GSMPoradniki

Usuwamy niechciane aplikacje z Androida

Dzisiaj przedstawiam wam metodę na usunięcie dowolnej aplikacji z systemu Android. Warto to zrobić, gdy nasz operator pozwolił sobie na dodanie setki zupełnie niepotrzebnych nikomu aplikacji z których raczej nigdy nie skorzystamy, a które zaśmiecają jedynie nasz system.

Poniżej przedstawiona metoda nie wymaga od nas praw roota’a więc jest metodą bardzo uniwersalną 😉

UWAGA!

“Dłubiecie” w waszych telefonach na własną odpowiedzialność ! Korzystając z tego poradnika możecie trwale wpłynąć na stabilność całego systemu a nawet sprawić, że andek zawiesi się na amen. Po prostu uważajcie, gdyż jeżeli usuniecie “za dużo” to jedynym ratunkiem jest reflash telefonu – przywracanie ustawień fabrycznych raczej tutaj na nic się nie zda…

A tak poza tym, nie wiem czy wiecie ale znacznie bezpieczniejszą metodą na pozbycie się niechcianych aplikacji jest po prostu ich wyłączenie w menu Ustawienia > Aplikacje:

Screenshot 20170816 162842

Oczywiście, nie wszystkie aplikacje możemy w ten sposób wyłączyć – i z tego powodu właśnie powstał ten poradnik 😉

W pierwszej kolejności musicie włączyć debugowanie USB w telefonie, oraz zainstalować sterowniki telefonu w systemie Windows. Aby ułatwić wam zlokalizowanie nazwy niepotrzebnej wam aplikacji zalecam również odwiedzić sklep Play i pobrać App Inspector. Na zakończenie przygotowań pobieramy adb.zip i rozpakowujemy jego zawartość bezpośrednio na dysk C:\

Okej. W pierwszej kolejności musimy zlokalizować niepotrzebną nam apkę w tym celu posłużymy się wspomnianym App Inspector, uruchamiamy ją, szukamy apki której chcemy się pozbyć i zapisujemy gdzieś nazwę jej paczki (Package name):

Screenshot 20170817 125220Na potrzeby poradnika pozbędę się ze swojego systemu oryginalnej aplikacji Galeria w Samsungu Galaxy S8+, gdyż od wielu lat używam QuickPic i inna przeglądarka zdjęć jest mi zupełnie nie potrzebna 😉 Swój “cel” wybrałem nieprzypadkowo – jeżeli coś mi się odwidzi, będę zawsze mógł w stanie ją zainstalować ze sklepu.

No dobrze, podłączamy telefon do PC i wierszu poleceń wydajemy kolejno zatwierdzając enterem:

cd C:\adb
adb devices
adb shell

adbshellPo wklepaniu drugiego polecenia koniecznie autoryzujcie swój PC do debugowania (jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście…) w przeciwnym wypadku adb nie połączy się z telefonem.

No dobrze czas na naszą “magiczną sztuczkę” – czyli odinstalowanie niechcianej paczki – która w moim przypadku nazywa się com.sec.android.gallery3d, w adb shell wydajemy polecenie:

pm uninstall -k --user 0 com.sec.android.gallery3d

uninstall

Po zatwierdzeniu enterem adb wpadnie w chwilowy zamysł, a następnie powinien wyświetlić “Success” – czyli pozbyliśmy się niechcianego rezydenta z systemu.

W moim przypadku usunięcie pakietu Office (Excel/Word/Powerpoint) zwolniło mi aż 599 megabajtów pamięci na moje aplikacje zatem jest to dobra metoda na “odchudzenie” naszego andka.

Jak widzicie usunięcie dowolnej paczki jest naprawdę banalnie proste i sprowadza się do “wklepania” kilku prostych poleceń jednak ponownie ostrzegam – takie modyfikacje mogą sprawić naprawdę namieszać w systemie i robicie je na własną odpowiedzialność !

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Emulatory konsol na androida (lista)

Kabson

Blokujemy reklamy na Androidzie za pomocą Adguard DNS

Kabson

Odblokowujemy Androida za pomocą gestu

Kabson

Najlepsze aplikacje do hackowania na Androida

Kabson

Przenosimy aplikacje na zewnętrzną kartę pamięci.

Kabson

Uniemożliwiamy automatyczną aktualizację dla wybranych aplikacji w Sklepie Play

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej