PC/Windows Poradniki

Zmieniamy nazwę folderu użytkownika w systemie Windows

Dzisiaj pokażę wam jak w prosty sposób zmienić nazwę folderu użytkownika w systemie Windows.

System Windows począwszy od świetnej 7 zapisuje wszystkie ustawienia aplikacji i preferencje użytkownika w folderze:

C:\Users\[nazwa-użytkownia]

Jest to dla nas bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy szukać lokalizacji np. Dokumentów, Pulpitu, czy też folderu Pobrane (no chyba, że skorzystaliśmy z możliwości ich przeniesienia w inne miejsce). W naszym spersonalizowanym folderze znajdują się również ukryte elementy, takie jak folder AppData w którym znajdują się ustawienia większości zainstalowanych przez nas aplikacji.

Czasami jednak może się zdarzyć, że chcemy zmienić jego nazwę. Niestety system Windows natychmiast wybije nam to z głowy uniemożliwiając bezpośrednią zmianę nazwy folderu (co jest logiczne, gdyż w ten sposób narobilibyśmy sobie naprawdę masę kłopotów…) jednak istnieje taka możliwość.

Jedyną bolączką tego rozwiązania jest fakt, że musimy zrobić to z innego konta niż te którego nazwę chcemy zmienić. Możemy w tym celu skorzystać z konta głównego administratora systemu co moim zdaniem jest znacznie szybsze niż stworzenie nowego użytkownika na dosłownie pięć minut pracy.

Zatem logujemy się na inne konto z uprawnieniami administracyjnymi i zabieramy się do roboty 😉

W pierwszej kolejności musimy znaleźć SID (Security Identifier) naszego konta, nie będę się rozpisywał co to (zrobię to przy jednym z kolejnych poradników) – po prostu uruchomcie wiersz polecenia i wydajcie polecenie:

wmic useraccount list full

Po zatwierdzeniu polecenia wypluje ono naprawdę sporo danych, nas interesują tylko te które dotyczą konta którego folder chcemy zmienić:
sid windows Zmieniamy nazwę folderu użytkownika w systemie WindowsJak widzicie, mój SID to S-1-5-21-3043460707-3594280629-1942026101-1005.

Teraz zmieniamy nazwę naszego folderu użytkownika (przypominam znajduje się w folderze C:\Użytkownicy\) a następnie uruchamiamy regedit i nawigujemy pod klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

Aby ułatwić sobie nawigację polecam skorzystać z darmowej aplikacji Free Registry Jump.

2017 12 04 15h11 47 Zmieniamy nazwę folderu użytkownika w systemie WindowsTeraz wystarczy odnaleźć klucz o dokładnie takiej samej jak nasz SID, a następnie edytować wartość ProfileImagePath podając nową ścieżkę do profilu. 

Po kliknięciu na OK musimy jeszcze uruchomić system Windows ponownie i możemy już normalnie zalogować się na nasze konto.

Ta sztuczka powinna działać w każdej wersji systemu Windows w którym występuje folder /Users/ – czyli od 7 przez Vistę a na 10 kończąc.

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Upodabniamy Windows 7 do Win 10

Kabson

Tworzymy kopię zapasową systemu Windows

Kabson

Instalujemy system Windows bez nośnika DVD bądź USB

Kabson

Tworzymy skrót do aplikacji pomijający kontrolę konta użytkownika.

Kabson

Usuwamy ikonkę kłódki na plikach zaszyfrowanych EFS

Kabson

Wyłączamy Panel Sterowania oraz Ustawień w Windows

Kabson

12

avatar
6 Comment threads
6 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
LukMariuszŁukaszŁukaszJan Gizmajer Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Luk
Gość
Luk

1.Ja ta czynność robiłem z poziomu admina (konta z którego na co dzień używam) 2.Wejdź w C/użytkownicy 3.Stwórz nowy folder z byle jaka nazwa np.ada (nie ma znaczenia później go usuniesz) 4.Skopiuj wszystkie pliki które się da (w moim przypadku nie wszystkie się dało) z twojego folderu nazwy użytkownika np.anna (czyli głównego folderu nazwy użytkownika, nie da się zmienić jego nazwy czyli jest bardzo ważny) do nowego folderu np.ada UWAGA Nie wiem co się stanie jeżeli nie skopiujecie ale domyślam się ze podczas resetowania Windows będzie uzupełniał brakujące pliki, wolałem dmuchać na zimne i jedna zrobić kopie. 5.Teraz uruchom regedit… Czytaj więcej »

Mariusz
Gość
Mariusz

Witam. Brakuje chyba tylko wyjaśnienia do „następnie edytować wartość ProfileImagePath podając nową ścieżkę do profilu ” – przydałby się przykład nowej ścieżki. Trzeba też podkreślić, jak można dokonać zmiany nazwy folderu użytkownika (w trybie „normalnym” system na to nie pozwala; wymagane jest logowanie się na komputer, na inne konto, niż to którego nazwę chcemy zmienić). Mi udało się to nieco przypadkowo. Zrobiłem zmianę nazwy profilu użytkownika w rejestrze (za pomocą regedit), jednak nie mogłem zmienić nazwy katalogu tego użytkownika. Po ponownym uruchomieniu komputera pokazał się błąd i informacja, że uruchomienie nastąpi na profilu tymczasowym. Nazwa tego profilu tymczasowego była jednak… Czytaj więcej »

Łukasz
Gość
Łukasz

Cześć! Dzięki za ten tutorial. Potrzebuję zmienić nazwę folderu, o którym mowa do działania Creative Clouda od Adobe (taki workaround zaproponowali). W tym celu zmieniam konto i próbuję, zgodnie z Waszą sugestią, zmienić tam nazwę folderu na pożądaną, ale dostaję informację: „Nie można ukończyć akcji, ponieważ folder lub plik jest otwarty w innym programie”. Zamykam po kolei procesy z obu kont (nie ma ich dużo), ale nie przynosi to zamierzonego efektu. Macie na to jakaś radę?

Jan Gizmajer
Gość
Jan Gizmajer

„Teraz zmieniamy nazwę naszego folderu” a przecież system nie pozwala zmienić nazwy tego folderu.
Coś tu nie gra.

Irbis
Gość
Irbis

Niestety popełniłem błąd i przy zmianie nazwy folderu zrobiłem to z konta administratora i jednocześnie jedynego konta na komputerze. Po zalogowaniu okazało się że nie mam rzędnych ustawień próba zmiany na poprzednia nazwę nie powiodła się co zrobić bym nie musiał wszystkiego reinstalować.

Akacja
Gość
Akacja

Przed chwilą dokonałam zmiany nazwy folderu użytkownika (Windows 10) wg powyższej instrukcji (zmiana była niewielka – dotyczyła zamiany pierwszej litery nazwy z małej na wielką). Po ponownym zalogowaniu zauważyłam jedynie, że zniknęła dotychczasowa tapeta (teraz jest czarne tło). Zainstalowane programu uruchamiają się bez problemów, wszystkie ich ustawienia są zachowane.
Przez pewien czas poobserwuję, czy aby na pewno nie pojawią się żadne problemy, ale na razie wszystko wskazuje na to, że procedura się udała.
Pozdrawiam serdecznie!

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej