W tym poradniku przedstawiam Wam bardzo prostą metodę na “dowalenie do pieca” systemowi Windows tak aby maksymalnie obciążyć nasz procesor. Ten prosty trick możemy wykorzystać w trakcie składania nowego zestawu komputerowego aby przetestować wydajność systemu chłodzenia, bądź po prostu z czystej ciekawości aby sprawdzić w jaki sposób nasz komputer będzie sobie radził z aplikacjami pracując w prawdziwym stresie.
W pierwszej kolejności musimy dowiedzieć się ile rdzeni posiada procesor. Zazwyczaj jest to “oczywista oczywistość” gdy jest to nasz sprzęt jednak jeżeli nie jesteśmy pewni wpisujemy w wiersz polecenia komendę:
WMIC CPU Get NumberOfCores
W moim przypadku (posiadam procesor Intel i5) są to 4 rdzenie.
Jako, że V@riatkowo słynie z niecodziennych rozwiązań przedstawię wam sposób na obciążenie CPU bez wykorzystania dedykowanych ku temu aplikacji. Otwieramy notatnik (bądź dowolny inny edytor tekstowy) i wklejmy do niego ten kod:
While True Wend
Po czym zapisujemy plik pod dowolną nazwą jako plik skryptu VBScript (np. obciaz.vbs). Sam kod jest banalnie prosty – nakazuje stworzyć prostą pętlę w języku VB po czym bardzo szybko ją wykonuje. Przez takie zachowanie skryptu nasz procesor ma naprawdę ciężkie zadanie w przetrawieniu tego zadania “męcząc” jeden z dostępnych rdzeni do granic możliwości. Aby osiągnąć 100% obciążenie CPU musimy uruchomić ten skrypt dokładnie taką ilość razy, ile rdzeni posiadamy.
Gwarantuję wam, że wiatrak na CPU wskoczy na pełne obroty szybciej, niż uruchomicie menadżer zadań, aby sprawdzić efekty Waszej pracy:
Aby wyłączyć wykonywanie tego skryptu (bądź skryptów) otwórzcie menadżera zadań, odszukajcie i zakończcie procesy Microsoft ® Console Based Script Host:
Po zamknięciu ostatniego procesu nasz system nie będzie już zbędnie obciążany.
5 komentarzy
Dziekuję
Pytanie w drugą stronę, co zrobić jak proces bezczynności wynosi 100% a on blokuje działanie wszystkiego – nic się nie otwiera nic nie reaguje bo piłuje proces bezczynności. Miałem kilka razy taką sytuacje. Albo odczekiwanie naście minut aby coś drgnęło lbo reset komputera. Ciekawe czy jest zabezpieczenie przez zabuforowaniem go do pełna przez aplikację.
Rozumiem, że Windows zgłasza coś w stylu “program nie odpowiada” ? Bo jeżeli tak, to można zmusić system do automatycznego zamykania takich procesów. Jednak ja bym dociekał, dlaczego tak to się dzieje.
tylko co z tymi rdzeniami 😀 ? bo wiem ile mam rdzeni ale w ktorym miejscu pętli (?) mam umiescic rdzenie ? czy coś przeoczyłem xD ?
To tylko prosta pętla, musisz uruchomić ten skrypt tyle razy ile rdzeni masz w swoim PC 😉 Nic do niej nie dopisuj 😛