Image default
PC/WindowsPoradniki

Poprawiamy stabilność karty Gigabyte RX 480 G1 8GB

Radeon™ RX 480 G1 Gaming 8G ze stajni Gigabyte to niereferencyjna, wzmocniona wersja RX480. Sama karta wygląda dość imponująco: dwa wentylatory, diody oraz backplate sprawiają, że trzymając to cudo w ręku ma się wrażenie trzymania naprawdę dopracowanego sprzętu. Na “papierze” jej parametry również wydają się w porządku: 8 gigabajtów szybkiej pamięci GDDR5, 1290 Mhz GPU wykonany w technologi 14 nm oraz pełne wsparcie dla DX12 sprawia, że na tym sprzęcie będzie można spokojnie pograć przez najbliższe 2 lata.

Po zamontowaniu tej karty do nowiutkiego zestawu komputerowego rozpocząłem okres testów podczas których okazało się, że sprzęt działa niezwykle niestabilnie. Najczęściej wieszał się w trakcie grania w GTA V objawiając swoje fochy czarnym ekranem i koniecznością ręcznego resetowania całego systemu. Komputer po prostu odmawia współpracy, wypina się na nas i żadne prośby i groźby nie skutkują. Jako, że nie jestem laikiem rozpocząłem swoje dochodzenie “o co chodzi jakby” przepinałem pamięci, zasilacze itd. obwiniając winą niestabilnej pracy wszystkie podzespoły komputerowe co zakończyło się reklamacją płyty głównej (podejrzana o problemy z napięciem) jednak po jej wymianie okazało się, że problem wrócił. Zrezygnowany wpisałem w wujaszka Google frazę “Gigabyte g1 RX 480 black screen” i okazało się, że nie tylko mój zestaw ma kłopoty z tą kartą. O dziwo po wpięciu jej do innego zestawu komputerowaego wszystko zaczęło działać poprawnie…

Znalezienie rozwiązania tej bolączki nie było łatwe, ale po przekopaniu kilkudziesięciu stron w internecie udało mi się zlokalizować problem. Jako, że nie jestem typowym “sprzętowcem” (więcej dłubię w oprogramowaniu) nie napiszę Wam dokładnie, dlaczego ta karta stwarza takie kłopoty. Ogólnikowo rzecz biorąc wersja z 8 GB pamięci ma niesamowite problemy z napięciami na karcie, co potencjalnie sprowadza się do nagłych zwiech całego systemu. Wie o tym nawet sam producent, gdyż w ciągu miesiąca potrafi wydać aktualizację BIOSu dwukrotnie…

Przejdźmy do konkretów – w jaki sposób sprawić, by ta karta umożliwiła nam komfortowe granie. Poniżej opisuję Wam po kolei kroki jakie wykonałem zupełnie pozbywając się kłopotów z tą kartą graficzną:

  1. Zaktualizowałem BIOS płyty głównej.
  2. Zaktualizowałem BIOS karty graficznej.
  3. Pobrałem Display Driver Uninstaler i w trybie wyłączonego sprawdzania podpisów cyfrowych sterownika odinstalowałem obecne sterowniki karty graficznej, po czym wywaliłem wszystkie inne dodatkowe aplikacje do tej karty.
  4. Zainstalowałem sterowniki whql-win10-64bit-radeon-software-crimson-16.7.2-july19. Są to starsze sterowniki do kart AMD, które na 100% nie sprawiają problemów (sprawdzone przez naprawdę wiele osób w sieci)

Teraz wydaje mi się, że najważniejsza część tego poradnika – skoro ta karta ma problemy z napięciami, należy je obniżyć wykorzystując do tego aplikację WattMan. Jest ona dostępna pod prawo-klikiem na wolnym miejscu Pulpitu, wybieramy pozycję Ustawienia karty Radeon, następnie klikamy na Gry i na końcu Ustawienia globalne. Tam po prawej stronie klikamy na Globalne Ustawienia WattMan:

wattman_localization

Po zaakceptowaniu ostrzeżenia zmieniamy Frequency oraz Voltage Control naszej karty graficznej według tego screena:

wattman_rx480

Są to ustawienia nad którymi siedziałem około 8h klnąc pod nosem na maksa, jednak wydaje mi się, że są nad wyraz stabilne – od 2 dni pracuję na tym sprzęcie, gram, katuję go benchmarkami co nie zaowocowało żadnymi kłopotami. 

Nie miałem jaj aby sprawdzić, czy nowsze sterowniki ze zmienionymi ustawieniami WattMan’a również nie pracują stabilnie – wolę poczekać, aż ktoś bardziej ogarnięty rozpracuje tę kartę bądź support Gigabyte w końcu wypuści BIOS/sterowniki ogarniające zarządzanie napięciami na swoim produkcie…

Mam nadzieję, że ten artykuł przyda się osobom które szukają rozwiązania problemów z tym produktem a tych z pewnością przybędzie gdy ten sprzęt trochę stanieje.

 

 

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Rozwiązujemy problemy z flashem w przeglądarce Firefox

Kabson

1 komentarz

Avatar
zrk 2017-02-06 at 18:27

D Z I Ę K U J E !!!

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.