PC/WindowsPoradniki

Blokujemy dostęp do stron internetowych za pomocą pliku hosts

Dzisiaj zaprezentuję wam naprawdę prosty patent na zablokowanie dostępu do określonych stron internetowych. Warto to zrobić, aby zablokować strony zawierające malware, adware czy też… porno, jeżeli z naszego komputera korzystają również dzieci.

Wiem, że w sieci dostępnych jest wiele programów do blokowania takich treści ale… w każdym Windowsie mamy gotowe rozwiązanie dostępne zupełnie za darmo.

Plik host to najzwyklejszy w świecie dokument tekstowy (jednak nie posiada żadnego rozszerzenia), który znajduje się w lokalizacji:

C:\Windows\System32\drivers\etc

Za każdym razem, gdy system łączy się z internetem/domeną system Windows sprawdza ten plik i jeżeli znajdzie w nim odpowiedni wpis stara się przekierować ruch pod inny adres. Możemy to wykorzystać do zablokowania niechcianych stron WWW.

Aby np. zablokować dostęp np. do Facebooka z naszego komputera otwieramy notatnik jako administrator:

Bez nazwy 1Następnie otwieramy plik hosts (jego lokalizację podałem powyżej) i dodajemy do niego nową linijkę:

0.0.0.0 www.facebook.com

Po czym zapisujemy zmiany. To naprawdę wszystko, aby zablokować dostęp do tego popularnego serwisu 😉 Zamiast 0.0.0.0 możemy wpisać adres 127.0.0.1 – efekt będzie dokładnie taki sam – strona po prostu się nam nie załaduje, zaś przeglądarka wyświetli nam komunikat informujący o błędzie połączenia:

2017 08 07 19h17 59

No dobrze, skoro już wiemy jak zablokować dostęp do pojedynczej strony czas zająć się daniem głównym – czyli zablokowaniem wszystkich niepotrzebnych nam treści.

Przechodzimy pod ten adres i pobieramy interesujący nas plik hosts. Do naszej dyspozycji oddano kilkanaście różnych wariantów, więc wybieramy ten który nas interesuje i otwieramy go. 

2017 08 07 19h25 07

Teraz wystarczy skopiować całą jego zawartość do naszego pliku hosts. Po zapisaniu modyfikacji nasz Windows nie będzie już się w stanie połączyć z niechcianymi stronami. Jak widzicie na powyższym screenshocie na chwilę obecną te wpisy blokują już ponad 36 tysięcy niechcianych witryn, zaś ich liczba ciągle rośnie.

Moim zdaniem warto rozważyć zablokowanie stron oferujących malware/adware (Unified hosts) – z pewnością jest to dodatkowe zabezpieczenie dla naszego systemu, a tych nigdy za mało 😉

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Automatycznie przełączamy jasny/ciemny styl aplikacji w zależności od pory dnia

Kabson

3 metody na zablokowanie Powershell w Windows

Kabson

Usuwamy “Wyszukaj aplikację w sklepie Microsoft Store” z menu kontekstowego

Kabson

Wyłączamy funkcjonalność “przeciągnij i upuść” w systemie Windows

Kabson

Najprostszy sposób na stworzenie USB z multiboot’em

Kabson

Automatycznie usuwamy stare pliki z folderu Pobrane w Windows

Kabson

4 komentarze

Avatar
mania 15 sierpnia 2017 at 10:34

A możesz przybliżyć ten problem . Mam to rozumieć ze nie zawsze zadziała czy co . I rozumiem ze zamiast adresu w postaci 000000000 wpisujemy dowolny który nas interesuje , a jeszcze jedno da się to jakoś zautomatyzować bo wpisywanie tego dla tylu tysięcy rekordów to lipa

Odpowiedz
Kabson
Kabson 15 sierpnia 2017 at 11:44

To jest prosta metoda blokowania stron – nie napisałem, że wygodna. Generalnie takie przekierowanie zawsze zadziała, wystarczy tak jak piszesz pod 0.0.0.0 wstawić inny adres i w teorii host będzie przekieruje nas pod wybraną witrynę , jednak jeżeli strona korzysta z https to przeglądarka wyświetli problem z certyfikatem. Takie tam zabezpieczenie po stronie serwera 😉
Co do dodania tysiąca rekordów to korzystaj z list StevenBlack’a – url jest gdzieś w tym poradniku 😉

Odpowiedz
Avatar
mania 14 sierpnia 2017 at 09:26

niezłe podoba mi się . pytanie czy można zrobić tak że jeśli wpiszemy zablokowaną stronę to przekieruje nas na konkretną stronę na przykład wp.pl

Odpowiedz
Kabson
Kabson 14 sierpnia 2017 at 17:45

Tak, z tym że wystąpi problem z certyfikatami bezpieczeństwa. (IP wp.pl to 212.77.98.9)

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.