PC/Windows Poradniki

Automatycznie usuwamy stare pliki z folderu Pobrane w Windows

Folder Pobrane w systemach Windows pojawił się wraz z premierą niesławnej Visty i rezyduje sobie w systemie od 2007 roku. Jest to specjalny folder z którego domyślnie korzystają programy pobierające pliki na nasz komputer. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdyż nasze pobrania zawsze lądują w jednym miejscu.

Jego minusem jest fakt, że jeżeli trzymamy wszystkie nasze pliki w tym miejscu i o nich zapominamy ten folder potrafi się rozrosnąć do nieobliczalnych rozmiarów – no dobra gwarantuję Wam,  że całkowita zajmowana przestrzeń tego folderu nigdy nie będzie większa od fizycznej pojemności waszego dysku.

Nie wyobrażacie sobie, jednak często spotykam się z osobami które z tego folderu robią prawdziwy śmietnik w którym trzymają wszystkie swoje pobrania – i to nie ważne, czy to typowe śmieci czy naprawdę potrzebne dane. Lekarstwem na takie osoby z syndromem śmieciarza jest nakłonienie systemu by automatycznie usuwał stare pliki z tego folderu przy starcie. Oczywiście poniższe rozwiązanie możecie wykorzystać również w przypadku innych folderów.

W pierwszej kolejności musimy utworzyć sobie skrypt *.bat o następującej treści:

forfiles /p "C:\Users\[twój_fodler_użytkownika]\Downloads" /s /m *.* /c "cmd /c Del @path" /d -X

gdzie pod X podajemy jak stare pliki mają zostać usunięte np (-7) oznaczać będzie, że skrypt usunie pliki  starsze niż tydzień. 

Zapisujemy nasz skrypt jako plik wsadowy (np. kasuj.bat) a następnie uruchamiamy harmonogram zadań. Aby przyśpieszyć stworzenie nowego zadania pobierzcie gotowca z załącznika (jest tam również plik kasuj.bat – czyli wyżej wymieniony skrypt)

Klikamy z prawej strony na Importuj zadanie… wskazujemy ścieżkę do pliku Czyść folder Pobrane.xml. Wyskoczy nam okno zadania w którym w zakładce Akcje wskazujemy ścieżkę do naszego skryptu:

2016 11 14 18h11 55 Automatycznie usuwamy stare pliki z folderu Pobrane w Windows

Nie zapomnijcie również o edycji pliku kasuj.bat gdyż w chwili obecnej prowadzi on do mojego folderu pobrań Vivaldi !. Plik wsadowy najlepiej jest umieścić w folderze C:\Użytkownicy\.

Zamiast tworzyć nową akcję w harmonogramie możecie również umieścić skrypt folderze autostartu, aby go szybko otworzyć w poleceniu uruchom wpiszcie:

shell:common startup

bądź do autostartu aktualnie zalogowanego użytkownika:

shell:startup

Właściwie wyjdzie na to samo 😉

Aby usuwać pliki z innych folderów nie musicie tworzyć oddzielnych plików wsadowych, po prostu dopiszcie identyczne linijki do swoich folderów.

Załączniki

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Jak usunąć cache DNS w systemie Windows

Kabson

Wyłączamy funkcjonalność „przeciągnij i upuść” w systemie Windows

Kabson

Ustawiamy automatyczne wyłączenie komputera

Kabson

Uaktywniamy ukryte opcje narzędzia do oczyszczania dysku

Kabson

Sprawdzamy czy nasza karta pamięci jest oryginalna.

Kabson

Tworzymy multibootowalny USB z systemami operacyjnymi Windows

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krystian
krystian
4 lata temu

a tego polecenia nie można wprowadzić bezpośrednio w pole „program” i sobie system przerzuci resztę do pola parametr?

krystian
krystian
4 lata temu
Reply to  krystian

PS. dopisz by „YOURUSERNAME” zmienić na nazwę katalogu jaką mamy dla swojego użytkownika – nie zawsze to nazwa wyświetlana na ekranie logowania / w menu start.

albo przetestuj:
forfiles /p ” %USERPROFILE%\Downloads” /s /m *.* /c „cmd /c Del @path” /d -X

zazwyczaj jak ktoś nie namieszał w zmiennych środowiskowych Windows to powinno działać.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej