęt z tak zwanej „średniej półki” umożliwia nam odtwarzanie materiałów wideo w pełnym HD. Takie filmy zajmują naprawdę wiele miejsca na karcie pamięci zaś niewielkie ekraniki naszych sprzętów powodują, że wyświetlanie czegokolwiek powyżej 720p mija się z celem. Na dodatek, wiele z pobieranych z sieci filmów posiada dźwięk w zaawansowanym Dolby Pro Logic II (bądź nawet lepiej). Z tej technologi również nie wykorzystamy w urządzeniu mobilnym. Dzisiaj pokażę Wam, jak w prosty sposób zmniejszyć wagę filmu zaledwie kilkoma kliknięciami. W ten sposób na naszym urządzeniu będziemy mogli przechowywać znacznie więcej filmów jednocześnie nieznacznie tylko tracąc na ich jakości.

Do konwertowania użyjemy aplikacji Handbrake – którą pobieramy zupełnie za darmo.

Aby nie przeciągać poradnika po uruchomieniu aplikacji klikamy na ikonkę Source a następnie na File i wybieramy plik który będziemy edytować:

handbrake 1 Optymalizujemy filmy pod telefon i tablet

Następnie przechodzimy do zakładki Audio:

handbrake 2 Optymalizujemy filmy pod telefon i tablet

Kodek najlepiej zostawić taki jak jest (czyli avcodec AAC) – jest on poprawnie rozpoznawany w przypadku 99% odtwarzaczy. Jedynie co  musimy tu przestawić to Bitrate (jeżeli w pliku oryginalnym jest większy od 160). Koniecznie ustawiamy Mixdown na Stereo – w ten sposób prze-konwertujemy zaawansowany dźwięk do zwykłego stereo – przecież większość telefonów posiada na swoim pokładzie tylko dwa głośniki… W tej zakładce możemy również pozbyć się dodatkowych ścieżek dźwiękowych (o ile nasz film je posiada) – po prostu usuwając je czerwonym X’em.

Zakładka Picture:

hand 3 poprawiony Optymalizujemy filmy pod telefon i tablet

 

Jak widzicie, mój plik wynikowy jest w rozdzielczości Full HD (1080p) – czyli wyświetlana ramka ma rozmiary 1920×1080 punktów. Jest to naprawdę dobrej jakości materiał i idealnie nadaje się nawet do odtwarzania na olbrzymich telewizorach. Jednak w przypadku mniejszych wyświetlaczy aż taka jakość jest IMO zbędna.

Ważne jest aby ustawić Cropping na Custom i podajemy zerowe wartości. Ta opcja odpowiada za „przycięcie” filmu zatem jeżeli nam na zachowaniu oryginalnego Aspect Ratio dobrze by było, aby podczas konwersji nic nam nie ucięło 😉

Pole Width odpowiada za szerokość ramki aby zbytnio nie narobić Wam szumu w głowie podaję gotowe wartości jakie należy w niej podać – są to najczęściej stosowane rozdzielczości:

 • 1080p  – 1920×1080
 • 720p – 1280×720
 • 480p – 854×480
 • 360p – 640×360
 • 240p – 426×240
Czytaj także:  Masowo konwertujemy archiwa *.zip do *.7z

Jak zapewne się domyślacie wybranie niższej rozdzielczości spowoduje zmniejszenie pliku po konwersji. Jednak nie odbywa się to bez straty. O ile po zmianie rozdzielczości z 1080p na 720p nawet na 10 calowym tablecie nie zauważymy różnicy, to już dalszą konwersję nasze oko „wychwyci”.

Podczas wielu prób ustaliłem, że:

 • 720p to rozmiar idealny dla tabletów oraz telefonów z ekranami większymi niż 5,5 cala.
 • 480 stosujemy gdy nasz ekran ma 4-4,5 cala
 • Dla rozmiarów wyświetlaczy między 4,5 a 5,5 cala możemy zastosować 480p bądź 720p – wszystko zależy od tego, czy nasz smartphone jest w stanie wyświetlić obraz w lepszej jakości bez ścinania się (wszystkie filmy odtwarzałem w aplikacji VLC for Android, którą polecam)

Gdy już zdecydowaliśmy się, do jakiej rozdzielczości zamierzmy skonwertować nasz film klikamy jeszcze na Browse obok pola Destination i wybieramy miejsce oraz nazwę naszego pliku po naszym „zabiegu”.handbrake 4 Optymalizujemy filmy pod telefon i tablet

Teraz pozostaje jeszcze nam wybór kontenera – wiele obecnie dostępnych filmów rozpowszechnianych jest w formacie *.mkv (Matroska) jednak dla sprzętów mobilnych z powodu kompatybilności proponuję wybrać kontener MP4 który bezproblemowo odtwarzany jest nawet na kilkuletnich urządzeniach.

hadrake c Optymalizujemy filmy pod telefon i tablet

Proponuję teraz jeszcze raz sprawdzić wszystkie ustawienia konwersji gdyż trwa ona trochę. Gdy upewnimy się, że wszystko jest ok klikamy na Start:

handbrake 5 Optymalizujemy filmy pod telefon i tablet

i cierpliwie czekamy na zakończenie procesu. Opcja podglądu (Preview) działa jedynie wtedy, gdy Handbrake wykryje zainstalowany odtwarzacz VideoLAN w naszym systemie.

Na zakończenie przedstawię Wam rezultaty konwersji.

Plik oryginalny – 1080p (1980×1020), MKV, DTS 7.1 – rozmiar 14,1 GB

 • Konwersja do MP4 1080p, reszta bez zmian – 2,64 GB
 • Konwersja MP4 720p, dźwięk stereo – 1,24 GB
 • 480p – 741 MB
 • 360p  – 525 MB
 • 240p – 350 MB

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Dwie proste metody na zripowanie płyty DVD

Kabson

Masowo konwertujemy archiwa *.zip do *.7z

Kabson

Masowa konwersja RAR oraz 7Zip do zip

Kabson

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
Powiadom o

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej