PC/Windows Poradniki

Dodajemy swoje kafelki do menu start w Windows 10

Kafelki w menu start ułatwiają nam nawigację po wszystkich zasobach Windows. Dzięki nim możemy mieć najczęściej używane aplikacje zawsze „pod ręką” i możemy je uruchamiać bez potrzeby przekopywania się przez całą zawartość menu Start. W tym poradniku zaprezentuję Wam, w jaki sposób dodać swoje własne kafelki do menu w systemie Windows 10.

Całą operację dodawania własnych kafelek przeprowadzimy za pomocą bardzo prostej aplikacji – TileIconifier którą możemy pobrać stąd.

tileiconifer Dodajemy swoje kafelki do menu start w Windows 10
Sama aplikacja jest dość topornie zaprojektowana jednak „robi robotę” tak samo jak płatne odpowiedniki które łatwo wyszukać w sklepie. Dzięki kafelkom stworzonym w TileIconifier jesteśmy w stanie uruchomić dowolny program, otworzyć adres WWW bądź przenieść się w dowolne miejsce naszych zasobów. Prócz tego apka możliwość edycji naszych kafelków – mamy tutaj opcję wyboru koloru wypełnienia, możliwość skalowania grafik bądź wyłączenie jej podpisu.

W tym poradniku zaprezentuję Wam w jaki sposób dodać nowy element uruchamiający dowolny program (bądź plik) w systemie. Uruchamiamy apkę i przechodzimy pod Utilities > Custom Shortcut Manager:

tiles 1 Dodajemy swoje kafelki do menu start w Windows 10

W tym okienku wylistowane są wszystkie skróty utworzone poprzez TileIconifier. Jak widzicie już dodałem jeden skrót (do gry Dishonored). Aby dodać kolejny naciskamy Create New Shortcut. Otworzy nam to kolejne okno z kilkoma zakładkami:

new shortcut Dodajemy swoje kafelki do menu start w Windows 10

W zakładce Explorer możemy dodać kafelek otwierający dowolną lokalizację na dysku, bądź jeden z tzw. folderów specjalnych czyli np. Panel Sterowania czy też nasz Pulpit. Steam oraz Chrome Apps to jak łatwo się domyśleć skróty do gier z platformy Steam oraz aplikacji Google (o ile mamy je zainstalowane w systemie). URI pozwala stworzyć skrót do adresu WWW zaś Other to po prostu zwykłe skróty do plików.

Jak widzicie powyżej, zamierzam dodać nowy kafelek uruchamiający klienta poczty Thunderbird, zatem kliknąłem na Browse i wskazałem lokalizację aplikacji do uruchomienia. Musimy również  nadać nazwę skrótowi (pole shortcut). Aby zmienić wygląd kafelka klikamy na obrazek (ikonę) po lewej stronie i wskazujemy grafikę którą ma zawierać nasz nowy element:

Thunderbird tileiconifer Dodajemy swoje kafelki do menu start w Windows 10

Po naciśnięciu na OK klikamy jeszcze w przycisk Generate Shortcut. Jeżeli wyskoczy nam informacja podobna do tej:

shortcut created Dodajemy swoje kafelki do menu start w Windows 10

Oznaczać to będzie, że wszystko zrobiliśmy poprawnie i nasz nowy skrót jest już gotowy. Z głównego okna aplikacji możemy jeszcze dostosować wygląd naszego nowego elementu:

Czytaj także:  Jak wyłączyć automatyczną kompresję tapet w Windows 10

tileiconifer  Dodajemy swoje kafelki do menu start w Windows 10

Wykorzystując do tego opcje zawarte po prawej stronie GUI. Jako, że ta część jest bardzo intuicyjna nie będę się tutaj o nich rozpisywał. Pamiętajcie jedynie, że aby zatwierdzić modyfikację musimy kliknąć w przycisk Tile Iconify! znajdujący się w dole okna.

TileIconifer nie przypina automatycznie nowych elementów do menu start. Musimy to zrobić ręcznie. Każdy stworzony przez nas kafelek znajduje się w lokalizacji  wszystkie aplikacje > Tileiconify

menu tileiconif Dodajemy swoje kafelki do menu start w Windows 10

Po prostu kliknijcie w każdy stworzony skrót i przypnijcie go do ekranu startowego.

To by było na tyle, jak widzicie poniżej po kilkunastu minutach zabawy da się stworzyć swój indywidualny styl dla menu start:

2016 09 01 18h58 04 Dodajemy swoje kafelki do menu start w Windows 10

 

Dziękuję za uwagę, tradycyjnie lecę na piwo 😉

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Usuwamy „Obróć w prawo” oraz „Obróć w lewo” z menu kontekstowego

Kabson

Uruchamiamy Windows 10 w trybie awaryjnym

Kabson

Jak wyłączyć podgląd okien na pasku zadań w Windows 10

Kabson

Wyłączamy aplikacje działające w tle w Windows 10

Kabson

Jak porównać zawartość dwóch folderów w Windows ?

Kabson

Jak wykonać eksport osobistych ustawień z panelu sterowania NVIDIA

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej