Konsole Poradniki

Niezawodny sposób na obniżenie temperatury PS4 Pro

Kilka dni temu w sieci pojawiła się pogłoska głosząca o tym, że PS4 Pro ma problemy z chłodzeniem swoich wysilonych komponentów. Objawiać się to ma głośniejszą (w stosunku do innych modeli PS4) pracą zaś w skrajnych przypadkach stopieniem części obudowy:

54940 12 ps4 pro reportedly melting case Niezawodny sposób na obniżenie temperatury PS4 Pro

Nie mam zamiaru komentować tej „plotki” gdyż w chwili pisania tego artykułu to jeden taki przypadek na świecie, więc może być po prostu propagandą #PCMASTERRACE bądź osoby, która naprawdę nie lubi producenta sprzętu (bądź jeszcze inaczej – manipulacją konkurencji…). Sony przyzwyczaiła nas do faktu, że z pierwszymi seriami ich konsol zawsze było coś nie tak. Począwszy od grubej PS3 konsole miały problem z odprowadzaniem ciepła, zatem jakoś nie wierzę w to, że prosiak jest pozbawiony jakichś wad „wieku dziecięcego”. Osobiście nie obawiam się, że podobne stopienie obudowy przydarzy się mojej zabawce – zgaduję, że jeżeli nie jest to fake jest to wina bezpośrednio związana z jakimś uszkodzeniem systemu chłodzenia. Moja poprzednia konsolka jest przykładem na to, że przegrzane PS4 wyłączy się po prostu jak zwykły komputer zamiast topić twardy plastik obudowy 😉

Jako szczęśliwy posiadacz PS4 Pro musiałem przyjrzeć się nagrzewaniu mojej maszynki i jakoś nie zauważyłem głośniejszej pracy od mojej poprzedniej PS4 – konsola potrafi być ekstremalnie cicha, bądź chwilowo rozkręcić swoje wiatraki aby ostudzić wewnętrzne komponenty. Podobnym zachowaniem cechowała się moja stara „grajmaszynka” jednak – co mnie zaniepokoiło – po chwili grania spód konsoli nagrzewa się do dość wysokich temperatur.  I to do takiego stopnia, że blat pod spodem konsoli również wyraźnie jest rozgrzany. Nie są to jakieś wysokie temperatury, ale moim zdaniem warto jest zadbać o to by nasz sprzęt nie pracował na tak rozgrzanej powierzchni. 

Jako, że powietrze jest jednym z lepszych izolatorów ciepła postanowiłem nieco podnieść mój sprzęt wykorzystując w tym celu gumowe nóżki do kolumn głośnikowych firmy Monacor, model HF-160:

02 Niezawodny sposób na obniżenie temperatury PS4 Pro

Unoszą one konsolę o całe 25 milimetry, jeżeli to dla Was za dużo w ofercie tej firmy znajdziecie niższe egzemplarze. Na moje potrzeby zakupiłem ich 4 sztuki – nie jest to dość duży wydatek (ok 25 złotych, razem z przesyłką). Gdy paczka do mnie doszła wystarczyło je podkleić za pomocą taśmy montażowej dwustronnej (około ~ 4zł)  pod spód konsoli:

Czytaj także:  Rozwiązujemy problem błędu WC-40330-0 w PSN

20161117 164055 HDR kopia Niezawodny sposób na obniżenie temperatury PS4 Pro

Celowo za miejsce montażu nie wybrałem rogów konsolki, dzięki temu zabiegowi nóżki nie szpecą bryły sprzętu gdy ta stoi już na swoim miejscu:

ps4 Stander Niezawodny sposób na obniżenie temperatury PS4 Pro

No dobrze, ale jak to się sprawuje w praktyce ?

Po kilku dniach grania mogę stwierdzić, że wentylator konsoli znacznie szybciej „schodzi” z obrotów gdy konsolka nagrzeje się, bądź z gry przechodzimy do menu XMB. I tu nie ma czemu dziwić – PS4 Pro nie pracuje już na stworzonej przez samą siebie „patelni” która dogrzewa obudowę konsoli. Czy wydłuży to życie mojego sprzętu do grania ? Czas pokaże.

Inną, bardziej ekstremalną (i droższą) metodą na schłodzenie spodu konsoli jest zastosowanie podkładki chłodzącej, którą można by zasilić portem USB znajdującym się z tyłu konsoli.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 3,5 / 5. Liczba głosów: 13

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Instalacja custom firmware na Playstation Portable

Kabson

Robimy screenshoty na konsoli Sony PSP

Kabson

Trofea i osiągnięcia: Hot Wheels Unleashed

Kabson

Konfiguracja ePSXe (emulator Sony Playstation)

Kabson

Trofea i osiągnięcia: The Plane Effect

Kabson

Rozwiązujemy problem błędu WC-40330-0 w PSN

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej