PoradnikiPC/Windows

Naprawiamy wyszukiwanie w menu start w Windows 10

Windows 10 potrafi czasem spłatać figla i po prostu uniemożliwić wyszukiwanie plików w menu start, bądź za pomocą ikony wyszukiwania. Dzieje się tak zazwyczaj gdy usługa aktualizacji okienek coś “namiesza” w naszym systemie i nie jest w stanie automatycznie tego naprawić.

Jako, że nie jest to odosobniony problem (czyt. spotkał nie tylko mnie…) dzisiaj przedstawiam wam 3 sposoby na naprawienie wyszukiwania w systemie Windows 10.

Wykorzystujemy narzędzie Kontroler plików systemowych.

O Kontrolerze plików systemowych pisałem już w poradniku o naprawie Windows Power User Menu, więc nie chcę się o nim ponownie wypowiadać jednak moim zdaniem jest on pierwszym krokiem ku naprawie wyszukiwania w systemie Windows. Zatem aby nie tracić czasu uruchamiamy wiersz polecenia jako administrator i wydajemy polecenie:

sfc /scannow

2017 11 19 15h56 14

System File Checker (SFC) sprawdzi integralność plików systemowych i w razie potrzeby, przywróci ich poprzednie wersje.

Korzystamy z DISM (Deployment Imaging and Servicing Management)

DISM to dość potężne narzędzie które w 99.9% przypadków jest w stanie zdiagnozować i naprawić problemy trapiące nasz system. Aby z niego skorzystać wystarczy uruchomić wiersz polecenia jako administrator i wydać polecenie:

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

2017 11 19 15h27 24

Ten proces potrafi zająć trochę czasu więc cierpliwości 😉 Zamiast od razu “naprawiać” system możecie wydać polecenie sprawdzenia stanu sytemu:

Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

Jednak przełącznik /ScanHealth sprawi, że nawet jeżeli nasz system zostanie oznaczony jako “uszkodzony” DISM pominie próbę jego naprawienia.

Resetujemy Cortanę w Windows 10

Jeżeli dwie powyższe metody nie poskutkowały pozostał nam jeszcze jeden sposób który nie wydaje się tak oczywisty – czyli reinstalacja Cortany. Nasza okienkowa “laska” jest dość głęboko zagnieżdżona w naszym systemie, więc nie znajdziemy jej w widoku Dodaj/Usuń programy. Aby reinstalować Cortanę musimy:

Utworzyć nowe konto z uprawnieniami Administratora – możemy w tym celu skorzystać z konta głównego administratora systemu.

Następnie na nowo utworzonym koncie przechodzimy do folderu:

C:\Users\[problematyczny_użytkownik]\AppData\Local\Packages

A następnie kasujemy folder Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy wraz z jego zawartością.

Teraz wracamy na konto z “problemami”, uruchamiamy Windows Powershell jako administrator i wydajemy polecenie:

Add-AppxPackage -Path “C:\Windows\SystemApps\Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy\Appxmanifest.xml” -DisableDevelopmentMode -Register

2017 11 19 15h59 54

W tym momencie powinniśmy już przywrócić wyszukiwanie. Jeżeli jednak podczas próby reinstalacji Cortany Powershell wypluje błąd o braku uruchomionej usługi Zapora systemu Windows:

2017 11 19 16h04 31

Musimy jeszcze uruchomić menadżer usług (services.msc) odnaleźć usługę Zapora systemu Windows uruchomić ją przyciskiem Uruchom oraz ustawić jej automatyczne uruchomienie ze startem systemu:

Zrzut ekranu 141W moim przypadku to właśnie trzecie sposób rozwiązał mój kłopot z brakiem wyszukiwania po menu start, niemal po dwóch miesiącach problemów spowodowanych problematyczną aktualizacją systemu.

Zastanawiam się, czy ten poradnik i wam pomógł – dajcie znać w komentarzach 😉

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

ClassicUI

Kabson

Wyłączamy opóźnienie ładowania systemu w Windows 10

Kabson

Jak dodać i zastosować niestandardowe kompozycje do Windows 10

Kabson

Uruchamiamy Windows 10 w trybie awaryjnym

Kabson

Jak przypiąć folder do paska zadań w Windows 10

Kabson

Uaktywniamy czarny styl w Windows 10

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej