GSMPoradniki

Usuwamy niechciane aplikacje z Androida

Dzisiaj przedstawiam wam metodę na usunięcie dowolnej aplikacji z systemu Android. Warto to zrobić, gdy nasz operator pozwolił sobie na dodanie setki zupełnie niepotrzebnych nikomu aplikacji z których raczej nigdy nie skorzystamy, a które zaśmiecają jedynie nasz system.

Poniżej przedstawiona metoda nie wymaga od nas praw roota’a więc jest metodą bardzo uniwersalną 😉

UWAGA!

“Dłubiecie” w waszych telefonach na własną odpowiedzialność ! Korzystając z tego poradnika możecie trwale wpłynąć na stabilność całego systemu a nawet sprawić, że andek zawiesi się na amen. Po prostu uważajcie, gdyż jeżeli usuniecie “za dużo” to jedynym ratunkiem jest reflash telefonu – przywracanie ustawień fabrycznych raczej tutaj na nic się nie zda…

A tak poza tym, nie wiem czy wiecie ale znacznie bezpieczniejszą metodą na pozbycie się niechcianych aplikacji jest po prostu ich wyłączenie w menu Ustawienia > Aplikacje:

Screenshot 20170816 162842

Oczywiście, nie wszystkie aplikacje możemy w ten sposób wyłączyć – i z tego powodu właśnie powstał ten poradnik 😉

W pierwszej kolejności musicie włączyć debugowanie USB w telefonie, oraz zainstalować sterowniki telefonu w systemie Windows. Aby ułatwić wam zlokalizowanie nazwy niepotrzebnej wam aplikacji zalecam również odwiedzić sklep Play i pobrać App Inspector. Na zakończenie przygotowań pobieramy adb.zip i rozpakowujemy jego zawartość bezpośrednio na dysk C:\

Okej. W pierwszej kolejności musimy zlokalizować niepotrzebną nam apkę w tym celu posłużymy się wspomnianym App Inspector, uruchamiamy ją, szukamy apki której chcemy się pozbyć i zapisujemy gdzieś nazwę jej paczki (Package name):

Screenshot 20170817 125220Na potrzeby poradnika pozbędę się ze swojego systemu oryginalnej aplikacji Galeria w Samsungu Galaxy S8+, gdyż od wielu lat używam QuickPic i inna przeglądarka zdjęć jest mi zupełnie nie potrzebna 😉 Swój “cel” wybrałem nieprzypadkowo – jeżeli coś mi się odwidzi, będę zawsze mógł w stanie ją zainstalować ze sklepu.

No dobrze, podłączamy telefon do PC i wierszu poleceń wydajemy kolejno zatwierdzając enterem:

cd C:\adb
adb devices
adb shell

adbshellPo wklepaniu drugiego polecenia koniecznie autoryzujcie swój PC do debugowania (jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście…) w przeciwnym wypadku adb nie połączy się z telefonem.

No dobrze czas na naszą “magiczną sztuczkę” – czyli odinstalowanie niechcianej paczki – która w moim przypadku nazywa się com.sec.android.gallery3d, w adb shell wydajemy polecenie:

pm uninstall -k --user 0 com.sec.android.gallery3d

uninstall

Po zatwierdzeniu enterem adb wpadnie w chwilowy zamysł, a następnie powinien wyświetlić “Success” – czyli pozbyliśmy się niechcianego rezydenta z systemu.

W moim przypadku usunięcie pakietu Office (Excel/Word/Powerpoint) zwolniło mi aż 599 megabajtów pamięci na moje aplikacje zatem jest to dobra metoda na “odchudzenie” naszego andka.

Jak widzicie usunięcie dowolnej paczki jest naprawdę banalnie proste i sprowadza się do “wklepania” kilku prostych poleceń jednak ponownie ostrzegam – takie modyfikacje mogą sprawić naprawdę namieszać w systemie i robicie je na własną odpowiedzialność !

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Emulujemy gry z Symbiana na Androidzie (EKA2L1)

Kabson

Uruchamiamy serwer FTP na androidzie

Kabson

GameCIH – czyli cheat engine na androida.

Kabson

Dodajemy prosty menadżer okien do Androida

Kabson

Tworzymy kopię zapasową aplikacji na Androidzie bez ROOT’a

Kabson

Gramy w gry z Segi Genesis na Androidzie/iOS bez emulatorów !

Kabson

1 komentarz

Avatar
Tomala 12 grudnia 2019 at 18:17

podziekowal bardzo

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.