Niemal rok temu zaprezentowałem Wam w jaki sposób stworzyć bootowalny pendrive z którego można zainstalować system operacyjny. Te proste rozwiązanie skraca czas potrzebny na instalację do kilku minut jednak, jeżeli z jakichś powodów musicie ciągle instalować różne wersje systemu przedstawiona w tamtym poradniku metoda jest dość uciążliwa, gdyż za każdą zmianą wersji systemu musieliśmy ponownie tworzyć bootowalny USB z wymaganą przez nas wersją okienek.
Idąc po najmniejszej linii oporu moglibyśmy zakupić kilka nośników pendrive i wykorzystać je do stworzenia kilku takich wersji instalacyjnych, ale dziś przedstawię Wam prostszą, tańszą i skuteczniejszą metodę – czyli w jaki sposób stworzyć multibootowalne USB z dowolną ilością systemów Windows do wybrania w trakcie instalacji.
Potrzebna jest nam darmowa aplikacja WinToHDD w wersji minimum 2.3
Po jej instalacji i uruchomieniu, naszym oczom ukaże się bardzo proste menu z którego wybieramy pozycję Multi-Installation USB
Na kolejnym screenie wybieramy literę naszego nośnika USB a następnie potwierdzamy format dysku. Radzę pamiętać, że dane znajdujące się na pendrive zostaną usunięte.
Na następnym ekranie możemy wybrać rozmiar tworzonej partycji. Proponuję nic nie zmieniać i po prostu nacisnąć na Next:
Rozpocznie się tworzenie oraz formatowanie partycji. W zależności od wielkości nośnika proces ten potrafi potrwać od kilku, do kilkunastu minut:
Po jego zakończeniu klikamy na zakończ i zamykamy aplikację. Jak z pewnością zdążyliście zauważyć, w żadnym z kroków nie wskazaliśmy ścieżek do wybranych przez nas obrazów płyt systemu. Spokojnie, niczego nie przeoczyłem 😉
Ostatnim krokiem w tym poradniku jest skopiowanie wszystkich potrzebnych wam obrazów *.iso na root’a pamięci przenośnej:
Zabootowany WinToHDD korzysta ze środowiska WinPE, więc po jego uruchomieniu z pendrive klikacie w pozycję New Installation, następnie wybieracie obraz systemu i… tak sobie myślę, że jeżeli mieliście potrzebę stworzenia takiego multiboot’a to jesteście na tyle zaawansowanymi użytkownikami, że z dalszą instalacją sami sobie poradzicie 😉 Jeżeli nie, to tutaj przedstawiłem instalację poprzez WinToHDD.