Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

W obecnych czasach, gdy nasze sprzęty wyposażone są w powierzchnię magazynową liczoną w terabajtach indeksowanie plików w systemie Windows to dość przyjazne narzędzie. Dzięki niemu odszukanie potrzebnych nam plików jest znacznie szybsze niż standardowe „przemielenie” dysku. Niestety, ta usługa pożera trochę zasobów stale działając sobie w tle. W przypadku high-endowych maszyn raczej nie zauważymy spadku wydajności, problemem są znacznie słabsze netbooki czy też tablety wyposażone w system Microsoftu które indeksacja potrafi dość znacznie „przymulić”. W tym poradniku zaprezentuję Wam jak skonfigurować indeksacje, bądź ją wyłączyć.

Wyłączamy usługę indeksowania

W pierwszej kolejności zajmiemy się kompletnym wyłączeniem usługi indeksowania dla wszystkich dysków. Nie zalecam tego robić jeżeli często wyszukujemy pliki w naszym systemie – czas, który system będzie potrzebował na wyszukanie potrzebnych nam danych wzrośnie kilkukrotnie ! Jeżeli jednak jesteście pedantami i dokładnie wiecie gdzie przechowujecie swoje dane nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrobić. W poleceniu uruchom wpisujemy

services.msc

services Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

Otworzy to nam okno menadżera usług, w którym musimy odnaleźć Windows Search, i ustawić jej typ uruchomienia na wyłączony.

services windows Search Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

W ten sposób usługa nie zostanie uruchomiona przy ponownym włączeniu maszyny. Możemy ją również zatrzymać już w tej sesji – służy do tego przycisk Zatrzymaj. Gdy usługa indeksowania jest wyłączona, w trakcie wyszukiwania plików eksplorator Windows zacznie wyświetlać nam monit z możliwością „naprawy” naszej decyzji:

2016 10 10 18h52 43 Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

Określamy które lokalizacje mają być indeksowane

Przejdźmy do sedna tego poradnika. Możemy znacznie „przyciąć” indeksowane lokalizacje do określonych przez nas folderów, dzięki czemu Windows nie będzie niepotrzebnie mielił w poszukiwaniu nowych plików. W poleceniu wyszukaj wpisujemy Opcje indeksowania:

indeksowanie 2 300x249 Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

Następnie klikamy na przycisk Modyfikuj a następnie Pokaż wszystkie lokalizacje.

pokaz lokalizacje Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

Teraz wybieramy lokalizacje indeksowania – tutaj Wam nie pomogę. W moim przypadku wystarcza indeksacja dokumentów oraz folderu użytkownika. Jest to chyba najbardziej wygodnie okrojona usługa która wciąż sprawuje się świetnie. Niektórzy z Was z pewnością powinni wybrać jeszcze inne foldery np. te w których przechowujecie pliki mp3 bądź filmy.

Naprawiamy indeks

Może się zdarzyć (chociaż jest to praktycznie niemożliwe…), że nasz indeks się posypie. W takim przypadku najlepiej jest usunąć uszkodzony indeks i nakazać Winzgrozie jego odbudowę.  Aby to zrobić ponowniew polu wyszukaj wpisujemy Opcje indeksowania i w znanym już okienku klikamy na Zaawansowane

indeks 1 Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

A następnie wduszamy przycisk odbuduj. Po zatwierdzeniu naszej decyzji system usunie stary indeks i rozpocznie pracę nad jego odbudową (zajmie mu to trochę czasu…)

Wyłączamy indeksowanie dla dysków SSD (zalecane)

Moim zdaniem dyski półprzewodnikowe są na tyle szybkie, że właściwie możemy pokusić się o wyłączenie indeksowania na partycjach rezydujących na SDD. Robi to się bardzo prosty sposób – klikamy PPM na partycji, wybieramy właściwości a następnie odznaczamy ptaszka przy „Zezwalaj na indeksowanie…”

2016 10 10 18h36 34 300x286 Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

To by było na tyle, dziękuję za uwagę.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

3 komentarze do “Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

 • Avatar
  26 kwietnia 2018 o 03:28
  Permalink

  mam takie pytanko. indeksowanie samo w sobie (nie mowie o ssd bo tam tez zawsze wylaczam) jaki ma wplyw na wydajnosc systemu, czy znaczaco obciaza ? jakie komponenty najbardziej ? „Jeżeli jednak jesteście pedantami i dokładnie wiecie gdzie przechowujecie swoje dane nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrobić” nie jestem pedantem natomiast zawsze mam porzadek na dyskach; od lar nawet te same nazwy podstawowych katalogow i tak samo i ikony ustawione na pulpicie pisze ze nic nie stoi na przeszkodzie. Ja pytam czy ma sens ?

  Odpowiedz
  • Kabson
   26 kwietnia 2018 o 11:58
   Permalink

   Przy obecnych konfiguracjach raczej nie, odczuwalna jest jedynie na dyskach HDD 5400 RPM – w takich przypadkach jak robię klientowi laptopa zawsze się tego pozbywam, co pozwala trochę wydłużyć czas życia na baterii. Co prawda kilka minut, ale zawsze.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.