PC/WindowsPoradniki

LastPass, jedna wtyczka by rządzić wszystkimi…

…hasłami. Dzisiaj będzie trochę z nieco innej beczki, a mianowicie polecę Wam jedno rozszerzenie do przeglądarek – a mianowicie LastPass. Wtyczka dostępna jest niemal na wszystkich liczących się przeglądarkach WWW oraz systemach operacyjnych, więc raczej nie będziecie mieli problemów z jej znalezieniem oraz instalacją.

No dobrze, co robi ta wtyczka ?

LastPass jest to rozbudowany menadżer haseł. Wiem, że każda z przeglądarek oferuje możliwość ich zapisywania ale to właśnie ta wtyczka sprawiła, że wyłączyłem tę funkcję w przeglądarce i skorzystałem z rozwiązania zaproponowanego przez wtyczkę. Hasła w LastPass zapisywane są w zaszyfrowanym kontenerze na serwerze i mogą być synchronizowane pomiędzy naszymi urządzeniami. Oznacza to, że jeżeli w jednej przeglądarce zmieniliśmy hasło powiedzmy na np. ebay to nasz tablet na którym również korzystamy z tej wtyczki automatycznie zaktualizuje te dane i pozwoli zalogować się na pozostałych urządzeniach.

Wtyczka posiada swój własny, przejrzysty interfejs utrzymany w stylu modern z poziomu którego możemy zarządzać naszymi hasłami, oraz grupować je w folderach aby utrzymać ich porządek:

lastpass_vault

Oczywiście, przechowywanie haseł to nie jedyna funkcjonalność LastPass. Dzięki niej możemy dzielić się naszymi hasłami z zaufanymi osobami, automatycznie wypełniać formularze na stronach oraz tworzyć bezpieczne notatki. Ponadto za pomocą tej wtyczki możemy przeprowadzić audyt naszych danych. Wtyczka podpowie nam, które z naszych haseł się powtarzają (co już samo w sobie nie jest zbyt mądre…) i zasugeruje ich zmianę. Nie mogło zabraknąć również generatora haseł, który za pomocą jednego kliknięcia wygeneruje nam losowy ciąg znaków – a takie hasło jest naprawdę trudne do złamania.

Jeżeli tak jak Ja jesteś zapalonym surferem i codziennie przeglądasz kilkanaście a może i kilkadziesiąt stron internetowych do których musisz każdorazowo się logować z pewnością przyznasz mi rację, że wyszukiwanie formularzy logowania i ich aktywacja – nawet, gdy przeglądarka pamięta nasze dane potrafi  zająć kilkanaście niepotrzebnych minut. LastPass znalazło rozwiązanie na ten problem, a mianowicie potrafi automatycznie wyszukać formularz, wypełnić go danymi oraz wysłać. Jest to po prostu automatyczne logowanie do naszych ulubionych stron. Aby je aktywować przechodzimy do naszego “sejfu” wybieramy witrynę (wraz z kontem) i klikamy na edytuj:

lastpass_edit

A następnie zaznaczamy Automatyczne logowanie:

automatyczne_logowanie

To właśnie automatyczne logowanie do stron sprawiło, że postanowiłem korzystać z LastPass. Po kilku dniach z pewnością również stwierdzicie, że nie możecie żyć bez tej wtyczki.

LastPass to również niesamowite udogodnienie po awarii systemu – zamiast pamiętać setki loginów oraz haseł wystarczy zapamiętać tylko swoje dane logowania do LP. Czyli jeden login i jedno hasło. Oczywiście znajdą się użytkownicy robiący regularne kopie ustawień aplikacji jednak i tak wydaje mi się, że ta wtyczka jest znacznie wygodniejsza.

Moim zdaniem pomimo, że LastPass przechowuje nasze prywatne dane na serwerze jest całkowicie bezpieczne. Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa zalecam włączyć Uwierzytelnianie Dwuskładnikowe (opcja dostępna w ustawieniach konta). 

2016-12-10_15h53_45

Już nawet korzystajac z darmowego konta LastPass mamy do wyboru kilka wersji takiej autoryzacji. Generalnie zasada działania każdej z nich opiera się na tym samym. Gdy będziemy chcieli zalogować się do naszego “sejfu z hasłami” wtyczka (a właściwie serwer) wyśle nam SMS na na naszą komórkę z kodem który będziemy musieli podać w formularzu, więc nawet jeżeli ktoś jakimś cudem przechwyci nasze konto (np. infekcja systemu jakimś wstrętnym keyloggerem) nie będzie w stanie się zalogować.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Automatycznie pauzuj odtwarzanie filmów na Youtube po przełączeniu kart w Firefox

Kabson

Uruchamiamy przeglądarkę Firefox w trybie awaryjnym

Kabson

Jak zapisać loginy i hasła do pliku w Google Chrome

Kabson

Przeglądamy zablokowaną zawartość forów bez rejestracji

Kabson

Uaktywniamy ukrytą funkcję robienia screenshotów w Firefox

Kabson

Jak zlokalizować i usunąć zasobożerne rozszerzenia w Google Chrome (i jej podobnych)

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej