PC/WindowsPoradniki

Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

W obecnych czasach, gdy nasze sprzęty wyposażone są w powierzchnię magazynową liczoną w terabajtach indeksowanie plików w systemie Windows to dość przyjazne narzędzie. Dzięki niemu odszukanie potrzebnych nam plików jest znacznie szybsze niż standardowe “przemielenie” dysku. Niestety, ta usługa pożera trochę zasobów stale działając sobie w tle. W przypadku high-endowych maszyn raczej nie zauważymy spadku wydajności, problemem są znacznie słabsze netbooki czy też tablety wyposażone w system Microsoftu które indeksacja potrafi dość znacznie “przymulić”. W tym poradniku zaprezentuję Wam jak skonfigurować indeksacje, bądź ją wyłączyć.

Wyłączamy usługę indeksowania

W pierwszej kolejności zajmiemy się kompletnym wyłączeniem usługi indeksowania dla wszystkich dysków. Nie zalecam tego robić jeżeli często wyszukujemy pliki w naszym systemie – czas, który system będzie potrzebował na wyszukanie potrzebnych nam danych wzrośnie kilkukrotnie ! Jeżeli jednak jesteście pedantami i dokładnie wiecie gdzie przechowujecie swoje dane nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrobić. W poleceniu uruchom wpisujemy

services.msc

services

Otworzy to nam okno menadżera usług, w którym musimy odnaleźć Windows Search, i ustawić jej typ uruchomienia na wyłączony.

services_windows_search

W ten sposób usługa nie zostanie uruchomiona przy ponownym włączeniu maszyny. Możemy ją również zatrzymać już w tej sesji – służy do tego przycisk Zatrzymaj. Gdy usługa indeksowania jest wyłączona, w trakcie wyszukiwania plików eksplorator Windows zacznie wyświetlać nam monit z możliwością “naprawy” naszej decyzji:

2016-10-10_18h52_43

Określamy które lokalizacje mają być indeksowane

Przejdźmy do sedna tego poradnika. Możemy znacznie “przyciąć” indeksowane lokalizacje do określonych przez nas folderów, dzięki czemu Windows nie będzie niepotrzebnie mielił w poszukiwaniu nowych plików. W poleceniu wyszukaj wpisujemy Opcje indeksowania:

indeksowanie_2

Następnie klikamy na przycisk Modyfikuj a następnie Pokaż wszystkie lokalizacje.

pokaz_lokalizacje

Teraz wybieramy lokalizacje indeksowania – tutaj Wam nie pomogę. W moim przypadku wystarcza indeksacja dokumentów oraz folderu użytkownika. Jest to chyba najbardziej wygodnie okrojona usługa która wciąż sprawuje się świetnie. Niektórzy z Was z pewnością powinni wybrać jeszcze inne foldery np. te w których przechowujecie pliki mp3 bądź filmy.

Naprawiamy indeks

Może się zdarzyć (chociaż jest to praktycznie niemożliwe…), że nasz indeks się posypie. W takim przypadku najlepiej jest usunąć uszkodzony indeks i nakazać Winzgrozie jego odbudowę.  Aby to zrobić ponowniew polu wyszukaj wpisujemy Opcje indeksowania i w znanym już okienku klikamy na Zaawansowane

indeks_1

A następnie wduszamy przycisk odbuduj. Po zatwierdzeniu naszej decyzji system usunie stary indeks i rozpocznie pracę nad jego odbudową (zajmie mu to trochę czasu…)

Wyłączamy indeksowanie dla dysków SSD (zalecane)

Moim zdaniem dyski półprzewodnikowe są na tyle szybkie, że właściwie możemy pokusić się o wyłączenie indeksowania na partycjach rezydujących na SDD. Robi to się bardzo prosty sposób – klikamy PPM na partycji, wybieramy właściwości a następnie odznaczamy ptaszka przy “Zezwalaj na indeksowanie…”

2016-10-10_18h36_34

To by było na tyle, dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Edytujemy ilość wyświetlanych pozycji na liście szybkiego dostępu (jump list)

Kabson

Dodajemy edytor lokalnych zasad grupy do systemów Windows serii Home

Kabson

Dodajemy “Trwale usuń” do menu kontekstowego Windows

Kabson

Usuwamy standardowe aplikacje z Windows 10 za pomocą PowerShell

Kabson

Usuwamy ‘Foldery’ z widoku Ten Komputer w Windows 10

Kabson

Jak wyłączyć Prefetch i Superfetch w systemie Windows.

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej