PC/WindowsPoradniki

Jak usunąć usługę w systemie Windows

W dzisiejszych czasach niemal każda „większa” aplikacja dodaje do systemu Windows swoje usługi. Mogą nimi być np. aktualizator przeglądarki, bądź jakiś tasker działający w tle. Sprowadza się to do tego, że nasz system z biegiem czasu potrafi coraz bardziej „zmulić” zajmując czas procesora niepotrzebnymi zadaniami.

Dzisiaj pokażę wam, w jaki sposób całkowicie usunąć usługę z systemu. Warto to zrobić, jeżeli jakiś deinstalator nie usunął z systemu usługi należącej do usuniętej aplikacji.

Ostrzegam jednak, że nieświadome grzebanie i kasowanie usług w Windows niemal na pewno spowoduje destabilizację, bądź wręcz uniemożliwi uruchomienie systemu – wszystko, co robicie wzorując się na tym poradniku robicie na własną odpowiedzialność. Naprawdę radzę wcześniej przetestować usunięcie usługi na maszynie wirtualnej, gdyż ponowna jej instalacja na systemie-matce jest bardzo trudna (czasem wręcz niemożliwa)

W pierwszej kolejności, musimy znać nazwę usługi którą chcemy usunąć. W poleceniu uruchom wpisujemy zatem

services.msc

services.msc  Jak usunąć usługę w systemie WindowsUruchomi to nam menadżera usług w którym są wyświetlone wszystkie (a raczej większość…) usług działających w systemie. Dwukrotnie klikając na wybraną usługę pokaże się nam okienko z ustawieniami usługi:

bluetoth Jak usunąć usługę w systemie WindowsW której możemy zamiast usuwać usługę po prostu ją wyłączyć zmieniając jej typ uruchomienia na:

  • Wyłączone – jeżeli dana usługa ma być niedostępna
  • Ręczny – jeżeli dana usługa będzie potrzebna jakiejś aplikacji zostanie ona włączona (rozwiązanie bezpieczniejsze)

Naprawdę to jest ostatni moment, aby zastanowić się co chcecie zrobić bo właśnie przechodzimy do usunięcia usługi.

Ja do usunięcia wybrałem Usługę obsługi Bluetooth, jednak zrobiłem to na wirtualnej maszynie !

Jeżeli chcecie usunąć usługę wystarczy zapamiętać jej nazwę (w moim przypadku bthserv) a następnie uruchomić wiersz polecenia jako administrator i wydajemy polecenie

sc delete nazwa_usługi

W moim przykładzie polecenie wygląda następująco:

sc delete bthserv

2017 04 28 18h46 06 Jak usunąć usługę w systemie WindowsJeżeli operacja się powiodła wybranej przez nas usługi nie zobaczymy po odświeżeniu (F5) listy usług.

Wspomniałem, że menadżer usług wyświetla większość usług dostępnych w systemie. Aby zobaczyć pełną listę musicie uruchomić Edytor rejestru i przejść pod klucz

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services

Jednak ponownie ostrzegam wszystkie zmiany w systemie powinny być przemyślane !

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Usuwamy pliki thumbs.db z systemu Windows

Kabson

Usunięcie zbędnych wpisów z menu kontekstowego

Kabson

Pięć usług w systemie Windows 10, które możemy śmiało dezaktywować

Kabson

Usuwamy puste katalogi z systemu

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej