Folder Pobrane w systemach Windows pojawił się wraz z premierą niesławnej Visty i rezyduje sobie w systemie od 2007 roku. Jest to specjalny folder z którego domyślnie korzystają programy pobierające pliki na nasz komputer. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdyż nasze pobrania zawsze lądują w jednym miejscu.
Jego minusem jest fakt, że jeżeli trzymamy wszystkie nasze pliki w tym miejscu i o nich zapominamy ten folder potrafi się rozrosnąć do nieobliczalnych rozmiarów – no dobra gwarantuję Wam, że całkowita zajmowana przestrzeń tego folderu nigdy nie będzie większa od fizycznej pojemności waszego dysku.
Nie wyobrażacie sobie, jednak często spotykam się z osobami które z tego folderu robią prawdziwy śmietnik w którym trzymają wszystkie swoje pobrania – i to nie ważne, czy to typowe śmieci czy naprawdę potrzebne dane. Lekarstwem na takie osoby z syndromem śmieciarza jest nakłonienie systemu by automatycznie usuwał stare pliki z tego folderu przy starcie. Oczywiście poniższe rozwiązanie możecie wykorzystać również w przypadku innych folderów.
W pierwszej kolejności musimy utworzyć sobie skrypt *.bat o następującej treści:
forfiles /p "C:\Users\[twój_fodler_użytkownika]\Downloads" /s /m *.* /c "cmd /c Del @path" /d -X
gdzie pod X podajemy jak stare pliki mają zostać usunięte np (-7) oznaczać będzie, że skrypt usunie pliki starsze niż tydzień.
Zapisujemy nasz skrypt jako plik wsadowy (np. kasuj.bat) a następnie uruchamiamy harmonogram zadań. Aby przyśpieszyć stworzenie nowego zadania pobierzcie gotowca z załącznika (jest tam również plik kasuj.bat – czyli wyżej wymieniony skrypt)
Klikamy z prawej strony na Importuj zadanie… wskazujemy ścieżkę do pliku Czyść folder Pobrane.xml. Wyskoczy nam okno zadania w którym w zakładce Akcje wskazujemy ścieżkę do naszego skryptu:
Nie zapomnijcie również o edycji pliku kasuj.bat gdyż w chwili obecnej prowadzi on do mojego folderu pobrań Vivaldi !. Plik wsadowy najlepiej jest umieścić w folderze C:\Użytkownicy\.
Zamiast tworzyć nową akcję w harmonogramie możecie również umieścić skrypt folderze autostartu, aby go szybko otworzyć w poleceniu uruchom wpiszcie:
shell:common startup
bądź do autostartu aktualnie zalogowanego użytkownika:
shell:startup
Właściwie wyjdzie na to samo 😉
Aby usuwać pliki z innych folderów nie musicie tworzyć oddzielnych plików wsadowych, po prostu dopiszcie identyczne linijki do swoich folderów.