PC/WindowsPoradniki

Odczytujemy klucz produktu systemu Windows

Klucze licencyjne (seriale) obecnie stały się zmorą większości użytkowników systemów operacyjnych z rodziny Windows. Umieszczane zazwyczaj w postaci nalepki znajdującej się pod spodem komputera klucze nie raz i nie dwa zdzierały się, zdrapywały czy ulegały innym uszkodzeniom mechanicznym, uniemożliwiającym użytkownikom ich prawidłowe odczytanie. Konia z rzędem temu, kto zabezpieczył się i zapamiętał, bądź zapisał w innym miejscu swój numer seryjny systemu – w większości wypadków po uszkodzeniu naklejki z numerem seryjnym użytkownicy decydują się na “ulegalnienie” systemu w myśl zasady – “przecież miałem KIEDYŚ oryginalny klucz…”. Nie zamierzam dzisiaj komentować toku myślenia tego typu, zamiast za to pokażę Wam w jaki sposób “wydobyć” swój unikalny klucz produktu z systemu Windows.

Poniższa metoda została przetestowana z systemami od 7 wzwyż i z tego co mi wiadomo działa idealnie 😉

Wystarczy abyśmy pobrali i uruchomili ProduKey. Jest to niewielka (waży zaledwie 160 kilobajtów) aplikacja wyświetlająca numer seryjny zainstalowanych systemów na dysku twardym. Generalnie, nie musimy nic robić aby “wydobyć” nasz klucz – jest on widoczny zaraz po odpaleniu programu:

2016-11-21_20h21_41

Wystarczy zatem zapisać go w bezpiecznym miejscu (polecam staroszkolną metodę ołówek+kartka…) abyśmy już nigdy nie musieli piratować tak “ideałnego” systemu jakim jest Windows.

Na potrzeby tego artykułu muszę koniecznie dodać, że ProduKey prócz wyświetlania nr.seryjnego systemu jest w stanie podać nam klucze następującyh aplikacji od firmy Microsoft:

  • Microsoft Office
  • Exchange Server
  • SQL Server

zatem dosłownie jednym, podwójnym kliknięciem zabezpieczamy naszą przyszłość na wypadek niezapowiedzianej wizyty policji 😉

W przypadku sprzętu, który klucz ma zapisany w Biosie UEFI, zamiast klucza produktu wyświetli się nam informacja “Windows (Klucz OEM BIOS)” – w tym przypadku nie musimy się nim martwić – instalator Windows powinien go automatycznie wykryć w trakcie instalacji systemu.

Na zakończenie, aplikacja prócz możliwości odczytania kluczu systemu, na którym aktualnie została uruchomiona umożliwia nam również wybranie źródła (zewnętrzny dysk, bądź komputer w sieci) dzięki czemu jesteśmy w stanie odczytać klucz z systemu, który nie jest w stanie uruchomić się o własnych siłach – wystarczy w oknie aplikacji wcisnąć klawisz F9. Jest to niezwykle pomocne w wypadku serwisowania sprzętu z którym “nic nie wiadomo”.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Instalujemy Windows na nośniku usb

Kabson

Ukrywamy pozycję “Niejawny program testów systemu Windows” z panelu Ustawień.

Kabson

Efekt Aero w Windows 8.x

Kabson

Instalujemy system Windows bez nośnika DVD bądź USB

Kabson

Jak wyłączyć izolację rdzenia w systemie Windows 11 ?

Kabson

Uaktywniamy “Przesuń aby wyłączyć komputer”

Kabson

2 komentarze

Avatar
Marek 27 lutego 2023 at 17:54

Programik ProduKey jest zainfekowany. ESET Virusradar informuje https://www.virusradar.com/en/threat_encyclopaedia/detail/500893

Pozdrawiam

Odpowiedz
Kabson
Kabson 28 lutego 2023 at 19:51

Antywirusy tak go wykrywają. Nie ma powodów do obaw. False Positive.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.