PC/WindowsPoradniki

Odczytujemy klucz produktu systemu Windows

Klucze licencyjne (seriale) obecnie stały się zmorą większości użytkowników systemów operacyjnych z rodziny Windows. Umieszczane zazwyczaj w postaci nalepki znajdującej się pod spodem komputera klucze nie raz i nie dwa zdzierały się, zdrapywały czy ulegały innym uszkodzeniom mechanicznym, uniemożliwiającym użytkownikom ich prawidłowe odczytanie. Konia z rzędem temu, kto zabezpieczył się i zapamiętał, bądź zapisał w innym miejscu swój numer seryjny systemu – w większości wypadków po uszkodzeniu naklejki z numerem seryjnym użytkownicy decydują się na „ulegalnienie” systemu w myśl zasady – „przecież miałem KIEDYŚ oryginalny klucz…”. Nie zamierzam dzisiaj komentować toku myślenia tego typu, zamiast za to pokażę Wam w jaki sposób „wydobyć” swój unikalny klucz produktu z systemu Windows.

Poniższa metoda została przetestowana z systemami od 7 wzwyż i z tego co mi wiadomo działa idealnie 😉

Wystarczy abyśmy pobrali i uruchomili ProduKey. Jest to niewielka (waży zaledwie 160 kilobajtów) aplikacja wyświetlająca numer seryjny zainstalowanych systemów na dysku twardym. Generalnie, nie musimy nic robić aby „wydobyć” nasz klucz – jest on widoczny zaraz po odpaleniu programu:

2016 11 21 20h21 41 Odczytujemy klucz produktu systemu Windows

Wystarczy zatem zapisać go w bezpiecznym miejscu (polecam staroszkolną metodę ołówek+kartka…) abyśmy już nigdy nie musieli piratować tak „ideałnego” systemu jakim jest Windows.

Na potrzeby tego artykułu muszę koniecznie dodać, że ProduKey prócz wyświetlania nr.seryjnego systemu jest w stanie podać nam klucze następującyh aplikacji od firmy Microsoft:

  • Microsoft Office
  • Exchange Server
  • SQL Server

zatem dosłownie jednym, podwójnym kliknięciem zabezpieczamy naszą przyszłość na wypadek niezapowiedzianej wizyty policji 😉

W przypadku sprzętu, który klucz ma zapisany w Biosie UEFI, zamiast klucza produktu wyświetli się nam informacja „Windows (Klucz OEM BIOS)” – w tym przypadku nie musimy się nim martwić – instalator Windows powinien go automatycznie wykryć w trakcie instalacji systemu.

Na zakończenie, aplikacja prócz możliwości odczytania kluczu systemu, na którym aktualnie została uruchomiona umożliwia nam również wybranie źródła (zewnętrzny dysk, bądź komputer w sieci) dzięki czemu jesteśmy w stanie odczytać klucz z systemu, który nie jest w stanie uruchomić się o własnych siłach – wystarczy w oknie aplikacji wcisnąć klawisz F9. Jest to niezwykle pomocne w wypadku serwisowania sprzętu z którym „nic nie wiadomo”.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Uruchamiamy aplikacje z Androida na naszym PC

Kabson

Jak odczytać hasła pod gwiazdkami

Kabson

Optymalizujemy indeksowanie plików w systemie Windows

Kabson

Zdalnie sterujemy komputerem za pomocą smartphona

Kabson

Zmianiamy adres MAC karty sieciowej

Kabson

Jak stworzyć unikalny awatar za pomocą sztucznej inteligencji

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej