PC/Windows Poradniki

Tworzymy kopię zapasową ustawień aplikacji w chmurze Google

Systemy z rodziny Windows począwszy od „8” posiadają wbudowaną możliwość przywracania systemu do stanu początkowego w którym to procesie „reinstalują” cały OS w locie. Po zakończeniu tego procesu zazwyczaj musimy na nowo instalować oraz ustawiać aplikacje z którymi pracujemy na co dzień. Pół biedy, jeżeli używamy komputera tylko do internetów oraz oglądania filmów- w takim przypadku nie zajmie to nam nawet pół godziny. Ale co w sytuacji gdy używamy sprzętu również do pracy i posiadamy na nim naprawdę wiele aplikacji ? W moim przypadku każda awaria, która kończy się reinstalacją całego systemu jest wyjęciem dnia z życiorysu, gdyż skonfigurowanie wszystkiego zajmuje mi coś ponad 8 godzin !

Oczywiście aby skrócić czas re-konfiguracji Windows możecie również po początkowej konfiguracji stworzyć kopię zapasową systemu, jednak po przywróceniu systemu z takiej kopii ustawienia aplikacji również zostaną odtworzone do czasu w którym wykonaliśmy taki backup, więc to tylko połowiczne rozwiązanie.

Dziś pokażę Wam, w jaki sposób stworzyć kopię zapasową ustawień aplikacji i automatycznie wysyłać je na dysk Google.

Potrzebne w tym celu będą nam dwa programy:

Obie aplikacje są oczywiście darmowe do domowego użytku i całkowicie po polsku.

Podczas instalacji Google Drive możecie zmienić lokalizację folderu dysku Google kierując się tym poradnikiem.

Teraz uruchamiamy EaseUS TODO Backup Free i klikamy na ikonkę Kopia zapasowa pliku:

backup 1 Tworzymy kopię zapasową ustawień aplikacji w chmurze Google

Otworzy nam to kreator kopii zapasowej. W głównym oknie musimy wskazać foldery, których zawartość ma być archiwizowana. Większość aplikacji zapisuje te dane w jednym z folderów znajdujących się w lokalizacji:

C:\Users\[twoja_nazwa_użytkownika]\AppData\

2016 12 06 16h35 56 Tworzymy kopię zapasową ustawień aplikacji w chmurze Google

Tutaj Wam niestety nie pomogę – po prostu musicie sami zdecydować, które foldery dodacie do kopii zapasowej podpowiem tylko, że w trakcie wybierania folderu ustawień Waszej ulubionej przeglądarki warto odhaczyć z niej folder /cache/ – gdyż zawartość pamięci podręcznej przeglądarki nie dość, że jest zupełnie zbędna dla naszej kopii to dodatkowo wydłuża czas jej tworzenia oraz jej rozmiar. W tym samym oknie wybieramy lokalizację dla naszej kopii zapasowej – jak już zapewne wydedukowałeś – lokalizacją naszej kopi będzie lokalizacja naszego dysku Google. W ten właśnie prosty sposób aplikacja Dysk Google będzie synchronizować zawartość naszej kopii zapasowej z wersją zapisaną na serwerach.

Czytaj także:  Dezaktywujemy tryb Poprawionej Czytelności w przeglądarce Firefox

Ale to nie wszystko co musimy (możemy) zrobić. Warto ustawić automatyczne wykonywanie planu, tak aby aplikacja automatycznie wykonywała kopię zapasową. Klikamy zatem na ikonkę Plan i ustalamy harmonogram:

2016 12 06 16h47 26 Tworzymy kopię zapasową ustawień aplikacji w chmurze Google

Moim zdaniem najlepiej jest ustawić plan tak, aby wykonywał backup co 2 dzień tygodnia (screen powyżej). Jako godzinę rozpoczęcia wybieramy czas w którym na pewno będziemy pracować na komputerze. Po kliknięciu na za Zapisz klikamy na Opcje Kopii zapasowej. Z tej pozycji warto zwiększyć siłę kompresji do maksimum, dzięki czemu dysk google będzie musiał wysłać mniej danych oraz koniecznie ustawiamy hasło do naszej kopii zapasowej – niby chmurka jest w 100% bezpieczna, ale kto wie czy nikt nie ma wglądu do naszych plików…W przypadku jeżeli nasz komputer jest już leciwy i zamula w trakcie tworzenia kopii zapasowej możemy zmniejszyć priorytet aby odciążyć nasz CPU – służy do tego pozycja wydajność. Jednak nie radzę tego robić – zmniejszenie priorytetu zadania znacząco wydłuża czas potrzebny na stworzenie kopii.

Po dokonaniu ustawień klikamy na Zapisz, i przechodzimy do omówienia ostatniej pozycji – czyli Strategia przechowywania obrazów:

2016 12 06 17h02 13 Tworzymy kopię zapasową ustawień aplikacji w chmurze Google

Już sama nazwa wskazuje co robi ta opcja – wybieramy tutaj ilość kopii zapasowych trzymanych na naszym dysku (a skoro miejscem zapisu jest folder chmurki, również ilość dostępnych kopii zapasowych na serwerze google).

Proponuję zachować kopie zapasowe z maksymalnie tygodnia  wstecz – większa ilość jest raczej zbędna. Radzę nie korzystać z metody łączenia obrazów – ta opcja wydłuża ewentualne przywracanie plików z kopii kilkukrotnie.

W ten oto sposób zabezpieczamy się niemal w 100% na typową awarię systemu. Jeżeli dodatkowo posiadacie backup całego systemu wraz z aplikacjami to „powrót” do zdrowia zajmie Wam zaledwie 10-15 minut.

 

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Tworzymy kopię zapasową naszego profilu Google

Kabson

Jak przenieść SMS z jednego telefonu na drugi

Kabson

Przenosimy system Windows na nowy dysk.

Kabson

Jak wykonać eksport osobistych ustawień z panelu sterowania NVIDIA

Kabson

Tworzymy kopię zapasową menu start w Windows 10

Kabson

xMover – zapowiedź

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej