PC/WindowsPoradniki

Tworzymy skrót do aplikacji pomijający kontrolę konta użytkownika.

Kontrola konta użytkownika to dość istotny moduł wchodzący w skład ochrony systemu Windows. W zamierzeniach twórców UAC miał zapobiegać nieupoważnionym programom na wykonywanie kodu bez zgody i wiedzy użytkownika. Moim zdaniem jest to dość dobre narzędzie i nieraz jest w stanie uchronić system przed niepowołanym zmianami. Niestety, monit wyświetlany za każdym razem przez UAC jest dość uciążliwy i wielu użytkowników decyduje się na całkowite wyłączenie UAC. Mało kto wie natomiast, że możemy stworzyć sobie skrót odpalający aplikację z pominięciem UAC – jest to idealne rozwiązanie dla osób często korzystających z aplikacji pod kontrolą tego zabezpieczenia np. CCleaner.

Aby nie przynudzać wstępniakiem, naciskamy logo_win+R i w poleceniu uruchom wpisujemy:

taskschd.msc

Uruchomi to nam Harmonogram zadań. Z prawej strony klikamy na Utwórz zadanie… uruchomi to nam kreator nowego zadania:

uac_1

W pierwszej zakładce musimy nadać nazwę naszemu zadaniu oraz koniecznie zaznaczyć Uruchom z najwyższymi uprawnieniami. Opis zadania możemy pominąć.

Przechodzimy do zakładki Akcje i dodajemy nową akcję. Teraz mała dygresja – w nowo otwartym oknie moglibyśmy od razu podać ścieżkę do aplikacji, którą chcemy uruchomić z pominięciem Kontroli konta użytkownika:

uac_2

Jednak uruchomiona w ten sposób aplikacja otworzy się nam “w tle” pulpitu. Bardziej profesjonalnie byłoby uruchomienia aplikacji jako aktywnej prawda ? Dlatego też, w polu program/skrypt wpisujemy:

C:\windows\system32\cmd.exe

Zaś w Dodaj argumenty podajemy :

/c start "" "ścieżka do aplikacji"

uac_3

Klikamy na OK i przechodzimy dalej – czyli do zakładki Warunki w której odhaczamy następujące pozycje:

uac_4

Zamykamy kreator naciskając na OK. Teraz warto jeszcze przetestować nasze zadanie. Z poziomu głównego okna Harmonogramu odnajdujemy nasze zadanie klikamy na nim PPM i wybieramy Uruchom.

uac_5

Jeżeli po uruchomieniu zadania włączy się nam aplikacja z pominięciem UAC – brawo ! Zrobiłeś wszystko zgodnie z naszym poradnikiem.

Pozostała jeszcze kwestia stworzenia skrótu do aplikacji – a właściwie skrót do stworzonego przez nas zadania. Klikamy PPM na pulpicie i wybieramy Nowy > Skrót.

Jako lokalizację elementu podajemy:

schtasks /run /tn "nazwa zadania"

czyli w moim przypadku będzie to CCleaner64 – bez UAC

Powyższą metodę powtarzamy dla wszystkich aplikacji, które uaktywnianiem UAC nas po prostu drażnią.

UAC_7

Tak spreparowany skrót możemy przypiąć do menu start i niemal zapomnieć o UAC – oczywiście do czasu, aż jakaś aplikacja będzie chciała ponownie namieszać w systemie.

 

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Jak zablokować aktualizację systemu Windows 10 do Windows 11 ?

Kabson

Wyłączamy Panel Sterowania oraz Ustawień w Windows

Kabson

Ukrywamy zbędne elementy w panelu nawigacji eksploratora plików.

Kabson

Automatycznie przełączamy jasny/ciemny styl aplikacji w zależności od pory dnia

Kabson

Jak tworzyć miniaturki obrazów thumbs.db jednym kliknięciem.

Kabson

Usuwamy podpisy pod ikonami na pulpicie.

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej