Image default
PoradnikiPC/Windows

Jak automatycznie tworzyć kopie zapasowe wpisywanych tekstów w przeglądarce Firefox

Ten wpis dedykuję wszystkim osobom, które utraciły pisany długo post na forum (bądź wpis na blogu) na wskutek przypadkowego zamknięcia okna przeglądarki, bądź innego niefortunnego zdarzenia. Osobiście mi się to nie przytrafia, gdyż “nauczyłem” aplikację Firefox zapamiętywania zawartości pól tekstowych, więc nawet jak omyłkowo zamkną okno/wysiądzie mi internet to i tak nie tracę zazwyczaj kilku godzin pracy w edytorze.

Oczywiście, jak możecie się domyśleć “goła” przeglądarka nie posiada takiej funkcjonalności. Po prostu musimy zainstalować rozszerzenie Textarea Cache.

2017-03-23_16h16_48Jest to dodatek, którego zadaniem jest tworzenie “historii” zawartości wpisywanych przez nas w szablonach na stronach internetowych. Rozszerzenie pracuje sobie w tle i nie powoduje zbytniego obciążenia przeglądarki. Wtyczka działa nawet gdy piszę ten tekst stale pilnując niezbyt rozgarniętego autora przed zamknięciem strony:

2017-03-23_16h19_00GUI Textarea Cache jest proste, a zarazem intuicyjne, więc nie ma zbytnio sensu się nad nim rozpisywać. Warto jednak w ustawieniach dostosować rozmiar bufora (tzn. ilość elementów pamiętanych przez wtyczkę) oraz dostosować regułę przechowywania danych. Moim zdaniem najlepsze rezultaty daje ustawienie usuwaj stare dane, gdy bufor jest pełny.

2017-03-23_16h28_39

Jeżeli dużo piszecie np. na jakichś forach i stwierdzicie, że te dane nie są tak istotne by wtyczka je pamiętała możecie dodać ich adresy URL w zakładce Lista wyjątków, by automatycznie pomijać zapamiętywanie tych danych.

Jak widzicie, zabezpieczenie się przed przypadkową “wpadką” podczas pisania bądź edycji tekstów w przeglądarce jest naprawdę bardzo proste. Sam korzystam z tej metody od kilkunastu miesięcy i aż wstyd przyznać, że uratowała również i ten wpis, gdyż omyłkowo zamknąłem jego kartę 😉

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 0 / 5. Głosów: 0

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Jak zrobić upgrade Firefox’a z 32 na 64 bity

Kabson

Uruchamiamy przeglądarkę Firefox w trybie awaryjnym

Kabson

Przeglądamy zablokowaną zawartość forów bez rejestracji

Kabson

Jak dodać loginy/hasła do menadżera haseł w Firefox.

Kabson

Uaktywniamy ukrytą funkcję robienia screenshotów w Firefox

Kabson

Jak zapisać loginy i hasła do pliku w Firefox Quantum

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.