PoradnikiPC/Windows

Kilka tricków usprawniających pracę z Firefox Quantum

Mozilla wydając 57 wersję swojej przeglądarki udowodniła, że może nas jeszcze pozytywnie zaskoczyć. Firefox Quantum, bo o nim teraz mowa jest zupełnie “świeżą” przeglądarką – począwszy od nowego interfejsu (Photon) przez nowy wielowątkowy silnik renderujący aż do “wykastrowania” dostępnych dodatków do przeglądarki – wszystko to sprawiło, że cwany lisek nareszcie dogonił (a wg. niektórych testów dopadł i zagryzł…) konkurencję w postaci aplikacji pewnej najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie…

Oczywiście jak to w życiu bywa, nie ma róży bez kolców i nawet w tak szybką przeglądarkę możemy nieco poprawić.

Pozbywamy się nowej karty startowej.

Firefox Quantum zaprezentował nam nową kartę startową która automatycznie analizuje odwiedzane przez nas strony dodając możliwość ich szybkiego uruchomienia. Zrzut ekranu 143Oczywiście ta zmiana nie wszystkim przypadła do gustu, jest wiele osób które wolały stare rozwiązanie. Aby przywrócić starą kartę startową w polu adresu wpisujemy:

about:config

Ignorujemy ostrzeżenie i odnajdujemy wpis:

browser.newtabpage.activity-stream.enabled

Po zmianie jego wartości na false i restarcie przeglądarki naszym oczom pojawi się bardziej klasyczny widok:

Zrzut ekranu 144

Wyłączamy animacje przeglądarki.

GUI nasz nowego “liseła” jest całkiem sympatycznie animowane, jednak z pewnością znajdą się użytkownicy którzy chcieliby tych “wodotrysków” się pozbyć. Jest to możliwe – wystarczy w polu adresu wpisać:

about:config

Następnie ignorujemy ostrzeżenie i odnajdujemy wpis:

toolkit.cosmeticAnimations.enabled

scr 22314062

Zmieniając jego wartość na false pozbywamy się wszystkich animacji.

Uaktywniamy pasek tytułowy.

Niektórzy z nas z pewnością wolą bardziej “klasyczny” wygląd okna przeglądarki. Aby uaktywnić pasek tytułowy przeglądarki wystarczy kliknąć w przycisk znajdujący się po prawej stronie przeglądarki, z rozwijanego menu wybrać pozycję dostosuj a następnie postawić ptaszka przy odpowiedniej opcji:

Zrzut ekranu 142

Spowoduje to pojawienie się paska tytułowego przeglądarki. Moim zdaniem jest to najbardziej szpecący element i cieszę się, że od jakiegoś czasu Mozilla zdecydowała się na jego ukrycie, no ale co kto lubi…

Cache w pamięci RAM.

Dyski talerzowe, na których Firefox przechowuje cache są “wąskim gardłem” tej jak i innych przeglądarek. Wszystko to spowodowane jest prędkością odczytu jak i zapisu na fizycznym nośniku. Dlatego też warto rozważyć przeniesienie cache do ramdysku co spowoduje zauważalnym wzrostem wydajności – po prostu nasz lisek zacznie pomijać wolny dysk talerzowy doczytując dane z super szybkiego ramu.

Uaktywniamy ukrytą pozycję Treści dla trybu offline i dane użytkownika w opcjach Firefox’a.

scr 9036093Na zakończenie podpowiem wam jak przywrócić te ustawienia.  Po prostu musicie ponownie odwiedzić stronę about:config, odnaleźć pozycję browser.preferences.offlineGroup.enabled i zmienić jej wartość na true, po ponownym uruchomieniu przeglądarki ta pozycja pojawi się w menu opcje > prywatność i bezpieczeństwo.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Jak wyłączyć Skeleton UI w Mozilla Firefox

Kabson

Jak wyłączyć aktualizację poprzez BITS w Mozilla Firefox

Kabson

Jak włączyć WebRender w Mozilla Firefox ?

Kabson

Uaktywniamy ukrytą funkcję robienia screenshotów w Firefox

Kabson

Wyłączamy Hello w Firefox

Kabson

Jak naprawić lagi w grach Flash w Firefox 49

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.