PC/WindowsPoradniki

Wyłączamy indeksowanie plików gdy laptop działa na zasilaniu bateryjnym

Windows posiada wbudowaną usługę indeksowania plików która sprawia działając sobie w tle indeksuje nazwy oraz właściwości naszych zasobów. Dzięki usłudze indeksowania wyszukiwanie zawartości odbywa się znacznie szybciej, gdyż wyszukiwarka w pierwszej kolejności odwołuje się do stworzonej bazy danych jednak i ona ma swoje wady – nie licząc niewielkiego wpływu na wydajność dysku ta usługa na laptopie wciąż „pożera” trochę energii.

Dzisiaj zajmiemy się takim ustawieniem tej usługi aby system automatycznie ją zatrzymywał gdy laptop pracuje na zasilaniu bateryjnym. Jest to dość prosta metoda na przedłużenie czasu pracy z dala od zasilacza jednak nie oczekujcie tu cudów – wyłączenie indeksowania tylko nieznacznie przedłuża czas pracy na baterii (zgaduję, że w polowych warunkach to jakieś maksymalnie 5-10 minut)

Z tego poradnika raczej nie skorzystają osoby posiadające komputery stacjonarne u nich (nas) wprowadzona zmiana nic nie daje, ale to da się łatwo wydedukować – przecież sprzęt stacjonarny jest stałe podłączony do źródła zasilania 😉

Aby nie przedłużać uruchamiamy edytor rejestru i nawigujemy pod klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Windows Search

prebent Wyłączamy indeksowanie plików gdy laptop działa na zasilaniu bateryjnym

W tym kluczu tworzymy nową wartość DWORD (32-bitowa) nazywamy ją PreventIndexOnBattery a następnie nadajemy jej wartość 1. Zmiany w systemie zostaną zastosowane po restarcie.

Jeżeli posiadacie system Windows 10 w wersji Pro, Enterprise bądź Education możecie skorzystać z Edytora lokalnych zasad grupy, wystarczy przejść pod Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Wyszukaj > Uniemożliwiaj indeksowanie w celu oszczędzania energii, gdy komputer jest zasilany z baterii:

windows gpedit Wyłączamy indeksowanie plików gdy laptop działa na zasilaniu bateryjnymJak widzicie wyłączenie usługi indeksowania plików gdy nasz laptop pracuje na zasilaniu bateryjnym jest banalnie proste, możecie również skorzystać z załączników umieszczonych na naszym forum by wprowadzić nowe ustawiania do systemu zaledwie dwoma kliknięciami.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Załączniki

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Przywracamy gadżety pulpitu w systemach Windows 8 i 10

Kabson

Wyłączamy opóźnienie ładowania systemu w Windows 10

Kabson

Jak włączyć profil zasilania „Najwyższa wydajność” w Windows 11

Kabson

Usuwamy moduły szpiegujące z systemu Windows 10

Kabson

Tworzymy obraz ISO systemu Windows 10

Kabson

Efekt Aero w Windows 10

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej