PC/WindowsPoradniki

Jak zapisać loginy i hasła w Mozilla Firefox do pliku

Jeżeli tak jak ja używasz Firefox’a od jakiegoś czasu, z pewnością chciałbyś wykonać kopię zapasową zapisanych haseł bądź po prostu wyeksportować ich listę do pliku.  Standardowo przeglądarka nie posiada takiej funkcji, no ale od czego są rozszerzenia 😉

Aby mieć możliwość importowania oraz eksportowania haseł w przeglądarce Firefox wystarczy pobrać i zainstalować rozszerzenie Password Exporter:

2017-03-28_17h23_11

Jest to dość prosta, jednak w pełni funkcjonalna wtyczka która dodaje nowy przycisk w ustawieniach bezpieczeństwa naszej przeglądarki:

import

Wtyczka zapisuje informacje w pliku z rozszerzeniem *.xml. Jest to uniwersalny format znaczników i możemy podejrzeć zawartość naszego pliku np. notatnikiem.

Autorzy wtyczki pomyśleli o tym, że ktoś niepowołany może zdobyć nasz plik z zapisanymi hasłami, więc zaimplementowali możliwość prostego zaszyfrowania informacji. Warto to zrobić dla naszego bezpieczeństwa – oczywiście wątpię, byśmy trafili na hakera pragnącego wykraść nasze dane ale prócz niebezpieczeństw czyhających w sieci zawsze istnieje szansa, że ktoś niepowołany może po prostu przechwycić wyeksportowane hasła.

Jak widzicie zapis haseł do pliku w przeglądarce Mozilla Firefox jest bardzo prostym procesem i nawet niedoświadczonemu użytkownikowi nie powinien przysporzyć nawet najmniejszych kłopotów.

Osobiście jednak nie polecam korzystania z wbudowanego menadżera haseł w przeglądarce. Po pierwsze jak już wiecie eksport danych pod naszą nieobecność jest banalny, a po drugie… dla naszej ukochanej przeglądarki istnieje znacznie lepszy i polecany przeze mnie menadżer haseł a mianowicie LastPass – wtyczka, o której rozpisałem się tutaj.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Jak zablokować dostęp do stron zaawansowanej konfiguracji w Mozilla Firefox

Kabson

Jak zmusić Firefox’a do otwierania zakładek w nowych kartach.

Kabson

Jak wyłączyć Skeleton UI w Mozilla Firefox

Kabson

Pobieramy i instalujemy rozszerzenia Chrome w Firefoxie

Kabson

Całkowicie dezaktywujemy telemetrię w Firefox Quantum

Kabson

Jak dodać loginy/hasła do menadżera haseł w Firefox.

Kabson

2 komentarze

Avatar
Skorpionik 4 maja 2018 at 08:56

Mocno nieaktualne!

Odpowiedz
Kabson
Kabson 4 maja 2018 at 11:51

Zgadza się, prezentowana wtyczka jest niezgodna z Firefox Quantum – jak znajdę nowe rozwiązanie to umieszczę na blogu.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.