PoradnikiPC/Windows

Wyłączamy indeksowanie plików gdy laptop działa na zasilaniu bateryjnym

Windows posiada wbudowaną usługę indeksowania plików która sprawia działając sobie w tle indeksuje nazwy oraz właściwości naszych zasobów. Dzięki usłudze indeksowania wyszukiwanie zawartości odbywa się znacznie szybciej, gdyż wyszukiwarka w pierwszej kolejności odwołuje się do stworzonej bazy danych jednak i ona ma swoje wady – nie licząc niewielkiego wpływu na wydajność dysku ta usługa na laptopie wciąż “pożera” trochę energii.

Dzisiaj zajmiemy się takim ustawieniem tej usługi aby system automatycznie ją zatrzymywał gdy laptop pracuje na zasilaniu bateryjnym. Jest to dość prosta metoda na przedłużenie czasu pracy z dala od zasilacza jednak nie oczekujcie tu cudów – wyłączenie indeksowania tylko nieznacznie przedłuża czas pracy na baterii (zgaduję, że w polowych warunkach to jakieś maksymalnie 5-10 minut)

Z tego poradnika raczej nie skorzystają osoby posiadające komputery stacjonarne u nich (nas) wprowadzona zmiana nic nie daje, ale to da się łatwo wydedukować – przecież sprzęt stacjonarny jest stałe podłączony do źródła zasilania 😉

Aby nie przedłużać uruchamiamy edytor rejestru i nawigujemy pod klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Windows Search

prebent

W tym kluczu tworzymy nową wartość DWORD (32-bitowa) nazywamy ją PreventIndexOnBattery a następnie nadajemy jej wartość 1. Zmiany w systemie zostaną zastosowane po restarcie.

Jeżeli posiadacie system Windows 10 w wersji Pro, Enterprise bądź Education możecie skorzystać z Edytora lokalnych zasad grupy, wystarczy przejść pod Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Wyszukaj > Uniemożliwiaj indeksowanie w celu oszczędzania energii, gdy komputer jest zasilany z baterii:

windows gpeditJak widzicie wyłączenie usługi indeksowania plików gdy nasz laptop pracuje na zasilaniu bateryjnym jest banalnie proste, możecie również skorzystać z załączników umieszczonych na naszym forum by wprowadzić nowe ustawiania do systemu zaledwie dwoma kliknięciami.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Załączniki

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Usuwamy moduły szpiegujące z systemu Windows 10

Kabson

Wyłączamy test połączenia z bramką captive portal w Mozilla Firefox

Kabson

Ukrywamy zbędne elementy w panelu nawigacji eksploratora plików.

Kabson

Zmieniamy Konto Windows na konto lokalne w Windows 10

Kabson

Uaktywniamy tryb pokazowy w Windows 10

Kabson

TENxPrivacy- wersja 0.3 wydana !

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.