Image default
PC/WindowsPoradniki

Dwa sposoby na naprawę Windows Power User Menu

Od czasów Windows 8 mamy do naszej dyspozycji tak zwane Windows Power User Menu uruchamiane za pomocą klawiszy Win+R bądź pojawiające się po prawo kliku na menu start. Z tego miejsca możemy bardzo szybko otworzyć panel sterowania, uruchomić zarządzanie dyskami czy też uruchomić wiersz poleceń – w skrócie korzystanie z tego dobrodziejstwa znacząco obniża liczbę potrzebnych “przeklików” potrzebnych do dokopania się do zaawansowanych ustawień systemu. Jak się okazuje może się niestety zdarzyć, że wspomniane menu z nieznanych przyczyn przestanie się pojawiać. Nie jest to zbyt męczące dla zwykłych użytkowników systemu, jednak ci zaawansowani momentalnie odczują jego stratę. Jako, że ten kłopot dotknął i mnie przedstawiam Wam dwa sposoby na naprawę tego menu.

Metoda pierwsza – wykorzystujemy narzędzie Kontroler plików systemowych.

W pierwszej kolejności możemy wykorzystać aplikację sfc.exe aby sprawdzić, czy utrata WPUM jest związana ze zmianą plików systemowych. SFC jest narzędziem dostępnym już od czasów Windows XP, ale moim zdaniem to dopiero od Windows 7 naprawdę potrafi nam pomóc gdy nasz system zaczyna zachowywać się niewłaściwie. Kontroler plików systemu jest narzędziem wbudowanym w Windows, które pozwala na skanowanie w poszukiwaniu uszkodzeń w plików systemu i w razie potrzeby przywrócenie ich oryginalnych, niezmodyfikowanych wersji.

Uruchamiamy zatem wiersz polecenia w trybie administratora a następnie wydajemy w nim polecenie:

sfc /scannow

sfc_scannow

Aby rozpocząć sprawdzanie naszego systemu. Cała operacja może trochę potrwać – w moim przypadku trwało to około 15 minut. W moim przypadku narzędzie sfc nie znalazło problemów z integralnością plików więc skorzystałem z drugiej metody:

Metoda druga – przywracamy standardową zawartość WPUM za pomocą aplikacji WinXMenuEditor.

WinXMenuEditor jest niewielką aplikacją która umożliwia edycję Power User Menu. Dzięki niej możemy usunąć niepotrzebne według nas pozycje, dodać nowe (np kalkulator, bądź dowolną pozycję z Panelu Sterowania) oraz – co najbardziej Was interesuje – przywrócić domyślną zawartość. Po prostu przejdźcie pod ten adres. Pobierzcie tę aplikację (waży niecałe pół megabajta, a potrafi zdziałać cuda) i uruchomcie wersję zgodną z architekturą Waszego systemu operacyjnego (x86/x64). Po kliknięciu na Restore defaults i potwierdzeniu decyzji menu logo_win+X powinno ponownie pojawiać się na ekranie.

winx_reset

W moim przypadku zaginione menu pojawiło się zaraz po kliknięciu na Tak więc mam nadzieję, że ten poradnik również wam pomoże.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4 / 5. Głosów: 2

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Instalujemy przeglądarkę Brave po polsku

Kabson

Naprawiamy Facebook Messenger w Windows

Kabson

Jak włączyć kompresję pamięci w Windows 10/11

Kabson

Dodajemy folder Kosz na dyskach zewnętrznych w systemie Windows

Kabson

Jak wyłączyć błyskawiczne blokowanie systemu (logo Win+L)

Kabson

Aktywujemy klasyczną przeglądarkę zdjęć w systemie Windows 10

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.