PC/WindowsPoradniki

Najlepsze darmowe aplikacje do personalizacji Windows 10

Dla niektórych bardziej wymagających użytkowników Windows’a  jego standardowe ustawienia bądź część usług “nie leżą”, przez co szukamy poradników jak zmienić np. podstawowy zestaw ikon, czy też wywalić niepotrzebne pozycje z menu kontekstowego. Jeżeli czytacie nasze wpisy od jakiegoś czasu to z pewnością już wiecie, że większość zaawansowanych ustawień w systemie możemy zmienić m.in. edycją rejestru bądź stosowaniem przeróżnych aplikacji zewnętrznych. Dziś przyjrzymy się siedmiu z nich, które używam osobiście.

CustomizerGod

cuztomizergod

Pobierz (700kb)

http://adf.ly/1ekcNg

Dzięki tej niewielkiej aplikacji jesteście w stanie zmienić niemal wszystkie ikony dostępne w systemie łącznie z częścią tych, które wyświetlane są w obszarze powiadomień.

Dodatkowo apka potrafi tworzyć kopie zapasowe naszych zmian więc raczej nie mamy możliwości uszkodzenia OS’a.

Winaero Tweaker

winaero_tweaker

Pobierz (1,7 MB)

http://adf.ly/1ekctV

Bardzo potężne narzędzie, którym jesteśmy w stanie zmodyfikować niemal każdy ukryty aspekt naszego systemu. Jest to moja ulubiona aplikacja, którą za pomocą zaledwie kilku kliknięć dostosowuję każdy instalowany przeze mnie Windows.

Aplikacja umożliwia m.in.

  • Wybranie “przyciemnienia” ekranu przy wciśnięciu kombinacji Alt+Tab
  • Zmienić główny font w systemie
  • Wyłączyć wiele elementów m.in. Aero shake, Aero Snap, automatyczną aktualizację sterowników i wiele innych.
  • Wyłączyć lockscreen (ekran blokady)
  • Wyłączyć Centrum Akcji
  • Przywrócić “Aktówki” w nowych systemach.
  • Usunąć bądź dostosować Foldery w widoku Ten komputer

Prócz w/w ta aplikacja potrafi naprawdę wiele, więcej. Wszystkie tweaki mamy podane jak na tacy i wystarczy przejrzeć ich kategorie, aby wszystko było jasne.

Ultimate Windows Tweaker 4 for Windows 10

uwtweaker

Pobierz (400 kb)

http://j.gs/8NYT

UWT pomimo swojej niewielkiej wagi to prawdziwy kombajn do dostosowania zachowania naszego systemu. Nawet nie ma sensu opisywać wszystkich modów zawartych w tej niewielkiej apce, gdyż jest ich ponad 200 ! Dzięki niej możemy dostosować ustawienia wpływające na bezpieczeństwo naszego środowiska (wyłączyć telemetrię, raportowanie błędów, etc.) Dodać uniwersalne aplikacje do menu kontekstowego, a nawet wpłynąć na wydajność naszego systemu wyłączając prefetch, usługę indeksowania czy też zastosować kilka innych tweaków. UWT jest bardzo prosty w obsłudze o ile znamy j. angielski i dokładnie wiemy, co wprowadzane zmiany oznaczają dla naszego systemu. Wybieranie opcji “na pałę” może spowodować niestabilność Winzgrozy !

TileIconifier

tileiconifer

O tej aplikacji wspominałem już jakiś czas temu, a służy ona do tworzenia własnych kafelków w menu start. Program jest dość toporny w obsłudze, ale wciąż uważam go za najlepszą, darmową aplikację do zadań tego typu.

Taskbar Tweaker

taskbar_tweaker

Pobierz (1,22 MB)

http://j.gs/8NYe

Aplikacja pojawiła się w moim zestawieniu tylko z jednego powodu – jako jedyna dostępna jest w języku polskim. Jak sama nazwa wskazuje za jej pomocą możemy edytować zachowanie paska zadań. Ciekawym, oraz bardzo przydatnym dodatkiem jest możliwość przypisania akcji wywoływanej dwuklikiem na pustym obszarze paska. Zależnie od naszych potrzeb możemy wywołać w ten sposób Menadżer Zadań, menu start czy też aktywować funkcję “pokaż pulpit”.

OldNewExplorer

oldnew_

Pobierz (253 kb.)

http://q.gs/AMOp2

Kolejna niewielka aplikacja, a właściwie hook dla Eksploratora Plików. Dzięki niemu możemy przywrócić m.in. klasyczne grupowanie napędów, wyłączyć wstążkę czy też zmienić wygląd paska eksploratora. Apka w żaden sposób nie zamula działania systemu.

ShellExView

shellexview

Pobierz (63 kb.)

http://adf.ly/1ekoV7

Moim skromnym zdaniem najgroźniejsza z aplikacji w tym zestawieniu. ShellExView pozwala na zarządzanie wszystkimi rozszerzeniami eeksploratora Windows. Zatem jesteśmy w stanie dowolnie modyfikować menu kontekstowe, czy też całą funkcjonalność naszej przeglądarki plików.

To by było na tyle, lecę po browarka 😉

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Jak zmienić miniaturkę w pliku wideo w Windows

Kabson

Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Kabson

Instalujemy system Windows bez nośnika DVD bądź USB

Kabson

Klonujemy bootowalny dysk USB

Kabson

Wyłączamy ekran blokady w systemie Windows 10

Kabson

Wyłączamy opóźnione uruchamianie aplikacji podczas startu systemu

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.