PC/WindowsPoradniki

Używamy polecenia robocopy do wykonania backupu danych.

Z pewnością każdy z nas potrzebował stworzyć szybką kopię zapasową naszych plików. Dzisiaj pokaże wam niezwykle prosty patent, na wykonanie kopii plików za pomocą polecenia robocopy.

Osobiście korzystam z tego polecenia od jakiegoś czasu i nigdy mnie nie zawiodło. Składnia robocopy jest dość banalna załóżmy, że chcemy wykonać backup zawartości folderu:

D:\Dokumenty

Do lokalizacji:

F:\Backup\Dokumenty

Podstawowa składnia polecenia wygląda zatem następująco:

robocopy "D:\Dokumenty" "F:\Backup\Dokumenty"

Jednak na niewiele się nam ona zda gdyż szybko okaże się, że w ten sposób kopiujemy jedynie pliki we wskazanym przez nas folderze, wszystkie podfoldery są pomijane. Aby uwzględnić foldery możemy użyć parametru /S a jeszcze lepiej /E który skopiuje również puste katalogi:

robocopy "D:\Dokumenty" "F:\Backup\Dokumenty" /E

Dam sobie rękę uciąć, że często coś zmieniacie w strukturze swoich dokumentów np. segregujecie swoje zdjęcia czy też muzykę przenosząc je pomiędzy folderami. Wypadałoby nakłonić robocopy, aby uwzględniał te zmiany i usuwał nieistniejące już foldery/pliki z naszej kopi zapasowej prawda ? Zatem zamiast parametru /E wykorzystamy parametr /MIR

robocopy "D:\Dokumenty" "F:\Backup\Dokumenty" /MIR

Teraz jeżeli korzystacie z linków symbolicznych o których już pisałem, i z jakiegoś powodu chcecie je pominąć w trakcie tworzenia kopii musicie do polecenia dodać parametr /XJD a jeżeli chcecie pominąć jeszcze pliki systemowe użyjcie parametru /XA:SH zatem nasza składnia zaczyna wyglądać następująco:

robocopy "D:\Dokumenty" "F:\Backup\Dokumenty" /MIR /XJD /XA:SH

Ale to jeszcze nie wszystko.  Jednym z większych “bajerów” jakie posiada robocopy to jego reakcja na próbę skopiowania pliku, który aktualnie jest w użyciu. Standardowo natrafiając na taki plik wyświetla nam się taki komunikat:

scr 7033953Czyli bohater naszego artykułu poczeka sobie 30 sekund i ponowi próbę. Jeżeli nie uda mu się skopiować pliku po milionie prób (to nie jest żart…) plik zostanie pominięty. Musimy zatem nakłonić robocopy, aby po pierwsze zmniejszył czas pomiędzy próbami kopiowania parametrem /w:x oraz co jest bardziej oczywiste liczbę prób skopiowania pliku /r:x gdzie pod x podajemy czas w sekundach.

robocopy "D:\Dokumenty" "F:\Backup\Dokumenty" /MIR /XJD /XA:SH /R:5 /W:15

W moim przypadku skrypt będzie czekał 15 sekund a po piątej nieudanej próbie po prostu go pominie.

Mam nadzieję, że do tego czasu jeszcze niczego nie zagmatwałem, pozostał nam jeszcze jeden parametr który warto znać. Standardowo robocopy zajmuje się jednym plikiem jednocześnie co przy listowaniu katalogów potrafi mu zająć za dużo naszego czasu. Parametr /MT:x określa iloma operacjami robocopy zajmie się jednocześnie. W moim przypadku wystarcza mi 15 wątków zatem dodajemy kolejny parametr do naszego polecenia:

robocopy "D:\Dokumenty" "F:\Backup\Dokumenty" /MIR /XJD /XA:SH /R:5 /W:15 /MT:15

Dzięki czemu sprawimy, że cała operacja zajmie znacznie mniej czasu oczywiście tylko w przypadku, jeżeli zrobiliśmy już co najmniej jedną kopię zapasową za pomocą naszego skryptu.

Mam nadzieję, że dość jasno wytłumaczyłem wam jak korzystać z robocopy. Wyżej wymienione parametry to tylko wierzchołek góry lodowej, aby uzyskać dostęp do wszystkich parametrów wystarczy w wierszu poleceń wpisać

robocopy /?

a wyświetlą nam się wszystkie dostępne parametry m.in. pomijanie plików starszych niż x dni, większych od x bajtów itd. Skoro znacie już składnię tego polecenia z pewnością dostosujecie polecenie robocopy do swoich potrzeb.

Nie musicie za każdym razem wklepywać polecenia w wiersz poleceń. Po prostu zapiszcie je np. w notatniku z rozszerzeniem *.cmd np. backup.cmd i w chwili potrzeby po prostu uruchomcie je jako administrator.

Jak widzicie do wykonania nawet dość zaawansowanego backupu danych wcale nie potrzebujecie zewnętrznych aplikacji wystarczy odrobinę sprytu i dość podstawowa wiedza którą się właśnie z wami podzieliłem.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Analizujemy folder WinSXS i usuwamy z niego zbędne elementy

Kabson

Jak podłączyć pada PS4 do PC

Kabson

Jak odczytać dane z dysków Ext4/Ext3 w systemie Windows

Kabson

Usuwamy pozycję “Udostępnij” z menu kontekstowego Windows

Kabson

Jak dodać emoji do nazwy plików i folderów w systemie Windows

Kabson

Wyłączamy opóźnione uruchamianie aplikacji podczas startu systemu

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej