PoradnikiGSM

Tworzymy kopię zapasową aplikacji na Androidzie bez ROOT’a

Dzisiaj pokażę wam w jaki sposób stworzyć kopię zapasową aplikacji na Androidzie bez aktywnego root’a. Jak wiecie system Android jest dość “uparty” jeżeli w grę wchodzi w grzebanie w plikach systemowych i po prostu odmawia uprawnień do tych plików, więc stworzenie kopii zapasowej na Andku bez roota jest dość kłopotliwe.

Nie oznacza to, że jest niemożliwe 😉

Aby wykonać kopię zapasową ustawień aplikacji na Androidzie bez ROOT’a musimy mieć dostęp do komputera, swojego smartphone oraz trochę czasu.

W pierwszej kolejności musicie się upewnić, że mamy zainstalowane sterowniki ADB – możemy je pobrać np. stąd. 

Następnie pobieramy niewielką aplikację Helium Desktop Installer i oczywiście instalujemy ją w systemie.

Teraz przyszła pora na nasz telefon – po prostu instalujemy Helium – App Sync and Backup ze sklepu Play. Koniecznie sprawdź, czy w telefonie masz aktywne debugowanie USB – bez niego ani rusz 😉

Teraz czas na najważniejsze – aktywację aplikacji Helium na telefonie – uruchamiamy aplikację Helium Desktop a następnie podłączamy telefon za pomocą kabla USB w trybie PTP (nazwany u mnie “Prześlij obrazy”)

Screenshot 20171009 135244 kopia

Gdy zrobiliśmy wszystko poprawnie, na telefonie pojawi nam się informacja :helium OK

Oznaczać to będzie, że Helium jest już w stanie tworzyć kopie zapasowe naszych aplikacji. Niestety tutaj wychodzi na jaw niewielka wada tego programu – za każdym razem, gdy resetujemy bądź wyłączamy nasz telefon Helium ponownie będzie wymagać autoryzacji za pomocą Helium Desktop co potrafi być czasami kłopotliwe.

Następny krok, czyli stworzenie kopi zapasowej to już przysłowiowa “bułka z masłem”

Screenshot 20171009 135722

Wybierzcie po prostu apki którym chcecie stworzyć kopie zapasowe (1). Następnie musicie zdecydować, czy Helium ma stworzyć backup całej aplikacji czy tylko jej danych (2). Warto również nazwać grupę aplikacji (3) (w moim przypadku to będą Gry) aby lepiej zarządzać swoimi kopiami zapasowymi. Screenshot 20171009 135808

Podczas moich testów okazało się, że apka może mieć problemy z zapisem kopii zapasowej w innej lokalizacji niż wewnętrzna pamięć – więc jeżeli apka “sypie błędem” po prostu spróbujcie zapisać backup w pamięci wewnętrznej, a następnie skopiujcie ją do innej lokalizacji.

Przywracanie aplikacji jest również proste. Wystarczy po prostu wybierać wewnętrzną pamięć oraz kopie zapasowe do przywrócenia.

Screenshot 20171009 135936

Jeżeli chcecie przenieść aplikacje pomiędzy telefonami to przypominam, że Helium tworzy kopie zapasowe w lokalizacji

/carbon/

To by było na tyle jak zwykle na każde pytanie odpowiem w sekcji komentarzy 😉

 

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Tworzymy kopię zapasową poczty Gmail na dysku twardym

Kabson

Emulatory konsol na androida (lista)

Kabson

Uruchamiamy serwer FTP na androidzie

Kabson

Uniemożliwiamy automatyczną aktualizację dla aplikacji w Sklepie Play (metoda bez PC)

Kabson

Uruchamiamy ukrytą grę w systemie Android.

Kabson

Usuwamy niechciane aplikacje z Androida

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej