PC/WindowsPoradniki

Automatycznie usuwamy stare pliki z folderu Pobrane w Windows

Folder Pobrane w systemach Windows pojawił się wraz z premierą niesławnej Visty i rezyduje sobie w systemie od 2007 roku. Jest to specjalny folder z którego domyślnie korzystają programy pobierające pliki na nasz komputer. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdyż nasze pobrania zawsze lądują w jednym miejscu.

Jego minusem jest fakt, że jeżeli trzymamy wszystkie nasze pliki w tym miejscu i o nich zapominamy ten folder potrafi się rozrosnąć do nieobliczalnych rozmiarów – no dobra gwarantuję Wam,  że całkowita zajmowana przestrzeń tego folderu nigdy nie będzie większa od fizycznej pojemności waszego dysku.

Nie wyobrażacie sobie, jednak często spotykam się z osobami które z tego folderu robią prawdziwy śmietnik w którym trzymają wszystkie swoje pobrania – i to nie ważne, czy to typowe śmieci czy naprawdę potrzebne dane. Lekarstwem na takie osoby z syndromem śmieciarza jest nakłonienie systemu by automatycznie usuwał stare pliki z tego folderu przy starcie. Oczywiście poniższe rozwiązanie możecie wykorzystać również w przypadku innych folderów.

W pierwszej kolejności musimy utworzyć sobie skrypt *.bat o następującej treści:

forfiles /p "C:\Users\[twój_fodler_użytkownika]\Downloads" /s /m *.* /c "cmd /c Del @path" /d -X

gdzie pod X podajemy jak stare pliki mają zostać usunięte np (-7) oznaczać będzie, że skrypt usunie pliki  starsze niż tydzień. 

Zapisujemy nasz skrypt jako plik wsadowy (np. kasuj.bat) a następnie uruchamiamy harmonogram zadań. Aby przyśpieszyć stworzenie nowego zadania pobierzcie gotowca z załącznika (jest tam również plik kasuj.bat – czyli wyżej wymieniony skrypt)

Klikamy z prawej strony na Importuj zadanie… wskazujemy ścieżkę do pliku Czyść folder Pobrane.xml. Wyskoczy nam okno zadania w którym w zakładce Akcje wskazujemy ścieżkę do naszego skryptu:

2016 11 14 18h11 55 Automatycznie usuwamy stare pliki z folderu Pobrane w Windows

Nie zapomnijcie również o edycji pliku kasuj.bat gdyż w chwili obecnej prowadzi on do mojego folderu pobrań Vivaldi !. Plik wsadowy najlepiej jest umieścić w folderze C:\Użytkownicy\.

Zamiast tworzyć nową akcję w harmonogramie możecie również umieścić skrypt folderze autostartu, aby go szybko otworzyć w poleceniu uruchom wpiszcie:

shell:common startup

bądź do autostartu aktualnie zalogowanego użytkownika:

shell:startup

Właściwie wyjdzie na to samo 😉

Aby usuwać pliki z innych folderów nie musicie tworzyć oddzielnych plików wsadowych, po prostu dopiszcie identyczne linijki do swoich folderów.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Załączniki

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Jak sprawdzić, czy nasz laptop obsługuje 5 GHz Wi-Fi ?

Kabson

Blokujemy uruchamianie aplikacji w systemie Windows

Kabson

Usuwamy 'Foldery’ z widoku Ten Komputer w Windows 10

Kabson

Automatycznie optymalizujemy system w określonych odstępach czasu.

Kabson

Uaktywniamy „Przesuń aby wyłączyć komputer”

Kabson

Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Kabson

4 komentarze

Avatar
krystian 21 listopada 2016 at 11:39

a tego polecenia nie można wprowadzić bezpośrednio w pole „program” i sobie system przerzuci resztę do pola parametr?

Odpowiedz
Avatar
krystian 21 listopada 2016 at 11:44

PS. dopisz by „YOURUSERNAME” zmienić na nazwę katalogu jaką mamy dla swojego użytkownika – nie zawsze to nazwa wyświetlana na ekranie logowania / w menu start.

albo przetestuj:
forfiles /p ” %USERPROFILE%\Downloads” /s /m *.* /c „cmd /c Del @path” /d -X

zazwyczaj jak ktoś nie namieszał w zmiennych środowiskowych Windows to powinno działać.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 21 listopada 2016 at 16:44

Twoja metoda również działa – z tym samym skutkiem. Co do nieszczęsnego katalogu użytkownika – zgadza się, w artykuł wkradł się chochlik i pomieszał mój tok myślenia. Dzięki za nakierowanie na błąd.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 21 listopada 2016 at 16:45

Nie wiem…nigdy nie próbowałem 😀

Odpowiedz

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej