PC/Windows Poradniki

Dodajemy dodatkową ścieżkę dźwiękową do filmu *.mkv

W sieci krąży wiele filmów ripowanych bezpośrednio z płyt Blueray/DVD w przeróżnych wersjach językowych. Jeżeli jesteś kolekcjonerem filmów to z pewnością posiadasz kilka wersji językowych tych samych filmów przez co zazwyczaj dysk pęka „w szwach”. W tym poradniku prezentuję Wam prosty patent – czyli wyciągnięcie ścieżki audio z jednej wersji filmu oraz „doklejenie” jej do innego filmu przez co uzyskujemy 1 plik *.mkv z dwoma (bądź większa ilością) ścieżek audio.

Jest to naprawdę prosty sposób i działa jedynie w przypadku, gdy mamy zupełnie „niepocięte” wersje filmów o dokładnie tej samej ilości klatek na sekundę.

W pierwszej kolejności pobieramy paczkę niezbędnych aplikacji.

Zakładam, że posiadacie już dwa filmy – w moim przypadku są to:

  • Film1.mkv (4,1 GB) – wersja PL, 720p – będzie to dawca ścieżki audio.
  • Film2.mkv (14,1 GB) – wersja ENG, w pełnym HD.

W pierwszej kolejności musimy upewnić się, czy oba filmy posiadają dokładnie tę samą liczbę klatek na sekundę. Uruchamiamy zatem aplikację MediaInfo z mojej paczki, wczytujemy w niej film i sprawdzamy liczbę klatek animacji w obu plikach:

FILM1 info Dodajemy dodatkową ścieżkę dźwiękową do filmu *.mkv
Film „dawca”
film2 info Dodajemy dodatkową ścieżkę dźwiękową do filmu *.mkv
Film „biorca” – do niego będę dodawał polską ścieżkę.

Jeżeli już upewnimy się, że oba pliki będą do siebie pasować przechodzimy do drugiego kroku:

Muxujemy pliki *.MKV

Uruchamiamy aplikację mkvtoolnix-gui, w której klikamy na Dodaj pliki źródłowe i wskazujemy oba pliki *.mkv.

mkvtoolnix Dodajemy dodatkową ścieżkę dźwiękową do filmu *.mkv

W błękitnej ramce macie mkvtoolnix-gui zaznaczacie, jakie elementy zostaną wyeksportowane do nowego kontenera MKV – wystarczy, abyśmy odhaczyli gorszy plik wideo, (napisy -jeżeli któryś z plików *.mkv miał je wbudowane) oraz musimy wybrać domyślną ścieżkę audio – w moim przypadku będzie to ścieżka PL z możliwością przełączenia jej na oryginalną, angielską wersję. Cały ten proces nie jest szczególnie skomplikowany  – wystarcz klikać w odpowiednie kolumny. Czerwoną strzałką pokazałem Wam w jaki sposób oznaczyć audio „dawcy” jako ścieżkę PL jednak jest to zupełnie opcjonalne.

Wystarczy teraz wybrać  plik wyjściowy i kliknąć na Rozpocznij muxowanie. Postęp prac nad plikami możecie podejrzeć klikając w zakładkę Postęp zadań:

muxer2 Dodajemy dodatkową ścieżkę dźwiękową do filmu *.mkv

Gdy proces muxowania się zakończy sprawdzamy jeszcze czy dodana ścieżka audio nie „rozmija” się z wyświetlanym obrazem (warto to sprawdzić w kilku miejscach filmu). Jeżeli wszystko jest w porządku możecie już śmiało wywalić zbędne pliki *.mkv i pozostawić sobie nową wersję 2 in 1 😉

Czytaj także:  Jak naprawić sklep w systemie Windows

Podsumowując oba filmy użyte do konwersji zajmowały u mnie 18,1 GB przestrzeni na dysku. Wersja dwujęzykowa, którą stworzyłem zajmuje 14,2 GB. Czyli korzystając z prostej matematyki – dzięki całemu tutaj procesowi zaoszczędziłem prawie 4 gigabajty miejsca na HDD wciąż posiadając obie wersje językowe tego samego filmu.

 

 

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Zwiększamy głośność w pliku wideo

Kabson

Jak podzielić plik mkv na części o określonym rozmiarze

Kabson

Jak dodać loginy/hasła do menadżera haseł w Firefox.

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
9 miesięcy temu

Link z programami nie działa

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej