PC/Windows Poradniki

Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

W obecnych czasach, gdy nasze sprzęty wyposażone są w powierzchnię magazynową liczoną w terabajtach indeksowanie plików w systemie Windows to dość przyjazne narzędzie. Dzięki niemu odszukanie potrzebnych nam plików jest znacznie szybsze niż standardowe „przemielenie” dysku. Niestety, ta usługa pożera trochę zasobów stale działając sobie w tle. W przypadku high-endowych maszyn raczej nie zauważymy spadku wydajności, problemem są znacznie słabsze netbooki czy też tablety wyposażone w system Microsoftu które indeksacja potrafi dość znacznie „przymulić”. W tym poradniku zaprezentuję Wam jak skonfigurować indeksacje, bądź ją wyłączyć.

Wyłączamy usługę indeksowania

W pierwszej kolejności zajmiemy się kompletnym wyłączeniem usługi indeksowania dla wszystkich dysków. Nie zalecam tego robić jeżeli często wyszukujemy pliki w naszym systemie – czas, który system będzie potrzebował na wyszukanie potrzebnych nam danych wzrośnie kilkukrotnie ! Jeżeli jednak jesteście pedantami i dokładnie wiecie gdzie przechowujecie swoje dane nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrobić. W poleceniu uruchom wpisujemy

services.msc

services Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

Otworzy to nam okno menadżera usług, w którym musimy odnaleźć Windows Search, i ustawić jej typ uruchomienia na wyłączony.

services windows Search Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

W ten sposób usługa nie zostanie uruchomiona przy ponownym włączeniu maszyny. Możemy ją również zatrzymać już w tej sesji – służy do tego przycisk Zatrzymaj. Gdy usługa indeksowania jest wyłączona, w trakcie wyszukiwania plików eksplorator Windows zacznie wyświetlać nam monit z możliwością „naprawy” naszej decyzji:

2016 10 10 18h52 43 Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

Określamy które lokalizacje mają być indeksowane

Przejdźmy do sedna tego poradnika. Możemy znacznie „przyciąć” indeksowane lokalizacje do określonych przez nas folderów, dzięki czemu Windows nie będzie niepotrzebnie mielił w poszukiwaniu nowych plików. W poleceniu wyszukaj wpisujemy Opcje indeksowania:

indeksowanie 2 300x249 Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

Następnie klikamy na przycisk Modyfikuj a następnie Pokaż wszystkie lokalizacje.

pokaz lokalizacje Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

Teraz wybieramy lokalizacje indeksowania – tutaj Wam nie pomogę. W moim przypadku wystarcza indeksacja dokumentów oraz folderu użytkownika. Jest to chyba najbardziej wygodnie okrojona usługa która wciąż sprawuje się świetnie. Niektórzy z Was z pewnością powinni wybrać jeszcze inne foldery np. te w których przechowujecie pliki mp3 bądź filmy.

Naprawiamy indeks

Może się zdarzyć (chociaż jest to praktycznie niemożliwe…), że nasz indeks się posypie. W takim przypadku najlepiej jest usunąć uszkodzony indeks i nakazać Winzgrozie jego odbudowę.  Aby to zrobić ponowniew polu wyszukaj wpisujemy Opcje indeksowania i w znanym już okienku klikamy na Zaawansowane

indeks 1 Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

A następnie wduszamy przycisk odbuduj. Po zatwierdzeniu naszej decyzji system usunie stary indeks i rozpocznie pracę nad jego odbudową (zajmie mu to trochę czasu…)

Czytaj także:  Efekt Aero w Windows 10

Wyłączamy indeksowanie dla dysków SSD (zalecane)

Moim zdaniem dyski półprzewodnikowe są na tyle szybkie, że właściwie możemy pokusić się o wyłączenie indeksowania na partycjach rezydujących na SDD. Robi to się bardzo prosty sposób – klikamy PPM na partycji, wybieramy właściwości a następnie odznaczamy ptaszka przy „Zezwalaj na indeksowanie…”

2016 10 10 18h36 34 300x286 Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

To by było na tyle, dziękuję za uwagę.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

TENxPrivacy – prosta metoda na wyłączenie szpiegowania w Windows 10

Kabson

Jak usunąć cache DNS w systemie Windows

Kabson

Usuwamy pliki thumbs.db z systemu Windows

Kabson

Przywracamy klasyczne przełączanie się pomiędzy oknami w systemie Windows 10

Kabson

Najprostsza metoda na uruchomienie Androida 11 na Windows 10

Kabson

Kompresujemy wybrane foldery za pomocą Windows Compact Tool

Kabson

3

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Kabsonandrzej.marian666 Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
andrzej.marian666
Gość
andrzej.marian666

dzieki. super,

andrzej.marian666
Gość
andrzej.marian666

mam takie pytanko. indeksowanie samo w sobie (nie mowie o ssd bo tam tez zawsze wylaczam) jaki ma wplyw na wydajnosc systemu, czy znaczaco obciaza ? jakie komponenty najbardziej ? „Jeżeli jednak jesteście pedantami i dokładnie wiecie gdzie przechowujecie swoje dane nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrobić” nie jestem pedantem natomiast zawsze mam porzadek na dyskach; od lar nawet te same nazwy podstawowych katalogow i tak samo i ikony ustawione na pulpicie pisze ze nic nie stoi na przeszkodzie. Ja pytam czy ma sens ?

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej