Image default
PC/WindowsPoradniki

5 porad jak zabezpieczyć domową sieć WiFi

W dzisiejszych czasach niemal w każdym domu gości router WiFi do którego podpięte są nasze laptopy, tablety, komórki a ostatnio nawet telewizory. Do naszych bezprzewodówek podłączają się również niechciani goście… w tym poradniku pokazuję Wam 5 prostych sztuczek dzięki którym ograniczymy tego typu sytuacje.

Zmień login oraz hasło do routera.

admin_pass

Pierwszy tip brzmi banalnie ale zapewniam Was, że właściwie nikt tego nie robi przez co intruzi mają ułatwione zadanie. Większość dostępnych routerów na rynku ma standardowo ustawiony admin jako hasło oraz admin jako login więc jeżeli tego nie zmienimy domorosły szperacz “łamie” te zabezpieczenie w przeciągu 5 sekund !

Częstym błędem jest ustawienie niewłaściwej nazwy użytkownika – stosowanie swojego imienia bądź pseudonimu nie jest żadnym zabezpieczeniem zatem bądźcie kreatywni i wymyślcie coś unikatowego, jednak łatwego do zapamiętania np. wasz pseudo + data urodzenia. Ta sama uwaga dotyczy hasła – ustawienie imienia swojej miłości, psa, kota bądź chomika NIE JEST dobrym pomysłem. Dobre hasło powinno składać się z minimum 8 znaków i zawierać dużą literę, cyfrę oraz znak drukowany.

Używaj filtrowania adresów MAC.

mac_filter

Jeżeli nawet nasz sąsiad w jakiś sposób zna hasło do naszego WiFi to ta pozycja ograniczy jego zapędy 😉  Ta funkcja w zależności od konfiguracji umożliwia nam zdecydowanie dokładnie które urządzenia mogą połączyć się z naszym routerem, bądź którym urządzenie będzie aktywnie jego odmawiać. Ustawienie filtrowania zazwyczaj jest banalnie proste i sprowadza się jedynie do wpisania adresu MAC urządzenia, oraz nadania mu regułki zezwól/odmów.

Ustawienie filtrowania drastycznie podnosi bezpieczeństwo naszej sieci WiFi więc zalecam to skonfigurować.

Używaj WPA/WPA2 do zabezpieczenia sieci bezprzewodowej.

Bardzo krótki podpunkt – jeżeli zabezpieczacie swoją sieć za pomocą WEP to tak właściwie pozostawiacie ją niezabezpieczoną. W sieci istnieje multum poradników w jaki sposób złamać hasło WEP – i nie zajmuje to zazwyczaj więcej niż 15 minut… WPA/WPA2 również można obejść, jednak jest to już znacznie trudniejsze i jeżeli używacie filtrowania MAC nie macie się czego obawiać. Raczej żaden poważny haker nie zainteresuje się domowym access pointem…

Aktualizuj firmware swojego routera.

firmware_up

Większość sprzętów wyjętych prosto z pudełka ma zdezaktualizowane oprogramowanie więc warto poszukać aktualizacji na stronach producenta. Aktualizacja firmware zazwyczaj sprowadza się do wskazania pliku z oprogramowaniem i restartu urządzenia, więc każdy laik powinien z tym sobie poradzić. Prócz poprawy stabilności aktualizacje oprogramowania czasami oddają do naszej dyspozycji nowe funkcje, zatem warto poświęcić te 10 minut ze swojego czasu i sprawdzić czy nasz firmware jest aktualny.

Zmniejsz zasięg WiFi sieci.

Większość routerów “sieje” swoim zasięgiem nawet poza miejsce naszego zamieszkania co w 99% przypadków nie jest dobrym pomysłem. Zmniejszenie zasięgu nadawanego sygnału uniemożliwia naszym sąsiadom na wpięcie się na przysłowiowego “żyda” więc jeżeli nasz router posiada taką funkcję, warto z niej skorzystać.

To wszystko w tym temacie, jak widzicie skupiłem się na podstawowej konfiguracji routera o którą przeważnie nikt nie dba. Powyższe ustawienia posiada jakieś 95% urządzeń dostępnych na naszym rynku jednak porozrzucane są w różnych miejscach panelu konfiguracyjnego zatem wystarczy ich poszukać i skonfigurować by raz na zawsze rozwiązać problem “sąsiadów”

Ps. Nie twierdzę, że wszyscy sąsiedzi “kradną” internet – zanim zacząłem pisać ten artykuł wróciłem od osoby która narzekała na powolnie działają sieć. Po krótkiej diagnostyce okazało się, że do jej zupełnie niezabezpieczonego routera podpięły się aż 4 nieznane urządzenia które “ssały” łącze mocniej niż panienki na Brazzers… Po konfiguracji, przefiltrowaniu MAC’ów prędkość jej łącza ze światem wzrosła ponad 4 kronie…

Pozostawiam to bez komentarza.

 

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Usuwamy dane z wolnej przestrzeni dyskowej w systemie Windows

Kabson

Jak wyłączyć Firefox Relay w przeglądarce Firefox

Kabson

Jak zresetować hasło użytkownika w systemie Windows

Kabson

Jak “poprawić” wydajność tarcz przeglądarki Brave ?

Kabson

Automatycznie blokujemy system po czasie nieaktywności użytkownika

Kabson

Kasujemy plik wymiany podczas zamykania systemu

Kabson

2 komentarze

Avatar
[email protected] 2016-09-16 at 21:14

zabrakło jak sprawdzić czy mamy żyda lub kozę która zżera naszego neta

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2016-09-17 at 11:40

Ponieważ to materiał na inny poradnik 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.