PC/WindowsPoradniki

Automatycznie tworzymy punkt przywracania podczas startu systemu Windows

Usługa przywracania systemu to dość istotny element każdego Windowsa. Działanie tej funkcji jest dla nas niemal niezauważalne, przynajmniej do czasu aż nasz system odmówi posłuszeństwa. Wtedy to zamiast od razu wywieszać białą flagę możemy skorzystać z ostatniej deski ratunku dla naszego Windowsa jakim jest właśnie przywrócenie systemu do stanu sprzed kilku sesji.Przywracanie systemu tworzy kopię bezpieczeństwa rejestru, sterowników i wrażliwych plików – wydaje się być to niewiele, jednak w wielu przypadkach udało mi się odzyskać władzę nad serwisowanym komputerem w zaledwie kilka minut bez żmudnej reinstalacji/odświeżenia całego środowiska. Standardowo usługa automatycznie tworzy kopie bezpieczeństwa, gdy instalujemy nowe sterowniki, podczas aktualizacji systemu Windows bądź gdy instalujemy niektóre aplikacje. 

I tutaj następuje “punkt” zapalny który nigdy nie przypadł mi do gustu – jak zapewne już się domyślacie, bądź doświadczyliście to na własnej skórze – punkty przywracania potrafią być dość znacznie rozsiane w czasie i nierzadko musiałem korzystać z punktu stworzonego nawet 2 tygodnie przed awarią.

Moim zdaniem warto skonfigurować system tak, by automatycznie tworzył punkty przywracania w trakcie uruchamiania. I dokładnie tym zajmiemy się w tym artykule.

W pierwszej kolejności musimy nakłonić system aby pozwolił nam na wykonywanie większej ilości automatycznych kopii zapasowych  w ciągu jednej doby, gdyż standardowo Windows jest w stanie stworzyć 1 kopię na 24 godziny. Aby nie bawić się w szczególiki (i kolejną, prostą edycję rejestru) po prostu pobierzcie gotowe pliki *.reg z załącznika i scalcie je ze swoim rejestrem.

Drugim, a zarazem ostatnim krokiem jest utworzenie nowego zadania w Harmonogramie zadań tak, aby nasz system tworzył punkt przywracania podczas startu systemu. Uruchamiamy zatem nasz harmonogram, następnie pobieramy i rozpakowujemy archiwum Twórz punkt przywracania systemu.zip z załącznika. Jest to gotowe zadanie dla naszego harmonogramu, zatem klikamy na Importuj zadanie:

importuj

I wskazujemy plik Twórz punkt przywracania systemu.xml. Po jego zaimportowaniu wyskoczy nam okienko:

import_harmonogramu

W którym musimy zaznaczyć Uruchom niezależnie od tego, czy użytkownik jest zalogowany oraz wybrać nasz system operacyjny z listy Konfiguruj dla:

Po kliknięciu na OK system poprosi nas jeszcze o podanie hasła do naszego konta i gotowe. Jeżeli wszystko zrobiliście wg. tego poradnika przy każdym uruchomieniu systemu Windows będzie tworzył automatyczną kopię zapasową:

2016-11-04_14h48_59

To by było na tyle na zakończenie dodam, że korzystając z takiego rozwiązania warto zwiększyć rozmiar przydzielonego miejsca na dysku dla funkcji odzyskiwania. Aby to zrobić, w poleceniu uruchom wpisujemy

sysdm.cpl

a następnie przechodzimy do zakładki Ochrona Systemu, wybieramy nasz dysk C:, klikamy na Konfiguruj i ustalamy nową przestrzeń:
ochrona_systemu

 

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Załączniki

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Zmianiamy adres MAC karty sieciowej

Kabson

Cztery proste metody na sprawdzenie typu tablicy partycji (GPT/MBR)

Kabson

Zmniejszamy rozmiar pliku hiberfil.sys

Kabson

Usuwamy ikonkę kłódki na plikach zaszyfrowanych EFS

Kabson

Jak usunąć cache DNS w systemie Windows

Kabson

Najprostszy sposób na udostępnienie pulpitu Windowsa na telefonie z Androidem

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej